Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Vodica - напреднал
пон май 17, 2021 2:15 pmbmwww написа:
...
Значи случайно двора се разделя ...
Двор случайно не се разделя.
По закон може да се раздели, ако парцела е достатъчно голям и лицето към улицата е достатъчно голямо. В тези случаи се издава издава нотариален акт и можете да си строите във Вашия /вече наполовина по-малък/ парцел, каквото позволява ЗУТ предвид отстоянията.
В режим на съсобственост са парцели, чиято квадратура и лице НЕ позволяват разделянето. В тези случаи, дори и нотариално да сте подписали споразумение кой коя половина от двора ще използва, всяко действие от Ваша страна дори и във Вашата половина, трябва да го съгласувате нотариално с другия съсобственик. И пак нотариално да удостоверите собствеността - в противен случай собственици сте и двамата.
Масовите устни договорки от типа на "аз в моята половина ще построя това, а ти си направи онова" или "каквото искаш си строй в твоята половина", след години създават главоболия при прехвърлянето на собственост /дали по наследство, дали при дарения, дали при покупко-продажба/.
BLUEPUPIL - майстор
Мисля, че се забравя факта, че апартаментите в блоковете
са също в режим на съсобственост върху общите части,
както съсобствеността върху общия УПИ, независимо дали
е 500м2 с две къщички или 10 декара с 20 къщи.

Някой сгради с жилища имат съсобственост и върху
идеални части от петното точно под блока, други нямат
и земята е общинска.
Последна промяна от BLUEPUPIL на вт май 18, 2021 2:08 pm, променено общо 1 път.
Svetoslavoff1 - майстор
пон май 17, 2021 4:26 pmVodica написа:
пон май 17, 2021 2:15 pmbmwww написа:
...
Значи случайно двора се разделя ...

...Масовите устни договорки от типа на "аз в моята половина ще построя това, а ти си направи онова" или "каквото искаш си строй в твоята половина", след години създават главоболия при прехвърлянето на собственост /дали по наследство, дали при дарения, дали при покупко-продажба/.
Според Вас, ако тези договорки са нотариално заверени, имат ли сила?
Благодаря!
Andri01 - майстор
Да,имат сила . Така съм направил гаража си в 3-те метра към комшията от север.

Тема "Въпрос за имот и къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: