• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте група,предстои ми изолация на външен комин и ще ви бъда много благодарен ако ме посъветвате с какво да го изолирам и съответно измажа.комина е от бетонни квадратни блокчета и вътрешен отвор 19на19см.благодаря ви предварително на отзовалите се
kozl - майстор
Може би фасадна каменна вата :?
nautilus33 - майстор
С итонг дали става, вместо вата? 5 см итонг? Трябва да правя същто упражнение и се чудя дали итонг или вата, като итонга ми е по-лесен за набавяне
kozl - майстор
Ми що да не става,но аз не го харесвам като материал, още повече дето има влага и вода.
radius - майстор
Имам от 5-6 години няколко блокчета итонг навън на дъжда и още са свежарки, но не е и имало големи студове. Лично съм у чуден, че още не се е разпаднал. Но пие вода яко и мокър няма да изолира. Отделно и не изолира колкото вата, така че не мисля че има смисъл да го правиш с него. Мултипора може и да е нещо компромисно.
Lutchezar - майстор
Все си мисля че и ватата и итонга ще бъдат измазани и покрити. И няма да пият вода :-D
schuldiner - майстор
Зависи от какво е зидан коминът, колко е висок, къде стъпва.
Примерно единично тяло 30/30 с височина над метър и половина е тъпо да му лепиш и вата с шпакловка - то си е нестабилно и без допълнителните килограми. Само му се увеличава площта срещу вятъра. Но ако тръгва от плоча, итонгът доста ще го опаянти. Зидан от тухли комин е в пъти по-стабилен, на него може да окачаш доста, дори да се осигуряваш за висене на въже... Ама пак зависи от сечението и височината.
Примерно системата на винербергер /50 х 50 външно бетоново тяло/, която минава транзит през три етажа до билото си е жив ташак без допълнително укрепване, а такова нещо не препоръчват. Правя го на моя отговорност. Какъв глист е керамиката вътре без превръзки по етажите мога само да гадая.
За мен най-доброто е инокс-вата-куфар, а куфарът да е пак инокс е супер, но не много красиво.

Кръстникът ми си направи една шизофрения... керамични блокове 32х33 см Ф180, фасадна вата 10 см, тухлена зидария околовръст, която тръгва от армиран бетонов зъб над булото на камината, 3 см фибран само над покрива и клинкерни плочки за красота... Добре че е само три метра. Накрая стана нещо като 80х80 см и шапката, която отляхме /щото нямаше фабрични/ беше над сто кила.[/i]
kr1100 - майстор
автора нищо не споменава за височината на комина , която иска да изолира.
vladtod - специалист
чет ное 04, 2021 7:49 pmnautilus33 написа:
С итонг дали става, вместо вата? 5 см итонг? Трябва да правя същто упражнение и се чудя дали итонг или вата, като итонга ми е по-лесен за набавяне
Преди време зидах комин с керамични тела , и го изолирах с итонг 5 см , но не го измазах с мрежа.
Година по -късно комина се запали като горя близо 2 часа , итонга се спука на дължина около 2м с пукнатина 2 мм. Не знам дали ако имаше мрежа и измазване нямаше да се случи това.
nautilus33 - майстор
С какво ще препоръчате да измажа отвън, шпаклования с лепило за ТИ комин? Освен силиконова мазилка(в момента ми идва малко скъп този вариант) друго дали би могло, така че да не пие вода.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на външен комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: