Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dare_Devil - помощник
От доста време с жена ми се оглеждаме за подходяща къща в покрайнините на София, и май най-после попаднахме на "нашата" къща. Тя обаче се нуждае от някои реконструкции, за да се превърне в къщата-мечта (но пък определено има потенциала да стане такава). Все още не сме я купили, в момента сме на фазата "пазарлък", и се нуждая от някои съвети, за да имам представа какви разходи ме очакват.

Едното нещо, което изключително много ме притеснява е един детайл в разпределението. Къщата е двуетажна, с високо таванско помещение (де факто използваемо като етаж). Конструкцията обаче не е с носещи бетонни колони, а доколкото разбирам стените носят плочите между етажите. Това по принцип не ме притеснява, но има една стена на приземния етаж, която подозирам, че е носеща, а искам да премахна част от нея, за да отворя по-голямо пространство. Как мога да разбера дали е носеща? И ако е такава - как може да се направи така, че теглото, което подлежащата на премахване част, да се пренасочи към нещо, което да го поеме (трегер?)? И разбира се ключовият въпрос - колко би струвала такава реконструкция (в някакви рамки разбира се, наясно съм, че не може да се сметне по описание). Приблизителни размери може да се видят на схемата, частта от стената, която трябва да се махне, е задраскана с червено.

Изображение

Втората питанка е малко по-тривиална - колко би струвала цялостна реконструкция на покрива - в момента е в отчайващо състояние, една от хоризонталните греди, успоредни на билото е пречупена. Така или иначе вертикалните носещи покрива греди са слагани без да се съобразява използваемостта на помещението, и ми се иска след като така или иначе конструкцията ще се прави наново, новата да е проектирана без такива греди. Също така би ми се искало и полезната площ (а и осветеността) на таванското помещение да се увеличи с добавяне на вертикални капандури. Доколко тези особености биха оскъпили новия покрив? Едно ключово изискване е да се ползват висококачествени керамични керемиди (т.е. не битумни). Става дума за покривна конструкция с приблизителна площ от около 115 кв.м (това по груба сметка - все пак на тоя етап търся по-скоро ориентир за цените, а не конкретни оферти).

Прикачен файл

kyshta.png
kyshta.png (30.91 KиБ) Видяна 698 пъти
BLUEPUPIL - майстор
пет май 14, 2021 11:59 amDare_Devil написа:
Къщата е двуетажна===
Конструкцията обаче не е с носещи бетонни колони,
а доколкото разбирам стените носят плочите между
етажите.===
Сега, ако кажеш, че стените са тухли четворки,
ще е голяма веселба. И автоматично се пренасочваш
към изливане на външни колони и греди тип
„корсет“!
:lol: :? :shock:
Dare_Devil - помощник
пет май 14, 2021 12:56 pmBLUEPUPIL написа:
Сега, ако кажеш, че стените са тухли четворки,
ще е голяма веселба. И автоматично се пренасочваш
към изливане на външни колони и греди тип
„корсет“!
:lol: :? :shock:
Не съм съвсем сигурен, но мисля че цялата къща е правена с плътни единички.
BLUEPUPIL - майстор
пет май 14, 2021 1:29 pmDare_Devil написа:
Не съм съвсем сигурен, но мисля че цялата
къща е правена с плътни единички.
С догатки ще е трудно!

Дори и да са плътни единочки, ако не са
38см широки зидовете, пак ще трябва да
се укрепва.
:wink:

Прикачен файл:
1ZX.jpg
1ZX.jpg (13.41 KиБ) Видяна 660 пъти
Прикачен файл:
2ZX.jpg
2ZX.jpg (8.67 KиБ) Видяна 660 пъти
Dare_Devil - помощник
пет май 14, 2021 1:38 pmBLUEPUPIL написа:
С догатки ще е трудно!
На този етап съм виждал къщата само веднъж и съм се ориентирал само по някои стени, които са неизмазани и за дебелината на стените по местата, където има отвори - врати и прозорци. Начертаните на схемата дебели стени са мисля над 30 см, но по-сигурен мога да съм чак след като хвана рулетката. Така или иначе към момента питанията ми са по-скоро ориентировъчни, а не прецизни :)

Ако може да служи за някакъв ориентир - къщата е строена в началото на 60-те години, което мисля че е преди да се появят популярните четворки.

Тема "Реконструкция на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: