Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
Имотът не е мой. Ако беше, щях да работя с адвокат имоти. Просто ми се спъва работата този ребус, а си мислех, че не могат да ме изненадат вече. И, естествено, не искам да подведа собственика да бутне къщето, а после да му отлетят партидите. Той например не се сети за този проблем.
Контейнерът е строителният отпадък от старата постройка - 6 м3 ще стигнат.
Не може ремонт или пристройка, защото вероятно по бъдещия ПУП сегашната сграда ще е на имотна граница. Затова всяко разрешение - за ремонт или за строеж - ще е задължително на 6+ м от сегашните граници.
kr1100 - майстор
@ schuldiner чакане му е майката и пак чакане. А пък , като стане твой , дано пак мъки. Дано в градското село да стават бързо нещата с разрешителни съгласувания...
Офф : 2008г. започнах с мъките. Подадох папките с проектите в кметство Младост за разрешение за строеж. Проверявам - няма движение по тях , по едно време голяма община им забранила да издават разрешения и пратили документацията там. И така , така ... та чак в средата на ноември взех разрешение за строеж и март 2010 се започна.
шоп - майстор
пет апр 16, 2021 5:56 pmschuldiner написа:
Шоп, можеш ли да кажеш, че тъкмо ти е на главата...
Моя познат преди години събори къщето без нито един документ.
Нямам представа тогава какви са били изискванията и дали са били спазени.

Сега обаче при събарянето на една бивша селска баня, където външните стени са дебели 80 см от единична тухла и комина като обем е над 90м3 пак от единична тухла има документация, уведомления, разрещения...
Ограда, водоструйка за миене на гумите на камионите.
Има и други неща но не съм запознат в детайли, защото фирмите когато ми изготвиха офертите са ги обобщили в перо други административни разходи.
bmwww - специалист
Има един парцел , но през него минава водопровод . Имало забрана за строителство върху водопровода . Това възможно ли е да ти забранят да си строиш в твоя имот , понеже Бай Тошо е сложил водопроводна тръба там .
шоп - майстор
Има си сервитути и трябва да се спазват, колкото и неприятно да е.

С водопроводите е още по-неприятно, защото освен отстоянията при строежа, трябва да се осигури и достъп до сроителна механизация в случай на авария.
bmwww - специалист
Значи да бягам от там . А в коя институция мога да проверя за такива неща , водопроводи , канализации , кабели и т.н , т.е
преди да купя имот да направя проучване за да няма такива изненади .
skostadinov - специалист
вт апр 13, 2021 10:30 pmbmwww написа:
Здравейте , от няколко години си търся имот в моя край - Врачанско , но ми се струва , че тук хората нещо не са добре . Пуснах темата защото искам да се допитам до по-широка аудитория от различни крайща на България , за да видя в мен ли е проблема .
Въпрос 1:
Значи понеже искам да строя къща и си търся имот , намирам няколко , но цените ми се струват НЕРЕАЛНИ . Примерно парцел/лозе в края на малък град 800кв.м - 22 000лв , друг 900кв.м до жп-линия 23 000лв , трети/поляна 1100кв.м в наклон на 500м от канализацията , а и под нивото и - 28 000лв , днес вече ми дойде в повече и затова пуснах темата . Днес намерих парцел/поляна 1500кв.м за 30 000лв . Държа да отбележа , че всички парцели НЕ СА УПИ и нямат ток и вода т.е. абсолютни земеделски земи са си , върнати на хората бивши ниви , за всичките в кадастъра пише "вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m), " . Това според вас нормални цени ли са , аз ли не съм в час .
Въпрос 2:
Ако се окаже , че аз не съм добре - то колко струва да се вкара в регулация с право на строеж подобен имот да кажем 1000кв.м т.е. да почнеш да строиш - като време и пари грубо,грубо ?
Въпрос 3:
Масивна или сглабяема стоманена къща на 1 етаж или масивна или сглобяема стоманена на 2 етажа ? :prayer:

ПС: Между другото ми се струва , че хората тук(в моя край) са необразовани , но чакам вие да си кажете мнението . На въпроса - Парцела в регулация ли е - абсолютно всеки ми отговаря с увереност , че е , но на въпроса ми - има ли ток и вода в имота , всеки казва не . Е значи продаваш зеемеделска земя - не е ли така ?
Колега щом в кадастъра за даден имот пише следното"вид територия Урбанизирана, НТП Ниско застрояване (до 10 m) няма как имота да е земеделска земя. Точно обратното щом територията е урбанизирана това до голяма степен означава, че имота попада в регуалционните граници на населеното място. Щом НТП-то е за ниско застрояване, това пък означава че реално би трябвало да можеш директно да строиш. Строителните параметри (кинт, плътност, озеленяване и т.н.) се определят от Устройствената зона в която попада дадения имот.
Друг е вече въпроса дали има някакви други проблеми по имота.
Подобни проблеми биха могли да бъдат свързани със собствеността (това лесно се проверява в имотния регистър) или други от сорта на неуредени сметки по регуалция (разминаваме м/у границите на имота по кадастър и по регулационен план), сервитути, тежести, и т.н. Регулации и т.н. могат да се проверят в АГКК (по местонахождение на имота). Сервитути и тежести би следвало да можеш да провериш или в имотния регистър или в ел./вик дружествата (плаща се такса за инвестиционно проучване ако не се бъркам).

Реално цената имота зависи от много фактори. Основно са:
1) локация
2) чисти документи по собствността (ако има неуредени сметки, искови молби и т.н. бягай на далече)
3) статут/регулация готовност за строеж (ако купиш земеделска земя трябва да си готов да чакаш МИНИМУМ 18 месеца - най-често над 2 години и ще дадеш немалко пари)
4) достъп до имота (изграждането на път е скъпа процедура)
5) комуникации - ток, вода, канал (това че има ел. стълб пред имота по никакъв начин не ти гарантира, че от ел. дружеството могат да те захранят. ако нямат мощност трябва да си правиш собствен трафопост, което е мин. 30 000лв и после чакай някой да ти върне парите. Ако няма водопровод, може сонда което може и да не е толкова скъпо, но пак са едни 10k минимум със всичките му свързани салтанати. Ако нямаш канал трябва изгребна яма/пречиствателна станция)
6) много други

Ако имаш желание да купуваш парцел, най-добрия вариант е във всеки един свободен миг палиш колата и започваш да обикаляш. Гледаш, набелязваш, търсиш по картите, издирваш собственици или техните представители и комуникираш директно. Добри оферти се намират, но не и без много търсене и усилия.
А и да знаеш, перфектен имот няма, винаги нещо куца. Повярвай ми наскоро минах през цялата тази галимация и станах половин брокер, половин адвокат и половин геодезист :D
Относно цените, погледни цените около София как са и тогава говори, че 30к лв за декар са много. За сведение парцела който купих наскоро е 600м2 и е 2x и в eur :-D

Успех с търсенето!
skostadinov - специалист
ср апр 14, 2021 8:16 pmшоп написа:
ср апр 14, 2021 7:52 pmbmwww написа:
Ориентировъчно колко струва да ти съборят къщата ? Да кажем 80кв.м ?
На един познат в София в рамките на окловръсното за събаряне на 50м2 къще на един етаж с гредоред преди 6 год му взеха 4200лв
Два четриосни камиона + колесен багер за 8 часа свършиха работа. Отпадъка се извозваше на сметище Враждебна.


В момента и аз искам да съборя една обществена постройка 350м3 на един етаж висока 6м + парово стопанство с комин висок 17м и най-ниската оферта е 58 хил лв :?

От обекта до Враждебна е 4-5 км

Така, че локацията и обема отпадък е много важна.
Това със събарянето е голяма галимация особено ако искаш да минеш по каналния ред.
При мен какво стана. Имота който исках да купя по кадастър имаше 2 постройки, едната от които физически не съществуваше а другата си беше още там, но беше започнала да се руши. Преди да сключим сделката, собственика хвана един багер, влезна в имота и за 20 мин я разбута. После отиде до общината и поиска да му издадът удостоверение за несъществуващи постройки. От общината разбира се пращат на място техник който да заснеме, след което до няколко дни ти дават нужното удостоверение с което можеш да отпишеш постройките от данъчното и да подадеш заявление за заличаване в АГКК (безплатно е).
Проблема реално е извозването на отпадъка. Фирмите взимат доста скъпо.
Варианта да си минимализираш малко разохдите е да намериш група от братята и да им предоставиш възможността да си "наберат" каквото им е нужно. Ще опоскат по-голямата част за нула време :-D :-D :-D
Остатъка ще платиш на фирма няма как.
Нямам си на идея обаче как стоят нещата след събарянето със съществуващите партиди ако има такива.
bmwww - специалист
Какво мислите за 2-ри етаж от 2-етажна къща . Има един продават за бая пари , но пък 200кв.м. Общо стълбище , собствениците на 1 етаж държат и таванската част . Няма отделни входове . И има ли значение като цяло при покупката сградата еднофамилна или двуфамилна се води . Тая мисля е по статус еднофамилна , макар , че всичко си е разделено с нотариално актове - без двора естествено .
zz_stefanov - майстор
А какво знаеш за хората с които ще живееш. Как ще си делите двора в бъдеще.
Ти си избираш.

Има една улица с 'двуфамилни' къщи във Варна, някои са зверилник.

Тема "Въпрос за имот и къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: