Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bmwww - специалист
Здравейте , от няколко години си търся имот в моя край - Врачанско , но ми се струва , че тук хората нещо не са добре . Пуснах темата защото искам да се допитам до по-широка аудитория от различни крайща на България , за да видя в мен ли е проблема .
Въпрос 1:
Значи понеже искам да строя къща и си търся имот , намирам няколко , но цените ми се струват НЕРЕАЛНИ . Примерно парцел/лозе в края на малък град 800кв.м - 22 000лв , друг 900кв.м до жп-линия 23 000лв , трети/поляна 1100кв.м в наклон на 500м от канализацията , а и под нивото и - 28 000лв , днес вече ми дойде в повече и затова пуснах темата . Днес намерих парцел/поляна 1500кв.м за 30 000лв . Държа да отбележа , че всички парцели НЕ СА УПИ и нямат ток и вода т.е. абсолютни земеделски земи са си , върнати на хората бивши ниви , за всичките в кадастъра пише "вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m), " . Това според вас нормални цени ли са , аз ли не съм в час .
Въпрос 2:
Ако се окаже , че аз не съм добре - то колко струва да се вкара в регулация с право на строеж подобен имот да кажем 1000кв.м т.е. да почнеш да строиш - като време и пари грубо,грубо ?
Въпрос 3:
Масивна или сглабяема стоманена къща на 1 етаж или масивна или сглобяема стоманена на 2 етажа ? :prayer:

ПС: Между другото ми се струва , че хората тук(в моя край) са необразовани , но чакам вие да си кажете мнението . На въпроса - Парцела в регулация ли е - абсолютно всеки ми отговаря с увереност , че е , но на въпроса ми - има ли ток и вода в имота , всеки казва не . Е значи продаваш зеемеделска земя - не е ли така ?
torbalan - Дървен философ
Сподели къде го търсиш този парцел, че цените които си споделил, са доста козлодуйски...

Иначе - където има работа, цените са по-високи
nork - специалист
вт апр 13, 2021 10:30 pmbmwww написа:
Здравейте , от няколко години си търся имот в моя край - Врачанско , но ми се струва , че тук хората нещо не са добре .......
Ами пробвай край Сф, Пл, Бс, Вн да чуеш същите цени в Е и х2 х3...... :axe:
Не е луд който яде баницата :supz: :prayer:
Който търси намира :idea:
bmwww - специалист
Не е Козлудуй , за Мездра говоря , работата е мираж тук , и от тук следва другото ми недоумение - Живях в Англия 6 години , Ливърпул и Манчестър - градове с работа на всякъде , заплати да не говорим , та апартамент там струва 35 000 до 70 000 паунда , нормална къща към 70 000 до 120 000 паунда т.е. по-малко от 100 месечни минимални заплати , говорим за градове с милионно население , буквално много работа и т.н. , а за град като Мездра с 10 000 бабички и 0% работа да ми искат 30 000лв. за поляна ми се струва нереално , да не говорим , че къщи под 100 000лева няма . Аз ли не съм ок или .... Затова пуснах темата , да кажете според вас нормално ли е , наистина дълго съм отсъствал от БГ и може да има нещо което не знам .
nikolov333 - майстор
Урбанизирана територия ниско застрояване до 10м, означава че не са земеделски земи, а по-скоро вилна зона. Това, че нямат УПИ ток, вода и канализация са обичайни условия за такива имоти. Друг въпрос е до колко е възможно да се включиш към тях дори и с УПИ. Цените са наистина високи за такъв регион според мен, но и при нас ги има такива в зависимост от това дали имота е на път. Това е основния проблем обикновено, защото достъпа на строителна техника до имота е важен. Аз купих 820м2 за 12500 без УПИ (740м2 след урегулиране) в такъв район във вилна зона до Хасково и с уговорки с комшиите преди мен разширих пътя за моя сметка, като поразместихме телените им огради, а разходите за това + чакълирането на пътя и евентуален канал не са малки. viewtopic.php?f=47&t=61892
Lisko - майстор
вт апр 13, 2021 10:39 pmtorbalan написа:
Иначе - където има работа, цените са по-високи
Където искаш - са високи. Щото и другите искат. А където не искаш, цените са перфектни :)

Къщата по-долу струва 2.5 милиона канадски долара. За толкова е обявена (и да, намират се купувачи).
Всъщност къщата нищо не струва, парите са за парцела.

Изображение
miroki - майстор
Половината Мездра работи в София, и пътува от гарата. А Софиянци избягаха от Ковида на село, да са на въздух, за това се повдигната цените тази година по селата в близост до градове.
Огледай малко по-на северозапад. И с къща ще е по-евтино има и за 10 000 с къща и партиди. Само да я събориш и почваш.
bmwww - специалист
Е да , аз такава търся , за събаряне , но най-евтината е за 50 000 , което пак не ме устройва . Ако тук чете някой от тоя регион , ще разбере учудването ми - Каква е разликата от Мездра и Кремена да кажем :?

Добре разбрах вече по първи въпрос , че явно хората алчнеят , можете ли накратко да споделите за масивна или сглобяема къща + и - . Изхождаме от там , че мога да преклоня глава и да платя примерно къща за 50 000 , да я съборя и да строя или да платя парцел за 30 000 , да го узаконявам , да стъпи на 50 000 и да строя . Кое е по-добре за 3 спални , хол и кухня . Един или два етажа , сглобяема или масивна . Не искам да дълбаем , ами просто да имам някакъв план в главата как да действам . Имам налични 130 000лв , всичко над тях трябва да е със заеми , на който не съм привърженик . Мислех да купя парцел или къща за събаряне до към 30 000 и да строя от тухли , но явно няма да стане . Та сега се чудя със сглобяема дали няма да влезна в тези 130 000 ?
kr1100 - майстор
@ bmwww още малко се потуткай - цената на земята се вдига. тези цени по 25-30к за декар са били добри. Ако има ток, водопровод и мръсен канал цената ще е съвсем друга - в пъти повече и то в евро.
Най- изгодно е да намериш със стара къща , която да има актуални партиди за ток , вода. Правиш само "ремонт" иначе , ако тръгнеш с документацията за ново строителство - секирата главата от кръста надолу.

Офф Приготви си поне 6-7 к лв за проектите и чакане за съгласуване.
А относно цените мога да те светна за тарифата на ВиК /познат е на 60м от пътя, съответно водопровода и мръсния канал , който е покрай пътя. ВиК то му е поискало само някакво си 70 000 лв за прокопаване, прекарване и свързване. :-D
За 5000лв се включи в частния ни водопровод и канализация / кооперация от над 60 човека/. Бавно и полекичка в годините по изграждането .Започна се 2012 г , в края на 2015 г беше завършено изграждането.
Още няма акт 16 водопровода и канала, но си събират парите. ВиК то не бърза , както и общината да узконяват , защото ще кандидатстват за евросредста по изграждане на мрежа на района. Още не са подали документи - някъде към 2100г може и да стане.
Това е на 5 км от центъра на града / катедралата / и на няма и 800м от табелата край на града.
А с тези 130 к лв. си заникъде засега. Те само за къща няма да стигнат .
bmwww - специалист
Мисълта ми беше , че със 130 000 най-добрия вариант май е да купя нещо на старо , да го бутна и отгоре една сглобяема (3 стаи , хол и кухня) - би трябвало да стигнат парите ? ? ? До тогава евентуално могат да станат до към 200 000 за да влезна и да се събуя , това е и максимума който съм си определил . От друга страна се чудя дали да си не стоя в апартамента , който не е малък (3 спални , хол , кухня , гараж , таванска , маза , баня и тоалетна отделно ) и да си купя нещо в някое близко село за 20-30 000 и да си стоя там от Април до Октомври :mrgreen:

Тема "Въпрос за имот и къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: