Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
Здравейте Всички!
Пускам тази тема защото от всичко прочето до момента (от скоро съм във форума но вече съм прочел десетки теми и стотици мнения) смятам, че във форума има много компетентни хора, които биха могли да помогнат ако имат желание. Имам нужда от съвет страничен от мнението на приятели/роднини и архитекта с който работим. Просто за да имаме и мнение от друга перспектива и хора, които са минали по-този път и през тези решения.
Ако случайно има подобна тема или питане, което съм пропуснал да намеря (повярвайте ми от 3 дни търся), моля нека по преценка на модератора темата да се премести или изтрие. Без лоши чувства :)
В последствие като напреднем с проектирането и с времето ще направя отделна тема за къщата.

През февруари си купихме парцел (600м2) с жена ми с цел да построим собствен дом. Парцела се намира в Бистрица ако има значение. В момента тече една процедура по одобряване на ПУП за смяна на отреждане на типа строителство и докато чакаме процедурата, която би следвало да е около 6 месеца започнахме да мислим и проектираме идейната част на архитектурния план с нашия архитект. Наскоро направихме геодезическо заснемане и се оказа, че има 1.5м денивелация от единия до другия край на строителното петно (под строително петно имам предвид там където ни се иска да строим с цел да спазим изискванията и да оползотворим двора по правилен начин). Предполагам, че ако се съобразим само с денивелацията относно това къде да позиционираме къщата може и да се намери петно с малко по-малко разминаване, но нали все пак търсим и подходящо изложение, а пък и да стане двора използваем.

Та след като видяхме заснемането се оказа, че колкото и да не ни се иска ще трябва да се съобразим с терена и да се направи нещо по-въпроса.
До колкото съм чел нормативната уредба у нас не позволява фундиране на различни нива. Тоест основите трябва да стъпят на една и съща кота. Моля извинете ме ако използвам неподходящи термини, или ме поправете ако греша. Това означава, че за оновите ще трябва да се копае от едната страна около 1м, а от друагата около 2.5м.

И тук възникват въпросите какви са вариантите, които имаме и кой вариант е най-удачен за изпълнение (съотношение качество/сигурност/цена)?
Това което сме коментирали до момента с архитекта е следното
  • Малък сутерен (колкото е минималното, което се ще се получи)
  • Голям Сутерен с гараж и техническо помещение (като ще се наливат пари поне да има смисъл)
  • Копаене и после запълване на дупката с насип
  • Компромисен вариант с лека подпорна стена във високата част около 1м и след това първи етаж (како и верандата) на 2 нива с 3-4 стъпала (При този вариант предполагам пак ще има известна доза донасипване на дупката
По думите на архитекта най-удачно в случая е да правим сутерен тъй като според нея засипването на подобна дупка няма да е никак евтино и реално ги заравяме под земята тез пари без да има полза от тях. Или другото, което предлага е вариант 4 от списъка. При вариант 4 не съм сигурен какъв ще е крайния резултат и дали няма да наруши комфорта на живот в следствие с тези 2 нива.
Като цяло аз от самото начало бях казал, че не искам сутерен, защото знам, че е много скъпо удоволствие и винаги ще бъде потенциален проблем, ако по един или друг начин по време на строителството или в следствие се компроментира хидроизолацията. Планирахме да направим някакъв приличен навес за паркиране и то на по-късен етап защото бюджета ни не е разтегливо понятие и предпочитам да насоча средствата към здрава конструкция, добра топло изолация и прочие вместо да построим един сутерен/сутерен с гараж.

Моля ви дайте идеи и съвети! Все още сме на такава фаза, че всякакви промени могат да се правят без да има негативни последствия от тях.

P.S. Ако е необходимо и ще помогне, бих могъл да изпратя геодезическото заснемане.
Andri01 - майстор
Подобно положение: вход-коридор-в дясно стая. После 3 стъпала по коридора-кухненски бокс и от него с 3 стъпала е дневната. Денивелацията също е към 1,5м. Ако те интересува,мога да ти пратя снимки на лични. Имам и 2-ри етаж с 4 стаи.
skostadinov - специалист
Andri01

Разбирам. Звучи интересно. Би било много полезно за мен да добия някаква представа, така че ако може изпрати ми моля те! Ако ти е по-лесно може и на мейла директно s.k.kostadinov@gmail.com
torbalan - Дървен философ
За мен най-смисленото е "... и гараж ..."
Знам, че гаража пари струва, но пък кефа жената посред зима да седне в топла кола - цена няма.
skostadinov - специалист
torbalan

Да, определено би било страхотно да имам двоен гараж в сутерена. Колата на сухо и топло с топла връзка към 1 ви етаж. Техническото помещение и всички бумащини долу. Горе чисто, спретнато и уютно. Спор няма, че това е комфорт.
Притеснява ме обаче колко пари ще глътне този комфорт. По мои лаишки изчисления подобен сутерен (около 60-70м2) в завършен вид ще глътне спокойно едни 50-60К лв. Това са пари, които не съм предвидил. Предвидил съм едни 15-ина хиляди за някакъв сносен навес за 2 коли.
Иначе да прав си кефа цена няма. Ако имах неограничен бюджет, за много кефчета си мечтая :-D

Преди да взема решение искам да видя какви са всички варианти и да избера най-удачното за нас.
MamaMy - майстор
Направи си подпорна стеничка на максимално отстояние от къщата. Дори е желателно до самата подпорна стена да имаш отводнителен канал с решетки. Така дори и да дойде вода от високото да не се стече към къщата. Естествено дренажа е задължителен. Така нивелираш терена и основите, че в къщи да няма едно стъпало или праг. Жената ще те благославя цял живот. Прахосмукачката робот ще може спокойно да обикаля всички стаи, а ти на дърти години като започнеш да си тътрузиш чехлите няма да се спъваш постоянно. :-D
skostadinov - специалист
вт май 18, 2021 1:00 amMamaMy написа:
Направи си подпорна стеничка на максимално отстояние от къщата. Дори е желателно до самата подпорна стена да имаш отводнителен канал с решетки. Така дори и да дойде вода от високото да не се стече към къщата. Естествено дренажа е задължителен. Така нивелираш терена и основите, че в къщи да няма едно стъпало или праг. Жената ще те благославя цял живот. Прахосмукачката робот ще може спокойно да обикаля всички стаи, а ти на дърти години като започнеш да си тътрузиш чехлите няма да се спъваш постоянно. :-D
Това може би е един не лош вариант. Със сигурност ще го обмисля и обсъдя с архитекта. А иначе относно жената, по-скоро в последствие аз да благославям себе си цял живот отколкото тя :-D Душичка си ми е тя и не е претенциозна за разлика от мен :-D
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
t.jpg
t.jpg (51.81 KиБ) Видяна 1645 пъти
skostadinov - специалист
BLUEPUPIL

Благодаря за идеята и снимката! Говорих със архитекта и се разбрахме да работим точно в тази насока. Подравняване на терена с подпорни стени и дренаж. В най-високата част може да се направят 2 тераси с по ниски подпорни стени вместо една висока, но това ще го преценим в последствие спрямо терена.

Според вас габиони или подобни по-добро решение ли биха били от стандартни стени от стоманобетон и последваща облицовка/декорация с някакъв подходящ материал? Предполагам ще е по-скъпо, но пък ми се струва, че са доста по-лесни за монтаж, а и са по-ефектни поне според моите виждания де :)
BLUEPUPIL - майстор
ср май 19, 2021 11:38 pmskostadinov написа:
Според вас габиони или подобни по-добро решение ли биха били от стандартни стени от стоманобетон и последваща облицовка/декорация с някакъв подходящ материал?
Прикачен файл:
1Q.jpg
Прикачен файл:
2Q.jpg

Тема "Терен с денивелация - Сутерен или...?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: