• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kozl - майстор
Това за промяна на пукнатините ме подсети, че има земни основи, които си променят обема при различна влажност. Та ако като засуши наклоните се оправят, това е причината може би :?
schuldiner - майстор
От въртешната стена на къщата, наземен етаж, имаше пукнатини около 5мм. В момента са намалели до 2мм.

Не става ясно нито къде точно са пукнатините, нито в каква посока, още по-малко от какво са причинени. Но пък е много интересно, поне за мен, понеже слягането е необратим процес. Все едно да допуснем, че конструкцията е еластична /каквато няма как да бъде, ако е стандартно строителство 1977-ма/. По-малко абсурдното обяснение е, че някаква част е потънала поради отмиване на почва в основите, а след изсъхването заради поправения плочник, другата част я е "настигнала". Ако няма повече движения, това трябва да е успокоително, донякъде.
nikolov333 - майстор
Възможно е и почвата да се е преувлажнила или да е проникнала вода под пътеката, която при замръзване може да я "повдигне". Вчера гледах, че беше се отлющило парче от бетон под което има гофрирана тръба за кабел в която е замръзнала вода, понеже при замръзване леда си увеличава обема сравяван с водата..
niki7000 - напреднал
Благодаря на всички за мненията и се извинявам за късния отговор.

Тук могат да се видят пукнатините и да се добие представа горе-долу - viewtopic.php?f=47&t=57611

Снимки на сегашното състояние ще направя при първа възможност.

Единственото обяснение за мен е, че водата от терасата (с нов наклон) е променила наклона на пътеката. Почвата под фасадната стена е увеличила обема си и затова пукнатините са намалели за момента. Ще проверя покрива за теч в посока терасата.

Мисля да се изкърти всичко пред къщата, да се излее бетон и да се хидроизолира снадката между бетона и фасадната стена (каменна зидария). Надявам се така вода да не влиза под основите.
gnt69 - майстор
чет яну 28, 2021 1:19 pmniki7000 написа:
Мисля да се изкърти всичко пред къщата, да се излее бетон и да се хидроизолира снадката между бетона и фасадната стена (каменна зидария). Надявам се така вода да не влиза под основите.
Правиш от всички страни водоплътни тротоари по метър и няма да имаш влага. Тротоарите се правят с наклон да отведат вадата по далеч от къщата. За отзад правиш нещо като канавка да събереш водата и да я отведеш. :partyman:
шоп - майстор
чет яну 28, 2021 1:19 pmniki7000 написа:
Мисля да се изкърти всичко пред къщата, да се излее бетон и да се хидроизолира снадката между бетона и фасадната стена (каменна зидария). Надявам се така вода да не влиза под основите.
Това хубаво, ама не правете пак замазчица 5 см

Изкъртете, премахнете 20-30-40 от горният слой. Насипете трошен камък, филц, пясък, като трамбовайте качествено с виброплоча или пачи крак.

Слой по слой
10 см-мокрене и танц с трамбовката.
Така подготвяте основата

Отгоре ими армиран найлон или втора употреба рекламни банери. ПОсле армирана мрежа ф8 и вибриран с вибромастар бетон Б20 дебел 10-12 см
schuldiner - майстор
Страхувам се, че става дума за свлачище /слабо активно/ и къща ти бавно пътува - хоризонталните пукнатини са от огъването на стените. Подпочвените и дъждовните води имат отношение, доколкото като стигнат непропусклив слой служат като смазка между плъзгащите се пластове под земята. Какво да се направи зависи от дълбочината на разслоението - ако е сравнително плитко, може да се дренира и след известно слягане слоевете трябва да се стабилизират. Другият вариант е основите да подминават нестабилната земна маса и да са достатъчно яки... трудна работа. Едно геоложко проучване ще изясни много нещата.
niki7000 - напреднал
Здравейте,

Благодаря на всички!

Да възобновя темата, ще питам няколко въпроса. Плочите пред къщата ще бъдат изкъртени и ще се направи бетонен тротоар за основа на новите.

Как мога да укрепя основите на каменен зид вкопан в земята на около 1.5м. ? Имам идея се почистят фугите, да се хидроизолират с препарат за капилярна влага, да се излее бетон с ширина 10-15см. по дължината на къщата 6м. и да се положи хидроизолация и накрая мембрана. Дренаж има отзад и не мисля, че е необходимо да полагам тръба и отпред. В мястото има 3 шахти и са пълни с вода само през дъждовно време.

Ако бетонът плътно до основите е например 25-30см. това ще те тежи ли на каменния зид и ще има ли укрепващ ефект ? Голям ли е риска ако се подкопят основите с 20-30см. за да може да влезе бетона и под тях, нещо като пета ?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с тротоар/пътека пред къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: