• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
ср мар 17, 2021 6:44 pmschuldiner написа:
Без спецификация на материалите и описание на дейностите не може да се каже дали е скъпо или не.
+1
Много точно написано.
Ако се работи по система Тондах или Брамак + 100% обработка на дървеният материал с бохемит 11700лв за 120 м2 четрискатен покрив никак не е много.

Ако се уточни и колко комина има за обшиване, колко водосборни казанчета са предвидени, колко линейни метра водостоци ще има, снегозадържане.... много въпроси:-)
Вида обшивки: поцинковани или пластифицирана ламарина също е важно ( лично при мен само това в офертата имаше разлика от 2000лв)

Та 11700лв за 120 м2 може да е супер малко или супер скъпо.
preslav - майстор
ср мар 17, 2021 6:44 pmschuldiner написа:
ср мар 17, 2021 5:38 pmtachman написа:
ср мар 17, 2021 5:29 pmmkocev написа:
От написаното излиза, че ще е само махане на старите и нареждане на новите керемиди. Ако е така, на мен ми се струва меко казано много. Керемиди Тондах Македо излизат малко над 2000 лв. за тая квадратура.
с капаците и каквото още трябва, ги сложи макс 2500лв за материали. Е зависи колко ската е покрива, но пак ще е някъде там :)
Не знам дали правилно разбирам кое ще се запази, но ако е само за керемидите....
Ще се запазят само старите греди. Дървена обшивка, мембрана, скара, новите цигли, челни дъски и улуци са новите неща.
Между другото никой не иска да работи с тондакс или брамак!? ти да видиш!
Е как да иска, като с тондах само билата са над 1000 лв., при това не с оригинална билна лента и без летводържачите? Още към 800 за мембраната. Иначе керемидите, с включените за разкрояване, са 2200-2300 лв. Без вентилационни, без снегозадържащи скоби, без екстри като гребенчета и мрежички...
Дъските са към 1100 лв., 500-600 лева са ти летвите 5х3, стотина лева за челни дъски без допълнителната обработка, улуци и тръби поцинковани също към 1000, ако са безшевни - почти двойно... надулучни поли, подулучни поли, обшивки от ламарина не са безплатни... Не знам дали остават 2000 лв. за труд, ама няма начин.
99% сигурен, че офертите са за керемиди Младост или по-евтини. Без спецификация на материалите и описание на дейностите не може да се каже дали е скъпо или не.
Подкрепям това мнение защото при мен покрив около 70 квадрата излезе толкова с уточнението, че в цената е включено премахването на стария покрив и дублирането на всички греди. Като цяло човек трябва да се застрахова с поне още 10% оскъпяване защото при разкриването на стария покрив може да излязат изненади. И още едно уточнение, че моят покрив е ламаринени керемиди, но ако се гледа само цената на самите керемиди разликата е минимална. Аз не съжалявам за избора си на покривна система, случайно попаднах и на добър майстор, което пък е най-важното според мен защото на щерката покрива се наложи да се ремонтира на 6-7-ма година от експлоатацията. За да не става прекалено дълго ще спомена само защо при щерката се наложи ремонт - някой си неизвестен нам "майстор" е подмазвал капаците на система предвидена за сух монтаж, ама то е защото с подмазване става по-лесно, не се изисква някакъв специфичен инструмент или познания, всеки мангал може да забърка малко цимент и пясък.
В нета съм виждал доста видеа за това как правилно да се изгради система за сух монтаж - потърси, погледай и пак кажи дали цената на труда е висока.
Разбира се винаги имаш опцията да се свържеш с Чираче, да ти изпльока едни термопанели и години след това да си скупеш косите, че си си направил хале, а не къща.
tachman - специалист
След доста четене за най-различни покриви изпълнени с керамични, бетонни, ламарини, битум ... не открих и 1 лошо мнение за покрив с ламаринени керемиди! Говоря за мнения на хора, които вече са с такива покриви, не фирмите които продават!
Дали пък това не е най-удачната система?
preslav - майстор
съб мар 20, 2021 11:30 amtachman написа:
След доста четене за най-различни покриви изпълнени с керамични, бетонни, ламарини, битум ... не открих и 1 лошо мнение за покрив с ламаринени керемиди! Говоря за мнения на хора, които вече са с такива покриви, не фирмите които продават!
Дали пък това не е най-удачната система?
Ще изкажа някои мои съображения при избор на покривна система - съвсем умишлено повтарям за покривна система, а не за керемиди били те керамични или битумни. Не съм специалист и надали ще изброя всички елементи на една покривна система, вероятно някъде ще използвам неправилни термини, но все пак се надявам да бъда разбран правилно. При мен изборът си беше в голяма степен и слчайност, едва след като видях целия процес по монтажа на новите керемиди си дадох сметка какво означава да имаш покривна система, а не нещо лепено парче-бочук. Едва след като новият покрив беше готов се загледах в уловките с цените на керамичните керемиди, ами те капаците на космически цени, а без тях не става, разни планки и крепежи, ама без тях няма гаранция. Гледах разни изисквания как керемидите да бъдат наредени правилно, дали бай манго е чувал за такива неща ми е неизвестно, да не говорим за захващането на отделните керемиди, през определен интервал с винтове или специални гвоздеи и т.н. нещица, които не се учат само като хвърляш кал и мажеш с киреч.
Та за металните керемиди - всеки може да погледне снимки на вековни сгради из Европата, дали случайно там се е използвала ламарина или са слагали каквото са имали под ръка??? Да оставим технологиите на средновековните замъци, на синковеца трошката е Ауди на неговите години (към 25-6), ами не ще да гние тази кочина, нищо че има милион километри по пътища посипани със сол и химикали, нищо че песъчинките и вятъра са играли ролята на песъкоструй, нищо че всякакви гарги са какали върху боята и т.н. На един покрив какви соли и химии се хвърлят, да има вятър, да гларусите какат, ама пък на ламарината не и пука, че както се е напекла до 35-40 градуса и лисне дъжд с 15-20 градуса по-ниска температура. На ламарината не и пука и от мъхове, лишеи, плесени, а гледам на комшията полимер-пясъчните керемиди замязали на килим за 10-15 години - аз не се целя в повече от 25-30 години живот на покрива, но съм сигурен, че ламарината ще изкара поне 50 без проблем, а ако се внимава (наблюдава) и своевременно се отстраняват дефектите... не знам колко ще изкара.
Последно, да не дава Господ, ама все по-често се случва, градушки, тежък сняг. Пет тона керемиди и не знам колко още тона сняг, тази подпокривна конструкция как е изчислена, а при гредите и дъските стареене няма ли?
BLUEPUPIL - майстор
съб мар 20, 2021 11:30 amtachman написа:
След доста четене за най-различни покриви изпълнени
с керамични, бетонни, ламарини, битум ... не открих и
1 лошо мнение за покрив с ламаринени керемиди! Говоря
за мнения на хора, които вече са с такива покриви, не
фирмите които продават!
Дали пък това не е най-удачната система?
Така е!
съб мар 20, 2021 12:17 pmpreslav написа:
... Едва след като новият покрив беше готов се загледах в
уловките с цените на керамичните керемиди, ами те капаците
на космически цени, а без тях не става....
Няма пречка да сложиш метални капаци!


Прикачен файл:
0.jpg
0.jpg (8.88 KиБ) Видяна 3099 пъти


съб мар 20, 2021 12:17 pmpreslav написа:
.....не се целя в повече от 25-30 години живот на покрива,
но съм сигурен, че ламарината ще изкара поне 50 без проблем,
а ако се внимава (наблюдава) и своевременно се отстраняват
дефектите... не знам колко ще изкара.....
Ще изкара и повече! Обаче, ако искаш покрива да „лъсне“,
слагаш отгоре втори кат.


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (57.26 KиБ) Видяна 3099 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (95.43 KиБ) Видяна 3099 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (40.62 KиБ) Видяна 3099 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Последна промяна от BLUEPUPIL на съб мар 20, 2021 3:35 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL - майстор


За тези, дето величаят горящите покривни панели,
нещата поеха по друг път.


Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (59.96 KиБ) Видяна 3098 пъти


За тези, дето им се привижда конденз, заменят
дистанционерите с дървени.
:partyman:
preslav - майстор
съб мар 20, 2021 3:30 pmBLUEPUPIL написа:
съб мар 20, 2021 11:30 amtachman написа:
След доста четене за най-различни покриви изпълнени
с керамични, бетонни, ламарини, битум ... не открих и
1 лошо мнение за покрив с ламаринени керемиди! Говоря
за мнения на хора, които вече са с такива покриви, не
фирмите които продават!
Дали пък това не е най-удачната система?
Така е!
съб мар 20, 2021 12:17 pmpreslav написа:
... Едва след като новият покрив беше готов се загледах в
уловките с цените на керамичните керемиди, ами те капаците
на космически цени, а без тях не става....
Няма пречка да сложиш метални капаци!



0.jpg



съб мар 20, 2021 12:17 pmpreslav написа:
.....не се целя в повече от 25-30 години живот на покрива,
но съм сигурен, че ламарината ще изкара поне 50 без проблем,
а ако се внимава (наблюдава) и своевременно се отстраняват
дефектите... не знам колко ще изкара.....
Ще изкара и повече! Обаче, ако искаш покрива да „лъсне“,
слагаш отгоре втори кат.



1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
След 25-30 години ще ми лъсне нещо друго - надали ще живея с орлите.
Иначе за поправка на точно такива ръждиви ламарини съм виждал и ползвал една дву-компонентна хидроизолация. Аз съм я ползвал не на покрив, а на тераса, по-която се ходи - за десетина години не е мръднала, а има вариант да се положи и финишно покритие с цвят по желание.
BLUEPUPIL - майстор
нед мар 21, 2021 5:49 ampreslav написа:
Иначе за поправка на точно такива ръждиви ламарини съм виждал
и ползвал една дву-компонентна хидроизолация. Аз съм я ползвал
не на покрив, а на тераса, по-която се ходи - за десетина години
не е мръднала, а има вариант да се положи и финишно покритие
с цвят по желание.
Кеф ти течна гума, епоксидни или силиконови бои.




Прикачен файл:
890.jpg
fbr - майстор
На относителни гладки повърхнини, няма проблем да приложиш каква да е вторична обработка. Но, тия гръцките керемиди, с дълбоките улеи, какво да ги правиш. За десетина години почерняха, тук там се поразложиха (особено северния скат), с нищо не можеш да ги санираш. Трябва да се изриват и да се махат. Не знам, знаещите да кажат, има ли технология за саниране на шиндлите. При тях как е ситуацията след десетина години.
BLUEPUPIL - майстор
Защо не сложи бетонни!
:wink:

По чужбинско съм работил с
бетонни керемиди с 50г гаранция.
:shock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Подмяна цигли на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: