Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
D_U_D_E_ - помощник
Здравейте,
Скоро наближава заветния час, чакан от 6 години, а имено вземането на ПУП ПРЗ. Тъй като по време на чакането идеите за къщата, която ще строим се смениха около стотина пъти(един или два етажа), стигнахме до компромисния вариант - един етаж с използване на таванското помещение. Начертали сме си първия етаж, но тук заседнахме с няколко въпроса относно стълбите. Тъй като смятаме да ползваме втория етаж, но рядко, смятаме да сложим стълба с метална конструкция и ширина около 75-80см.
Прикачен файл:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (63.03 KиБ) Видяна 1566 пъти
И така.
Идея 1 - да затворим стълбището и да сложим врата на първия етаж, а под него някакви шкафове(малко тясничко ми изглежда).
Идея 2 - да сложим парапет и да ползваме или някаква врата с конструкция(но пък така ще трябва да има някаква конструкция в средата на помещението) или някаква врата на пода на втория етаж.
Идея 3 -да преместим някъде това стълбище и да разместим малко стаите(но нишо не ми идва на ум).

Ще се радвам да чуя мнения и коментари относно проекта и идеи за стълбите.
BLUEPUPIL - майстор
чет фев 04, 2021 1:28 pmD_U_D_E_ написа:
=== Тъй като смятаме да ползваме втория етаж, но рядко,
смятаме да сложим стълба с метална конструкция и ширина
около 75-80см. ===
Светла ширина между парапетите min. 90см.
Стъпало не по-високо от 16см с дълбочина 30см.
Руди - майстор
Аз бих подкрепил вариант 1.
Затваряте стълбите, отпред врата, отваряща се навън.
Може да е двукрила, "хармоника" или обикновена.
Отстрани правите вратички, отдолу рафтове, примерно
за обувки, може и чекмеджета, във високото килер за
продукти, щото не виждам такъв в къщата.
Дупката на тавана може да почне след трето-четвърто
стъпало, за да не си удряте главите.
schuldiner - майстор
На мен 1/5 от къщата са ми стълби, за икономия преходни - въртят през хола на втория етаж, директна връзка само между първи и втори, после втори с трети етаж. Пълна глупост! Обмислям къде да плясна една външна първи-трети... та това е съветът: щом ще се ползва рядко, не ти трябва мъртъв обем в къщата, прави външна през тераса.
torbalan - Дървен философ
А защо не със стълба, която се прибра нагоре?
Има различни конструкции.
schuldiner - майстор
чет фев 04, 2021 7:54 pmtorbalan написа:
А защо не със стълба, която се прибра нагоре?
Има различни конструкции.
Щото трябва да се мисли в перспектива. Аз не познавам мъж над 50 без шкембе. То и във форума повечето сме над сто кила.. Питаш ли се как се качва отвесна или пачи крак с тоя авторитет?
BLUEPUPIL - майстор
чет фев 04, 2021 9:08 pmschuldiner написа:
=== Аз не познавам мъж над 50 без шкембе.
То и във форума повечето сме над сто кила.===
На 1-ви цъфнах във фитнеса, качих се на хубавия
голям кантар, (щото жена ми не ми дава да се качвам
на нейния, да не го потроша) и занемях. Цифрата
ме цапардоса и ме зашемети. Сега планирам да
разширявам домашния фитнес, че сърцето бая
взе да се мъчи с моите килограми.

Така че, (към автора на темата) нека всичко
да е с перспектива, защото преправянето е
скъпо и пак не става хубаво.
torbalan - Дървен философ
чет фев 04, 2021 9:08 pmschuldiner написа:
... Аз не познавам мъж над 50 без шкембе...
Абе над 50те съм вече.
Ако ще се ползва за склад и няма да се качваш ежедневно - какво от това?
D_U_D_E_ - помощник
Като начало смятам да ползвам втория етаж като фитнес и по-ниските места като гардероби-склад. Ще направя и една малка тераса на южната част. А след време може и да сложа някое диванче, телевизор, плейстейшън, че сега децата ми са малки(две момчета), но след 10-тина години най-вероятно няма да искат постоянно моето присъствие.(а може и на мен да ми хареса горе :partyman: )
Ще направя от сега дупката и стълбата, горе ще затворя с изолация под и таван, а по-нататък да обзавеждам.
Малко не ми е ясно каква част ще остане използваема. Като покрива смятам да е четирискатен с наклон около 30градуса и надзид около 50см.
Christo - майстор
Живея в наследствена двуетажна къща близнак. По план е имало ДВЕ пълноценни стълби(за всеки по една!) до тавана, които не са били изпълнени. Причини имало много: парите привършили, за какво ни е таванско, млади сме, пъргави и чевръсти, като трябва да се ходи на тавана, ще пляснем по една дървена преносима стълба и тъй нататък....Баща ми, бог да го прости и ортакът отдавна ги няма. Дотрябва ми таванското пространство. Повдигнах малко покрива при ремонта му. Няма как да реша добре липсата на стълбата обаче. Икономисали са малко пари и пространство и са сътворили голяма глупост. Така че, когато намисляме разни екзотични(опасни и неудобни) стълби, според мен много пъти трябва да премислим и чак тогава да решаваме.

Тема "Проект на едноетажна къща с таванско" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: