Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
adonchevski - специалист
Здравейте,

Има ли някой във форума, който има опит с черупкова конструкция като от снимката по-долу? За направата на кофража имам решение, но се опитвам да разбера как се нанася бетона така, че да стане гладко от край до край и да не се свлече. Метода с торкетиран бетон засега не го разглеждам заради цената. Интересуват ме следните неща:

1. Използват ли се майки като при направата на замазки и мазилки? Ако, да то от какъв материал? Как са направени? Махат ли се или се оставят в бетона? Ако са в бетона, как се осигурява наличието на бетон върху тях? Ако се махат, то кога и как се запълват кухините образувани от майките така че да не се наруши вече готовото покритие (например на 5-тия част от съсъхването от бетона, когато може да се ходи отгоре се вадят)?
2. Предполагам нанасянето на бетон започва от най-високата точка и продължава към най-ниската?
3. Бетона предполагам трябва да е гъст, ситна фракция?
4. Предполагам не се използва вибратор за да не се свлече всичко?

Прилагам снимка на обект правен отдавна с черупкова конструкция.
Прикачен файл:
9447136695_2_modified.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Нагази в дълбокото!
Сега нямам време, ама най-важното
е има ли кой да достави подходящия бетон.
То пък възниква въроса какво ще рече
бетон за черупка?
:lol:
schuldiner - майстор
Ммм, на мен опитът ми е скромен и черно-бял, за модерните методи и Конус за разстилаемост на бетона по Абрамс Блу да каже.
Майката на снимката е летва, привързана за кофража с кофражна тел. Веднага след изтглянето на бетона телта се срязва, летвата се маха и "фугата" се тръмбова с ръчна пердашка като останалия бетон - тоя, дето е нагазил в полето на снимката това прави. Мастара го слагаха само за проверка, разсилането е на око. Консистенцията мога да я опиша като земновлажен разтвор, който се уплътнява с усилие. Колко точно - проектантът или майсторът ще кажат, повече е на опит и усет. Колкото по-стръмно, толкова по-суха смес и по-голям зор с пердашката. Бъхти се докато се покаже вода на повърхността. Не се вибрира, щото камънакът ще потъне дори в гъстака /не забелязах да са по-ситни камъните от 2-4 см, конкретно за марка бетон нямам представа/. Полетата се правят без паузи, затова в един момент се наложи и аз като общак да се включа, докато почиват майсторите, т.е. много е изморително и за да не се спира, трябват хора. Майсторите изливаха най-горе, бетонът леко се десортира и събаряха с чатлата надолу каквото им трябва - едро/ситно, мокро/сухо според наклона, по тяхна преценка. Аз сам не бих се хванал, иска се много опит и усет. И здрави нерви, че единият конус като изтече от питата, голямо викане падна, изгониха шофьора с миксера, а той не ще да си ходи...
Гледам на снимката са с хаспел - количка по количка, мъка голяма... Ние поне бяхме с кран и кюбел.

Торкретът не знам какви пари е, обаче повече ми харесва като технология.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1A.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg




Най-лесно е да намалиш наклона:


Прикачен файл:
QWS.jpg
QWS.jpg (90.56 KиБ) Видяна 1051 пъти



Да ползваш дърво:



Прикачен файл:
10A.jpg



Или да се довериш на стоманата:
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
20.jpeg
20.jpeg (34.64 KиБ) Видяна 1050 пъти
adonchevski - специалист
нед апр 25, 2021 1:49 pmBLUEPUPIL написа:
е има ли кой да достави подходящия бетон.
То пък възниква въроса какво ще рече
бетон за черупка?
:lol:
От бетоновия център в Стара Загора ми казаха че могат да ми направят гъст бетон ситна фракция, но заради гъстотата не може да се достави с мобилна бетонпомпа, а ще го направим със стационарната им с маркучи - същата която се ползва за торкретиран бетон, но бе компресора.
schuldiner написа:
Ммм, на мен опитът ми е скромен и черно-бял, за модерните методи и Конус за разстилаемост на бетона по Абрамс Блу да каже.
Да, ако знаем точната разстилаемост ще е най-добре.
schuldiner написа:
Майката на снимката е летва, привързана за кофража с кофражна тел.
От долната страна на кофража няма да може да се работи веднъж като е готов. Кофража планираме да е от дъски широки примерно 10 см следващи формата, като предварително сме отрязали окръжностите от дърво за подпори.
По-скоро ще е летва привързана към горната част на армировката?
schuldiner написа:
Веднага след изтглянето на бетона телта се срязва, летвата се маха и "фугата" се тръмбова с ръчна пердашка като останалия бетон - тоя, дето е нагазил в полето на снимката това прави.
Въпроса е как се прави без да нагазиш в бетона? Или си нагазваш и си оправяш оттам откъдето си минал? Тоест, прави се едно изтегляне с майкте, което ти дава формата и още едно без тях, при което попълваш фугата и оправяш стъпките?
Другия вариант е без да нагазваш, а да ползваш вече предходното готово поле като основа за мастара от едната страна - тоест да имаш винаги летва само от едната страна и така да не се налага повторно нагазване?
schuldiner написа:
Мастара го слагаха само за проверка, разсилането е на око. Консистенцията мога да я опиша като земновлажен разтвор, който се уплътнява с усилие. Колко точно - проектантът или майсторът ще кажат, повече е на опит и усет. Колкото по-стръмно, толкова по-суха смес и по-голям зор с пердашката. Бъхти се докато се покаже вода на повърхността. Не се вибрира, щото камънакът ще потъне дори в гъстака /не забелязах да са по-ситни камъните от 2-4 см, конкретно за марка бетон нямам представа/. Полетата се правят без паузи, затова в един момент се наложи и аз като общак да се включа, докато почиват майсторите, т.е. много е изморително и за да не се спира, трябват хора. Майсторите изливаха най-горе, бетонът леко се десортира и събаряха с чатлата надолу каквото им трябва - едро/ситно, мокро/сухо според наклона, по тяхна преценка. Аз сам не бих се хванал, иска се много опит и усет. И здрави нерви, че единият конус като изтече от питата, голямо викане падна, изгониха шофьора с миксера, а той не ще да си ходи...
Гледам на снимката са с хаспел - количка по количка, мъка голяма... Ние поне бяхме с кран и кюбел.
Благодаря ти за отговора! Имаме около 2 месеца докато стигнем етапа. Работниците са 6 човека от които 3-ма майстора + 3 общи работника.
schuldiner написа:
Торкретът не знам какви пари е, обаче повече ми харесва като технология.
Торкретът е 65 лв/м2 труда само.
schuldiner - майстор
Два месеца са и много, и малко. Не казваш колко кубика е бетонът и колко е минималното поле без прекъсване. 6 човека може и да е добре, но трябва да имаш и резервен план - на обикновена плоча сме почвали десетима, а в осем вечерта останахме тримата най-будали, дори чорбаджията си замина...
Ако аз трябваше да отговарям за организацията, щях да се помотам по чуждите строежи, все някъде ще правят и наклонени плочи. Къде с питане, къде с гледане, някои въпроси си намират отговора. И почваш да си проиграваш цялата операция в главата и да търсиш кое може да се обърка. Не може да предвидиш всичко, но колкото повече - толкова по-лесно после.
Имаш време и да си поиграеш с конусите с различни смеси бетон и имитация на наклона /без да е извит, само стръмен/, че и пробни кубове да направиш за различните рецепти.
adonchevski - специалист
пон апр 26, 2021 7:46 pmschuldiner написа:
Два месеца са и много, и малко. Не казваш колко кубика е бетонът и колко е минималното поле без прекъсване. 6 човека може и да е добре, но трябва да имаш и резервен план - на обикновена плоча сме почвали десетима, а в осем вечерта останахме тримата най-будали, дори чорбаджията си замина...
Ако аз трябваше да отговарям за организацията, щях да се помотам по чуждите строежи, все някъде ще правят и наклонени плочи. Къде с питане, къде с гледане, някои въпроси си намират отговора. И почваш да си проиграваш цялата операция в главата и да търсиш кое може да се обърка. Не може да предвидиш всичко, но колкото повече - толкова по-лесно после.
Имаш време и да си поиграеш с конусите с различни смеси бетон и имитация на наклона /без да е извит, само стръмен/, че и пробни кубове да направиш за различните рецепти.
Чисто черупките са 5 части по 50 м2 на 15 см дебелина или общо 250 м2. Всяка част може да се излива отделно.
Наклонен покрив сме правили с максимално гъст бетон от мобилна бетонпомпа, но в случая извивките са по-големи.
Въпроса го проучвам от близо година, затова и пиша във форума - така и не намерих клипче в youtube, което да обхваща процеса, а само една книга на български за черупковите конструкции и множество снимки. Такива обекти в строеж не съм видял засега. Извивките се доближават до тези от скейт площадките, но там са на торкретиране. Хотелите на Албена от едно време са такива. Конструкторите са силни на чертежите но слаби на изпълнението - знаят си само торкрета.
BLUEPUPIL - майстор
Тая черупка си има конструктор, който трябва да
проектира нещата според техническите възможности
на изпълнителя (клиента)
.

Например идва при мен един дребен инвеститор и
дума, че иска покривна плоча за керемиди. След като
разбирам, че изпълнител ще е бригадата на шурея,
пускам гредички през макс. 2м перпендикулярни на
наклона, „окачени“ на главни греди по наклона на
покрива, които пък са задължително изпълнени с
кофраж с капаци за „подвижен“ бетон.
И двата типа греди се „пълнят“ лесно и се вибрират.
На тия 2м колкото и да са за @ъз# вързани пак трудно
ще оакат плочата.

Не си казал най-важното:
1..Колко е отвора на черупката, която
предполагам, че е „двуската“?
2..Какъв е наклона?

Съветвам те на черупката да не се възлагат други задачи,
освен да носи соб. тегло, снега и покрива. Което значи
цялата работа да се върши от гредите, включително и
сеизмичната. Така нещата стават по-скъпи, но са
нискотехнологични и могат да бъдат изпълнени
сравнително добре.
:cool:
adonchevski - специалист
пон апр 26, 2021 11:22 pmBLUEPUPIL написа:
Тая черупка си има конструктор, който трябва да
проектира нещата според техническите възможности
на изпълнителя (клиента)
.
Точно и така е направена. Клиента изисква бетонна черупкова конструкция.
пон апр 26, 2021 11:22 pmBLUEPUPIL написа:
Не си казал най-важното:
1..Колко е отвора на черупката, която
предполагам, че е „двуската“?
2..Какъв е наклона?
Ето една черупка.
Прикачен файл:
черупка.JPG
черупка.JPG (73.59 KиБ) Видяна 966 пъти
пон апр 26, 2021 11:22 pmBLUEPUPIL написа:
Съветвам те на черупката да не се възлагат други задачи,
освен да носи соб. тегло, снега и покрива. Което значи
цялата работа да се върши от гредите, включително и
сеизмичната. Така нещата стават по-скъпи, но са
нискотехнологични и могат да бъдат изпълнени
сравнително добре.
:cool:
Не е имало изискване върху черупката да има нещо. Това е работа на конструктора, не на изпълнителя.

Тема "Нанасяне на бетон на черупкова конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: