Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
TACHO - специалист
Здравейте,
взех си къща в Балкана, 2 етажа по 65 кв. с желязобетон и тухла и сутерен 30 кв. с 80 см, каменен зид. Изглежда много стабилна и външен ремонт не се налага на първо време. Но естествено сега ми предстои цялостен вътрешен ремонт. Вече съм го започнал и ми изскачат няколко въпроса, защото не съм професионалист, а само мераклия и мисля всичко да си ремонтирам сам. Та почвам с това, което се сещам сега, обещавам и за напред да има :-D

1. Стените покрай стълбите към 2-рия етаж са само на варова мазилка, без боя по нея и е здрава. Иска ми се върху нея за сложа минерална мазилка с цвят. Чудя се дали може минералната да се нанася директно върху варовата или ще трябва първо някакъв грунд и шпакловане с мрежичка?
2. Подът в банята е с някакви малки плочки, лепени с цинент. Нямат къртене, но наклонът е добър. Мисля направо върху тях да лепя новите. Има ли някакво специално лепило за плочка върху плочка и какво препоръчвате?
3. На външната стена на банята ще се наложи да слагам гипскартон, защото мазилката е много тънка, стената е малко крива, а по нея ще минават тръби за мивка и тоалетна. Не ми се иска да къртя тухлите за целта. Затова след като сложа тръбите, мисля да изправя стената с гипскартон. На кюфтета ли да го залепя (не е толкова крива) или да правя конструкция за по-добра здравина?

Благодаря предварително за помощта! :)
stenmark - специалист
Подред:Шпакловаш с мрежа минимум две ръце и после грунд и мазилка.Лепило плочка върху плочка всички добри фирми /производители Церезит,Вебер,Баумит/ продават което и да вземеш няма да сбъркаш.Картона щом ще има плочки,на конструкция и на два пласта.
miroton - майстор
Не си помислил за ел инсталацията.
TACHO - специалист
stenmark написа:
Подред:Шпакловаш с мрежа минимум две ръце и после грунд и мазилка.Лепило плочка върху плочка всички добри фирми /производители Церезит,Вебер,Баумит/ продават което и да вземеш няма да сбъркаш.Картона щом ще има плочки,на конструкция и на два пласта.
Един доуточняващ въпрос, понеже не съм се занимавал досега с минерална мазилка: ако взема такава суха в чували (хем е по-евтина), пак ли се налага шпакловане с мрежа? Доколкото знам тя е на основата на бял цимент и си мисля, че се хване добре за хоросана.

Вчера сложих ВиК тръбите и като гледам май ще избегна гипскартона в банята. Тръбите не стърчат много и ще пробвам да поизправя стената с една тънка замазка с хоросан и после с теракол.

Колкото до ел. инсталацията. Помислил съм и я проверих. Правена е много кадърно с мостов кабел, където колкото дебелина е нужна. Даже са прекралили, защото във всяка стая има по 5-6 контакта, дори в банята 3, които ще зазидам (имам малки деца, които мокрят цялата баня като се къпят). Затова няма да я пипам само ще сменя таблата с бушоните на двата етажа с предпазители и ще сложа дефектнотокова защита.

И още един въпрос: понеже ще свалям стената между две стаи на първия етаж (не е носеща, а къщата е с желозобетонни плочи и колони), се чудя кой е по-добрия вариант: да сваля стената до тавана, или по-ниско и да направя трегер. При втория вариант се чудя как ще се направи трегера, защото не съм правил до сега. Споделете как се прави, аматьор съм, но и мераклия. :yawinkle:
TACHO - специалист
И още едно въпросче ми изскочи: има ли начин да сваля напукан латекс от тавана без да наруша спакловката под него?
muhtarov - специалист
Както казват и колегите, първо огледай за ток - ел инсталация, стари кабели, смяна на местата на ключове, крушки, контакти.
Това което се връзва и към ел инсталацията. Нови уреди (печките искат як кабел), нов бойлер, отоплителни уреди (климатик, адакс, :? ) Слънчеви панели?!
След това ВиК, казаш си огледал - стари или нови тръби, мръсен канал и т.н.

> Върху варовата мазилка една тънка гипсова и си боядисвай с квото искаш :)
> Банята има специално решение за плочка върху плочка. Ползва се грунд, и след това :/// мисля, че се казваше терафлекс или някакво друго флекс лепило. - Преди 10 години и аз така направих ремонта, плочка върху плочка.
> Ако стена е тънка и крива, а ще ти е и за сефте да слагаш на топки картон. По добре го сложи на конструкция и сложи вата.

> Сега се присетих, къщата казваш е в балкана, предполагам водата от чешмата е студена. По добре сложи изолация по тръбите за да не хващат конденз или друг вид влага.
Christo - майстор
"кадърно" и "мостов кабел" малко трудно се вързват. Какво му е кадърното на мостовия кабел? Че можеш да го зацопаш в мазилката без тръби? И като се наложи ремонт ко прайм? Ами ако при лепенето случайно му нараним изолацията? А, и друг "плюс": корав е, тъй че усукваме с клещите в разклоненията и перем с изолирбанд. Няма разклонителни кутии, няма клеми, изобщо пей сърце! Като в жилищен блок, правен за продан от строителна мутра. Ако къщата е далеч от трафопоста е добре да има и трети проводник по контактите-земя, свързан с дебела поцинкована плоча, закопана в двора. Има и специални защити, които се продават за това. По Европата това е задължително, тук и да стане, не съм чувал строителен надзор да е проверявал как е изпълнена ел. инсталацията....
TACHO - специалист
Christo написа:
"кадърно" и "мостов кабел" малко трудно се вързват. Какво му е кадърното на мостовия кабел? Че можеш да го зацопаш в мазилката без тръби? И като се наложи ремонт ко прайм? Ами ако при лепенето случайно му нараним изолацията? А, и друг "плюс": корав е, тъй че усукваме с клещите в разклоненията и перем с изолирбанд. Няма разклонителни кутии, няма клеми, изобщо пей сърце! Като в жилищен блок, правен за продан от строителна мутра. Ако къщата е далеч от трафопоста е добре да има и трети проводник по контактите-земя, свързан с дебела поцинкована плоча, закопана в двора. Има и специални защити, които се продават за това. По Европата това е задължително, тук и да стане, не съм чувал строителен надзор да е проверявал как е изпълнена ел. инсталацията....
Има доста спорове по въпроса за мостовия кабел и другия, дето е в тръби и кой се охлажда по-добре и т.н. Няма да влизам в подробности.
Разпределителни кутии има достатъчно... И инсталацията ми по мое мнение наистина е добре направена. Няма смисъл да го спорим.
Благодаря ти все пак, че ми обръщаш внимание :)
muhtarov написа:
Както казват и колегите, първо огледай за ток - ел инсталация, стари кабели, смяна на местата на ключове, крушки, контакти.
Това което се връзва и към ел инсталацията. Нови уреди (печките искат як кабел), нов бойлер, отоплителни уреди (климатик, адакс, :? ) Слънчеви панели?!
След това ВиК, казаш си огледал - стари или нови тръби, мръсен канал и т.н.

> Върху варовата мазилка една тънка гипсова и си боядисвай с квото искаш :)
> Банята има специално решение за плочка върху плочка. Ползва се грунд, и след това :/// мисля, че се казваше терафлекс или някакво друго флекс лепило. - Преди 10 години и аз така направих ремонта, плочка върху плочка.
> Ако стена е тънка и крива, а ще ти е и за сефте да слагаш на топки картон. По добре го сложи на конструкция и сложи вата.

> Сега се присетих, къщата казваш е в балкана, предполагам водата от чешмата е студена. По добре сложи изолация по тръбите за да не хващат конденз или друг вид влага.
Смятам да се спра на минерална мазилка за стените в коридорите и стълбищата, повече ми харесва и е по-здраво и по-лесно се прави. Пък ще видим.
Иначе успях да избегна гипскасторна в банята като поокопах малко тухлите и вкарах ПВЦ тръбите доста добре. Сложил съм им и изолация.

Остава ми друг проблем, който за сега не мога да реша: искам да съборя стената между хола и кухнята на първия етаж, за да ги обединя и да стане общо помещение от 50 кв. Обаче не съм се занимавал с това, а не мога да си намеря майстор, който да се хване за толкова малка поръчка и да не се налага аз да го карам всеки ден от София до мястото (на 60 км). А до сега само на такива майстори попадам, които отказват с тези мотиви.

Стената не е носеща и това не е проблем. Проблемът е, че не съм се занимавал и не ми е ясно как да й направя трегер, защото не искам да свалям всички тухли до тавана, а да останат едни 20-30 см отгоре. Но ще го измисля някак и сам.
То уж майстори много, уж напоследък нямат много работа, пък като им дадеш поръчка, почват ама това така, пък другото инака .....
TACHO - специалист
Колеги, върху гипскартон може ли да се нанася директно минерална мазилка или първо трябва да се шпаклова/грундира с нещо? Ако трябва да се шпаклова/грундира, с какво е най-препоръчително? :?

Тема "Въпросчета за ремонт на къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: