• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Харесали сме един имот и сме на косъм да вземем, който според имотния регистър се води по следния начин:
Поземлен имот, ДВ.МЯСТО В СЕЛОТО,П-Л II-32 В КВ.6 ПО ПЛАНА НА
СЕЛОТО,С ПЛОЩ ОТ ХХХХ КВ.М.,ВЕДНО С ПОСТР.В НЕГО ЖИЛ.СГРАДА И
СТОП.ПОСТРОЙКА


а в кадастъра не излиза като отделен имот а като част от цялото село:

Поземлен имот ХХХХ, област София, община ...., вид собств. Съсобственост, вид територия Урбанизирана, НТП За друг обществен обект, комплекс, площ 173979 кв. м, стар номер 000300,
Заповед за одобрение на КККР № Няма основна заповед/01.01.1900 г. на ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АГКК


Не сме много на ТИ с терминологията, когато става въпрос за имоти и не ми става ясно, сега по този начин записано в ИР това урегулиран поземлен имот ли е или не е?
Ако не е каква е процедурата за неговото урегулиране?
Има ли някаква специфика при закупуването, ако е поземплен имот и трябва ли по някакъв начин да се защитя, имота да не се "измести" или промени/осакати териториално.

Четохме някакви описания в интернет относно разликите между ПИ и УПИ, но оставам с впечатлението че ПИ са едва ли не ниви и поляни, докато в случая говорим за двуетажна къща (обитаема) с масивна ограда, двор и т.н.

Благодаря за съдействието!
gnt69 - майстор
пет май 14, 2021 4:24 pmkGitsov написа:
Здравейте,
Благодаря за съдействието!
Селото няма кадастрална карта, отивате до общината и там ще кажат УПИ ли е или ПИ.
zz_stefanov - майстор
Щом пише поземлен имот, такова е, а сградите са описани грубо вътре и ги има на скицата.
И аз си задавам въпроса какво в случая ми е носи разликата между УПИ и ПИ в случая, но цялото село е така.
Който разбира какво от това, да каже.
Hoвoceлckи - майстор
Аз не разбирам, но да кажа ... :-D
Земята, на която е построена къщата ни, не е наша, въпреки, че баща ми я е купил от собственика й. Била общинска с преотстъпено право за строеж. Става дума за 1970г. В зората на демокрацията срещу скромна сума е можело да се оправят нещата (някои са го сторили), но баща ми го е проспал. Последния път, когато питах в общината ми казаха към 2000 лева щяло да ми струва.
Допускам, че може и във вашия случай да става зума за нещо подобно.
zz_stefanov - майстор
Новоселски, туй в града или на село.
Щото ПИ мисля че няма общо с това 'общинска с земя с преотстъпено право на строеж'.
Тези неща са описани в нотариалния акт. Наскоро сина ми си закупи земята на парцела на къщата която притежава(ше).
Hoвoceлckи - майстор
На село. УПИ си е. Било е нива, урегулирано е като два парцела, единият от които е купил баща ми. Нотариален акт няма. Аз имам за втория етаж, който съм го "купил" от баща ми. Синът ти имал ли е нотариален акт за къщата?
gnt69 - майстор
съб май 15, 2021 7:34 pmzz_stefanov написа:
И аз си задавам въпроса какво в случая ми е носи разликата между УПИ и ПИ в случая, но цялото село е така.
Който разбира какво от това, да каже.
Разликата е че в УПИ можеш да строиш а в ПИ не може трябва да стане УПИ.
Ако нямаш намерение да строиш няма драма можеш да продаваш, прехвърляш,
залагаш в банка всичко за което се сетиш без да строиш законно. За да получиш виза за проектиране и разрешение за строеж трябва да си УПИ. :partyman:
gnt69 - майстор
съб май 15, 2021 9:57 pmHoвoceлckи написа:
На село. УПИ си е. Било е нива, урегулирано е като два парцела, единият от които е купил баща ми. Нотариален акт няма. Аз имам за втория етаж, който съм го "купил" от баща ми. Синът ти имал ли е нотариален акт за къщата?
Няма такоз нещо че всички имоти в регулацията на селото са УПИ. Взимаш нотариалния акт и четеш внимателно какво е продал баща ти.
Почти винаги има разлика между площа на ПИ и УПИ. Ако има разлика си ПИ. :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
:? Май четеш като "дяволът Евангелието" :x
Къде съм казал, че всички имоти в регулацията на селото са УПИ?
Повтарям: било е нива, от която след урегулиране са обособени два парцела. Плюс някакъв остатък, който си е техен, но със статут "нива". Това е на самия край на селото. Баща ми е купил единия УПИ. Ние нотариален акт нямаме! Можело е да се добие такъв срещу съответна сума в районния съд (нотариат). Но е можело да се строи и с документа от общината за "отстъпено право за строеж" (или нещо подобно) за "по-евтино и лесно". Баща ми ми е продал само втория етаж от къщата, за което имам нотариален акт.
gnt69 - майстор
съб май 15, 2021 11:01 pmHoвoceлckи написа:
:? Май четеш като "дяволът Евангелието" :x
Къде съм казал, че всички имоти в регулацията на селото са УПИ?
Повтарям: било е нива, от която след урегулиране са обособени два парцела. Плюс някакъв остатък, който си е техен, но със статут "нива". Това е на самия край на селото. Баща ми е купил единия УПИ. Ние нотариален акт нямаме! Можело е да се добие такъв срещу съответна сума в районния съд (нотариат). Но е можело да се строи и с документа от общината за "отстъпено право за строеж" (или нещо подобно) за "по-евтино и лесно". Баща ми ми е продал само втория етаж от къщата, за което имам нотариален акт.
Значи нищо не ти е продал. Със свидетели може нотариус да ти направи акт за давностно владение но за да придобиеш и земята то тя трябва да не е държавна или общинска.
И пак не разбрах сега баща ти какво е купил и с какъв документ. Един път викаш купил пък после само къщата ти продал, пък земята за него ли си я е оставил. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Поземлен имот с масивна къща - УПИ ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: