Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
miroki - майстор
Здравейте, интересувам се кой е най-евтините вариант за основи, където да има малка мазичка, примерно 6м2.
Съвсем ориентировъчно за около 50 м2.
Четох доста за сглобяеми къщи и там искат фундамент. Но искам да преценя, кой колко би струвал, такъв за сглобяема и такъв за масивна едноетажна.
За да мога да си направя бюджет. Не търся точност, а ориентир. По сайтовете за сглобяеми го дават към 5000 е. Без мазичка. Което не знам до колко е реално.
Virtex - майстор
Най-евтино е план на едноетажна и да си направиш после мазе :-D :-D :-D

Но трудно става.

Приятел сега се занимава да прави сглобяема с дървена конструкция, но понеже си намери нормален конструктор му дадоха 2м ивични основи за проекта...което е тотален абсурд за сглобяема къща. Но това е положението.

Иначе сглобяемите къщи също изискват фундамент, по закон е така. Вече колко голям фундамент зависи от конструктора и общината, защото макар и в пъти по-лек товар, изискват голямо презастраховане.
Миналата есен (2020 г) правихме фундамент на масивна едноетажна къща с РЗП 165 кв м без мазе. Цената на всичко - бетон, желязо, труд за майстори - излезе около 25 000 лв, което означава 151,51 лв на квадратен метър. 50 квадрата по 151,51 = 7576 лв.
Ние сме в района на София - Костинброд. Тук се води земетръсна зона и в проектите предвиждат стабилно количество желязо, тоест се презастраховат, което доста оскъпява нещата. Цената на желязото тази година се е вдигнала доста. Иначе мястото, на което се строи къщата, е с високи подпочвени води и при това положение мазето не е много добра идея - трябва да се направи много добър дренаж и хидроизолация, иначе постоянно ще се пълни с вода.
Мазетата по принцип оскъпяват доста цената на строежа откъдето и да го погледнеш.
Имаме вече построена друга къща- двуетажна, с мазе, пак в района на Костинброд, мястото се води някакъв вид свлачищен терен. В тези основи и мазе колко бетон и желязо се сложиха, не е истина. Реално се изгради цял етаж от бетон, който е заровен в земята - част от него е мазе, другото е запълнено с камъни.
Та мисълта ми е, че цената зависи от много неща. Но си помисли добре дали има смисъл да инвестираш в мазе, например, ако е възможно да разшириш площта на къщата и вместо мазе, да си направиш допълнителна стая - склад. Или отделна малка постройка, тип барака- не съм сигурна обаче за тях трябва ли план и одобрение от общината, че вече като гледам май искат почти за всичко.
nikolov333 - майстор
+1 и от мен за допълнителна складова площ вместо мазе..
miroki - майстор
Благодаря за информацията.
Мазето ми трябва за вино. Като е достатъчно под една стая. Не цялата къща. Дори и да е 2 на 3 м.
Казаха ми, че копаят към 1,5м и около 50 см. над земята, ако ще е под къщата. Но съвсем спокойно може да се направи и някъде другаде в двора.
Струва ми се по-изгодно да използвам част от основите за стена.

@ tanu6ata
При Вас какъв тип са основите. И с плоча ли са? Понеже съм виждал и само рамка за стените, не с плоча за под на 1 ви етаж.
p.p. Видях сега, че сте писали РЗП, а основите колко са? Или тяхната площ сте имали предвид?
schuldiner - майстор
РЗП на едноетажна къща = застроена площ. Цената 150 лв. е минимумът, който ще ти струва мазето. Трябва да добавиш дренажи, хидроизолация, топлоизолация поне частично, истинска плоча над него... и не се знае какво ще се получи.
В неотопляема, но топлоизолирана пристройка /долепена до къщата/ лесно се поддържа постоянна температура около 15 градуса. Не знам колко ти трябва за виното, но и тук, във Варна, така правят вече.
miroki - майстор
Благодаря за корекцията, да ЗП е. При второто преглеждане РЗП ми грабна вниманието забравяйки, че е 1 етаж, за това го дописах.
Естествено мога да изкопая една дупка някъде на страни и да си го направя там, ще ми излезе почти без пари.
В мазата на родителите ми обаче, зимата рядко виждам температура над 5 градуса, въпреки, че я държат отдолу на пръст.

Целта при виното е температурата да не се променя много и като го прави да е плавно. За останалите продукти колкото да не измръзнат и лятото да е хладничко.
miroki - майстор
Мерси.
Нещо подобно ще трябва.
Въпреки, че ми се искаше от стълбата за втория да се слиза и долу.
Не знам, защо е по-трудно под къщата.

Тема "Цена на Основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: