Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bmwww - специалист
Ами доколкото знам са по чужбина от години и не си идват , знам ли как ще се дели двора и т.н. и това с общото стълбище май не е оферта , но какво пък . Сега съм в апартамент в 4 етажен блок с по 2 апартамента на етаж във вход и не е зле , предполагам етаж от къща ще е една идея по-добре , макар и общ дво , но го има . Знам ли . Затова търся съвети .
gnt69 - майстор
съб май 15, 2021 10:22 pmbmwww написа:
Ами доколкото знам са по чужбина от години и не си идват , знам ли как ще се дели двора и т.н. и това с общото стълбище май не е оферта , но какво пък . Сега съм в апартамент в 4 етажен блок с по 2 апартамента на етаж във вход и не е зле , предполагам етаж от къща ще е една идея по-добре , макар и общ дво , но го има . Знам ли . Затова търся съвети .
Партийната работа не е хубаво нещо. Имаш двор пък нямаш нищо, кенеф не можеш да направиш без съгласието на съсобственика. Напъни се още малко и вземи по малка къща но със самостоятелен двор където ти си чорбаджия. :partyman:
bmwww - специалист
Ами ако съсобственика рече да продаде , трябва ли да ми предложи първо на мен ? И ако аз откажа след това да предложи на друг , но задължително за същата сума или по-голяма , но не по-малка ?
gnt69 - майстор
съб май 15, 2021 10:49 pmbmwww написа:
Ами ако съсобственика рече да продаде , трябва ли да ми предложи първо на мен ? И ако аз откажа след това да предложи на друг , но задължително за същата сума или по-голяма , но не по-малка ?
Ако съсобственика реши да продаде ще подаде на купувача който му дава по добри пари. Може и по симпатия да прескочи съсобственика и да продаде на външен човек на по малко пари, има начини и възможности.
Аз лично никога не бих купил имот в съсобственост
шоп - майстор
съб май 15, 2021 10:49 pmbmwww написа:
Ами ако съсобственика рече да продаде , трябва ли да ми предложи първо на мен ? И ако аз откажа след това да предложи на друг , но задължително за същата сума или по-голяма , но не по-малка ?

Точно така е.


Моя съвет е бягай далече от имот в съсобственост. Само проблеми може да си навлечеш. Масово хората не се разбират и се стига до публична продан.
Ако не си цениш здравето и нервите-купувай.
zz_stefanov - майстор
съб май 15, 2021 10:22 pmbmwww написа:
Ами доколкото знам са по чужбина от години и не си идват , знам ли как ще се дели двора и т.н. и това с общото стълбище май не е оферта , но какво пък . Сега съм в апартамент в 4 етажен блок с по 2 апартамента на етаж във вход и не е зле , предполагам етаж от къща ще е една идея по-добре , макар и общ дво , но го има . Знам ли . Затова търся съвети .
Влизаш във филма, с идеята че купуваш нещо по различно от блока в който живееш, а то с голяма вероятност ще е по зле защото си в съсобственост на големи общи части (двор), за които ще имате търкания по големи от тези за общите части на блока.
В такива съсобствености има роднини дето не се трайват, а ти не знае каква котка вземаш в чувала.
feikot - специалист
Аз не бих. Пак си в блок,пак делиш. Познавам не малко хора,които са точно така и никой,подчертавам НИКОЙ не се разбира със съкафезниците си. На единия не му дават да пали барбекю,на другия да влиза с колата в двора,на третия да минава през тяхната част на двора. А ти с общо стълбище...преебавка голяма.
BLUEPUPIL - майстор
Хората по света ползват не хоризонтално, а
вертикално разделяне (тип близнак).

Давам реален пример за скъп и малък парцел
около 500м2, дълбок 33м и лице 15м. Ширина
на сградата към улицата 15–2х3=9м; 9/2=4.5м,
като извадим стените остава светло около 4м за
всяка от двете къщи.
Противоземетръсна фуга от основите до покрива.
Двора е неделима съсобственост.
Има нотариално споразумение за ползване на
обособените две части, всяка по около 250м2
(7.5х33м).
Има изградена ограда между обособените мини
парцелчета, които са тип „ивица“. Всеки има излаз
на улицата с порти и светла ширина на „парцелчето“
около 7.2м, позволяваща паркиране, без да се мести
другата кола.
:tonqe:
При цена за парцела от 200€ на м2; 500м2 х 200=
100000€, икономията е 50000€, достатъчни за едно
скромно къще.
:wink:
Или за 100000€ вече си в голямата жилищна игра в
Софията. После полека-лека, до изкусуряваш работите.
:cool:




Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (41.32 KиБ) Видяна 934 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (96.65 KиБ) Видяна 934 пъти
Vodica - напреднал
Ще се опитам да съм от полза на автора на темата, споделяйки част от моите познания:
1. Покупка на имот в съсобственост.
По закон, продаващият половината от съсобствеността си първо трябва да отправи нотариална покана към другия съсобственик за сделка. Много често обаче, съсобствениците не са в добри отношения /винаги се получават търкания, дори съсобствеността да е между братя/ и съществува "вратичка", която масово се използва - продаващият прави дарение 1/10 примерно на бъдещия купувач, а след това му продава другите 9/10, като по този начин се заобикаля изискването да предложи първо на другия съсобственик да откупи частта му.
Другото неудобство на съсобствеността е, че абсолютно всичко построено в парцела като допълващо застрояване е автоматично съсобственост, дори и да сте си разделили двора и да искате да строите във Вашата половина. Основното застрояване пък трябва да се раздели на самостоятелни обекти за всеки съсобственик, което преди години не се е правело. И пак мазетата и покрива остават в режим на съсобственост.
Съществува търговия с идеални части, но това е тема за друг разговор, в друг форум.
2. Покупка на имот с къща за събаряне.
Търсите парцел с къща за събаряне или за основен ремонт. Тук трябва да се подхожда индивидуално за всеки конкретен случай. Масово по селата хората имат стари къщи в парцела си и искат повече пари заради къщата. Но.... повечето къщи нямат строителни книжа. Нямат дори и удостоверение за търпимост. Дори продавача да Ви покаже скица на имота, в който е отразена къщата по кадастър това не означава, че при сделката можете да я придобиете. Нотариусът ще иска документи и за къщата при сделката за покупко-продажба, не само за земята. А документите за къщата са или строителните ѝ книжа, или Удостоверение за търпимост при липса на такива. При липса на документи за къщата Вие купувате само земята, а къщата остава собственост на продавача. Ако не можете да придобиете и къщата, тогава защо да плащате за нея!? А, за да я придобиете, продавача трябва да извади поне Удостоверение за търпимост. Издаването на това Удостоверение е свързано с изваждането на доста документи, включително и становище на инженер-конструктор, че сградата е устойчива и не подлежи на събаряне. Ако не е устойчива и подлежи на събаряне, то събарянето ѝ е ангажимент на продавача, не на купувача. Изваждането на Удостоверение за търпимост също е ангажимент на продавача. В много общини лесно раздават такива Удостоверения, дори при видимо унищожени сгради. Тук вече идва ред на Вашата преценка - заслужава ли си инвестицията в такава къща!?
Последен съвет: Купувайки земя, купувайте и всичко построено на тази земя, което е отразено в кадастралната скица със съответните документи за него. Неотразеното в скицата, а съществуващо, вече е Ваша преценка - ако Ви харесва си го запазвате, ако не Ви харесва поставяте условие на продавача да го разруши. / С аргумент, че не съществува в кадастъра/
bmwww - специалист
''Другото неудобство на съсобствеността е, че абсолютно всичко построено в парцела като допълващо застрояване е автоматично съсобственост, дори и да сте си разделили двора и да искате да строите във Вашата половина. Основното застрояване пък трябва да се раздели на самостоятелни обекти за всеки съсобственик, което преди години не се е правело. И пак мазетата и покрива остават в режим на съсобственост.''

Значи случайно двора се разделя , решавам да построя барбекю в моята половина примерно - след това наново се дели къщата с гаражи , тавански , мазета , двор и т.н. ? Ако двора не се раздели е ясно , че нищо няма да се строи никъде , никога .

Тема "Въпрос за имот и къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: