• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте от доставреме чета из форума и в интернет, но ето че дойде момента да се пробвам да си построя една малка къщичка за отдих на село.
Купих си малък парцел и това лято имам намерение да започна.
Имам много въпроси които искам да задавам тук и ако има знаещи да си бъдем взаимно полезни. В началото на мен в последствие и на други които четата темата. :)
Сигурно е дъфкано всичко това но конкретни отговори за момента не намирам затова реших да пусна своя тема.
Ако има теми с конкретни отговори ще се радвам да споделите линк.

Както е видно в загласието къщичката е съвсем малка и става дума за 27m2 (3м.х9м.) къщичка. По мой проект!
В последствие мисля да споделям стъпките прес които минавам по време на строежа.

Основата мисля да бъде с колкони и греди от този тип (колонен тип).
Изображение

Та първият ми въпрос е. Гредите които ще се полазат на стъпките.
Каква дебилина е подходяща според вас 15х15 (иглолистен материал) достаъчни ли ще бъдат?
Стъпките на какво разстояние трябва да бъдат според вас, разстояние 1,5м една от друга?
Как да бъдат импрегнирани? Вариантите които обмисля са два като търся по бюджетен вариант разбира се.
- да ги натопя в горяло масло
- да си купя импрегнирани в автоклав
- друг подходящ вариант според вас?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Следя с интерес, защото къщето ми на нивата е за ново. Колонките ги има... Другото е на купчинка връз тях. Та си мисля за нещо тънко със забравен отдолу кофраж. Моето ще е наполовина, 13 квадрата
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1Q4.jpg
Прикачен файл:
1Q3.jpg
Прикачен файл:
1Q2.jpg
Прикачен файл:
1Q1.jpg
1Q1.jpg (86.18 KиБ) Видяна 1008 пъти
Прикачен файл:
RT34.jpg
schuldiner - майстор
съб мар 13, 2021 4:17 pmBLUEPUPIL написа:

1Q1.jpg
Аз си харесах тази, с още една надлъжна греда в средата.
Гредите които лягат на стъпките, бих ги обмазал с течна хидроизолация. После паронепропусклива мембрана, върху нея напречните греди само на бохемит или друг стандартен импрегнант.
За мен 15х15 е предостатъчно за подпиране на 1,5-2 м. Ще става и за гараж.
съб мар 13, 2021 6:01 pmschuldiner написа:
съб мар 13, 2021 4:17 pmBLUEPUPIL написа:

1Q1.jpg
Аз си харесах тази, с още една надлъжна греда в средата.
Гредите които лягат на стъпките, бих ги обмазал с течна хидроизолация. После паронепропусклива мембрана, върху нея напречните греди само на бохемит или друг стандартен импрегнант.
За мен 15х15 е предостатъчно за подпиране на 1,5-2 м. Ще става и за гараж.
И аз съм се спрал на подобен вариант за сега но мисля стъпките да са ми с размер 25х25 а гредите 15х15
шоп - майстор
нед мар 14, 2021 4:52 pmchiche написа:
мисля стъпките да са ми с размер 25х25
По-важното в случая на каква дълбочина ще са вкопани стъпките?

Задължително трябва да слезете под границата на замръзване.
Една талпа 20х5 ще е по-евтина и ще носи повече от греда 15х15см. :idea:
нед мар 14, 2021 5:25 pmшоп написа:
нед мар 14, 2021 4:52 pmchiche написа:
мисля стъпките да са ми с размер 25х25
По-важното в случая на каква дълбочина ще са вкопани стъпките?

Задължително трябва да слезете под границата на замръзване.
Една талпа 20х5 ще е по-евтина и ще носи повече от греда 15х15см. :idea:
Спрял съм се на този тип конструкция за основата и тази талпа 20x5 на никъде не ми се връзва за основа. Освен ако не се сложат 3 една до друга.
За тези напречните мисля, че ще е идеална 20х5 но за основните под тях какво мислите за 15х15 или 15х20?

Изображение

Искам да има в ъглите носещи греди и затова ми се иска основата да е с греди.
schuldiner - майстор
С 15х15 и 15х20 влизаш в огромно презапасяване. Същата работа за под на 3 м подпиране ще ти свърши и 10х10, а 20х5 е перфектно /за същите пари като 10х10/, стига да го осигуриш против превъртане.
BLUEPUPIL - майстор
ср мар 24, 2021 10:31 pmschuldiner написа:
=====, а 20х5 е перфектно /за същите пари като 10х10/,
стига да го осигуриш против превъртане.


Прикачен файл:
Q12W.jpg
PIP - майстор
15х15 е предостатъчно, ако подпираш през 1.5м. Добре е да оставиш разстояние между гредите и земята за вентилация. Ползвай парчета воалит между бетонните стъпки и гредите и махни тревата от парцела под гредите, ако има, положи фолио пропускащо влагата и го покрий с чакъл. Идеята е влагата да минава през чакъла и фолиото и да не остава отгоре, а фолиото да спира бурените.

Гледам всички слагат снимки... не е точно от основа за постройка, но принципа е подобен.

Прикачен файл

deck.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Строеж на дървена къщичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: