Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Чираче - майстор
пет фев 26, 2021 7:05 pmLazarGanev написа:
Безвъзмездно е само при първото урегулиране, тоест когато имотът от ПИ става УПИ. И няма никакво принуждаване насила - собственикът сам се съгласява, иначе не може да получи разрешение за строеж :-D
Извинявай, но ако и това не принуда, какво е?

Примерно - закупил съм УПИ, и искам да строя в него. И не съм съгласен да ми се отчуждава "безвъзмезно" част от имота. Или срещу заплащане, все тая. Коя е пречката да получа Разрешение за строеж?
LazarGanev - "Велик майстор"
Още при покупката на УПИ, ти си наясно какво купуваш, тъй че няма на кого да се цупиш :cool: . Ще сееш по-малко чушки и това е :wink:
kanevg - специалист
пет фев 26, 2021 3:06 pmstefanjor написа:
пет фев 26, 2021 7:50 amkanevg написа:

...Сега на тези хора ще им бъде отказано РС, с предлог че уличната регулация по довеждащата до имота улица не е приложена.
На практика Общината и държавата си измива ръцете и прехвърля топката на "гражданите".
Видиш те искат да издадат разрешение за строеж, но не могат щото не са оправени сметките по регулация...
Честито...
Точно така, сега държавата ти казва - като искаш да строиш, намери собствениците на неурегулираните имоти, накарай ги да дарят необходимите части на общината, и тогава ще ти разрешим ти да строиш...Пълна абдикация на общините от задълженията им...
Чираче - майстор
пет фев 26, 2021 8:47 pmkanevg написа:


Точно така, сега държавата ти казва - като искаш да строиш, намери собствениците на неурегулираните имоти, накарай ги да дарят необходимите части на общината, и тогава ще ти разрешим ти да строиш...Пълна абдикация на общините от задълженията им...
Защо трябва да се дарява имот на общината, за да ти разрешат да строиш? Това не го разбирам.
kozl - майстор
пет фев 26, 2021 9:03 pmЧираче написа:
пет фев 26, 2021 8:47 pmkanevg написа:


Точно така, сега държавата ти казва - като искаш да строиш, намери собствениците на неурегулираните имоти, накарай ги да дарят необходимите части на общината, и тогава ще ти разрешим ти да строиш...Пълна абдикация на общините от задълженията им...
Защо трябва да се дарява имот на общината, за да ти разрешат да строиш? Това не го разбирам.
Заради интереса. Стоманата се кове докато е гореща.
Иначе каква е логиката общината да осигурява нови територии за строителство, като няма бюджет за това.
А в случаите в които има, пък има собственици дето не искат да си трампят земята, а други собственици изобщо не се намират некъде зачезнали по чужбина. И що требе общината да се гърби, когато тва не и е приоритет :?
Общината не мое се справи с наличното, камо ли да изгражда ново.
Изключвам интереса на тия де управляват общината :wink: Но явно тоя интерес определя движението щото в него има леб за общинари. Подръжката е бачкане, разправия ядове и вместо почерпка - :motz: :fluch:
Пък и има примери как собственици със съвпадащи интереси по принципа на ТКЗС-то изграждат инфраструктура до имотите си с цел строителство и ползване. И после няма прилагане на регулация, щото интереса го няма вече. Аз съм вървял по такъв път и винаги има некой тарикат де иска да си не мръдне пръста и даже да му се плати за земята.
Като не е приложена регулация, чии са улиците и кой да ги поддържа :?
И са валят сигнали в общината за улици дето не са в приложена регулация, а и не са изградени по регулация щото на ТКЗС - то така му било по-лесно.
Менаа 4 месеци откак съм подал сигнал за яма в асфалта, а она стаа се по-голяма. Иначе не моем разберем по улицата други дупки се не видат, само кръпки, ма като я минавам с возилото оно друса като на родео :?
Руди - майстор
пет фев 26, 2021 6:30 pmЧираче написа:
Ами какво става, ако собственика не желае да му отнемат от имота?
По какъв начин ще го принудят?
Общо взето собствениците не са против.
Става дума за първоначално урегулиране на имоти. Да станат УПИ
за първи път. Преди това са били ниви, лозя и градини. За да може
от тях да станат УПИ-та, всеки от новите терени трябва да има лице
към улица. Улиците трябва да са свързани така, че да се стигне до
главния път. По тези улици ще се прокара ток, водопровод и други
комуникации. В квартала трябва да има и общински терени - пазар,
детска градина, училище, паркинги, паркове.
За всичко това на собствениците на ниви се вземат безвъзмездно
25% и те са доволни, че вече имат по-скъп терен за строителство,
нищо че е по-малък. Когато тези 25% не стигат, се прави отреждане
на по-големи части, но тогава се дължи обезщетение на
собственика. "Неприложените" регулации са тези, при които тези
обезщетения не са уредени. Новият закон казва, че поради това всички
наоколо няма да строят. И така собственикът следва да бъде убеден
да "дари" отнетото му насила парче земя.
kalin72 - майстор
От общината ми искат наново скица и молба за строеж, защото предните са били за "сграда за сечива", а според новия закон трябвало да е "работилница".
Може ли някой навътре в материята да ми каже къде какво пише, защото аз не намирам абсолютно нищо в новия закон....
nikolov333 - майстор
съб фев 27, 2021 2:58 pmРуди написа:
пет фев 26, 2021 6:30 pmЧираче написа:
Ами какво става, ако собственика не желае да му отнемат от имота?
По какъв начин ще го принудят?
Общо взето собствениците не са против.
Става дума за първоначално урегулиране на имоти. Да станат УПИ
за първи път. Преди това са били ниви, лозя и градини. За да може
от тях да станат УПИ-та, всеки от новите терени трябва да има лице
към улица. Улиците трябва да са свързани така, че да се стигне до
главния път. По тези улици ще се прокара ток, водопровод и други
комуникации. В квартала трябва да има и общински терени - пазар,
детска градина, училище, паркинги, паркове.
За всичко това на собствениците на ниви се вземат безвъзмездно
25% и те са доволни, че вече имат по-скъп терен за строителство,
нищо че е по-малък. Когато тези 25% не стигат, се прави отреждане
на по-големи части, но тогава се дължи обезщетение на
собственика. "Неприложените" регулации са тези, при които тези
обезщетения не са уредени. Новият закон казва, че поради това всички
наоколо няма да строят. И така собственикът следва да бъде убеден
да "дари" отнетото му насила парче земя.
За мен проблема не е, че общината ми взима част от имота за улица, ами че останалите по пътя преди мен няма да отстъпят нищо, докато нямат зор за УПИ. Демек пред моя имот има път, щото съм го отстъпил, ама до мене грънци. Едвам се разбрах с комшийте преди мен да поразместим оградите им по малко навътре за моя сметка, че да може да минава бетоновоза и помпа до моя имот.
До колкото разбрах вече не е нужен план за постройка на гараж, но каква е процедурата тогава за да бъде законно всичко. [-(
kanevg - специалист
пон апр 19, 2021 10:18 amv.ivanov написа:
До колкото разбрах вече не е нужен план за постройка на гараж, но каква е процедурата тогава за да бъде законно всичко. [-(
Най-добре се консултирайте с районния архитект в общината защото кашата е пълна.По принцип мисля че вече се водят категория 6-та, и е необходимо само конструктивно становища, но това е валидно само ако гаража е на необходимите отстояния от границите на имота и е за собствено ползване, а не за търговска дейност.

Тема "НС прие: Кладенци, навеси и чешми ще се строят без разрешение от общината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: