• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
agavazov - напреднал
Основния ми въпрос е дали една стена дебела около 30см и разделяща два апартамента по средата може да е носеща при строителство 2018.
Искам да я бутна за да ги съедини. Мога ли да разбера сам и как без да имам документация. Питам за да знам какви планове да си правя за бъдеще.

-----

Сега малко по-подробно за ситуацията

Имам два огледални апартамента на морето на акт 15 и искам да бутна едната баня и стените между тях и да ги регистрирам като един апартамент /бил съм само веднъж в тях за да взема точни размери/. Прозвънях една фирма за строителен контрол и преди да започна бутане ще оправим всички разрешителни, преустройства, проекти и т.н. От няколко места разбрах, че докато е на АКТ 15 е идеалният момент, стига да си оправя план проекта, кадастри и т.н.

В сградата си личи, че всичко е качествено направено, а инвеститорът не е българин, но е разчитал на българи и малко са го завлекли, а строителната фирма е фалирала и изчезнала и имаме малко зор с документацията. Но това си е мой проблем.

Ще се радвам на съвети и препоръки, но най-вече ми е интересно да знам дали да си правя плановете от сега, че мога да бутна стените и да имам голям хол или ще си остана с два отделни апартамента.

-----

Скицата съм я правил аз, но мисля, че е сравнително точна.
Искам да бутна розовия цвят.

Прикачен файл

Етажен-план.jpg
mrsch66 - специалист
Розавата стена в средата е носеща и не поднежи на бутане ако намериш документацията я покажи на статик според армировката той може да преизчисли някакъв отвор между двата хола но не се надявай че ще е голям.
kozl - майстор
Аз в новото строителство не съм срещал носещи стени от тухли. Дори се наложи преустройство на стара къща с носещи тухлени стени и проблем с проектантите. Бегат от тухлите като материал за носеща конструкция.
На твоя чертеж в средата има надпис бетон, което най-вероятно е колона. Обаче нямам идея къде са скрити шайбите, които са носещи стени от стоманобетон.
Тази стена вероятно е двуслойна от решетъчни тухли и м-у тях междина с вата или въдух.
По правилник носещите стени се изпълняват само с плътни тухли.
Потърси конструктивните чертежи, там се виждат носещите елементи.
iliya_i - майстор
чет юли 08, 2021 7:58 amkozl написа:
Потърси конструктивните чертежи, там се виждат носещите елементи.
Щом сградата е преди Акт 15 предполагам, проектантите и са още живи и могат да дадат становище.
Ама вместо да си вдигнвм г.за и да ги потърсим, по лесно е да се търси компетентно мнение във форуми.
agavazov - напреднал
чет юли 08, 2021 8:38 amiliya_i написа:
Щом сградата е преди Акт 15 предполагам, проектантите и са още живи и могат да дадат становище.
Ама вместо да си вдигнвм г.за и да ги потърсим, по лесно е да се търси компетентно мнение във форуми.
- "Сградата е на акт 15" исках да кажа, че "има взет акт 15" /не знаех, че са различни неща/
- За останалото съм написал.... те първа започвам да търся и да наемам фирми за да е изрядно всичко, но все пак се интересувам какво да търся и как може да стане. Та мерси за полезното мнение.
чет юли 08, 2021 7:58 amkozl написа:
Потърси конструктивните чертежи, там се виждат носещите елементи.
Дали ще мога да ги намеря в общината, защото не е много сигурно, че са в инвеститорът.

чет юли 08, 2021 7:58 amkozl написа:
На твоя чертеж в средата има надпис бетон, което най-вероятно е колона. Обаче нямам идея къде са скрити шайбите, които са носещи стени от стоманобетон.
Качих нов чертеж, другия път като ида на място ще видя всички бетонени елемети, както и как е изградена преградната стена.

чет юли 08, 2021 7:45 ammrsch66 написа:
Розавата стена в средата е носеща и не поднежи на бутане ако намериш документацията я покажи на статик според армировката той може да преизчисли някакъв отвор между двата хола но не се надявай че ще е голям.
Забелязах на няколко места решение като това
Изображение
в краен случай може да прибягна до него.



Та това е новия чертеж:

Прикачен файл

Бетон.jpg
mrsch66 - специалист
Бих изкал да видя армировката на плоча 8.5 на 9.5 метра подпряна на една колона 30 на 30 см там трябва да е плетена доста сериозна гъба за да минимализира провисването.
kozl - майстор
чет юли 08, 2021 10:24 ammrsch66 написа:
Бих изкал да видя армировката на плоча 8.5 на 9.5 метра подпряна на една колона 30 на 30 см там трябва да е плетена доста сериозна гъба за да минимализира провисването.
А в новия чертеж виде ли "хоризонталната бетонена колона по тавана" :roll:
kozl - майстор
чет юли 08, 2021 10:16 amagavazov написа:
чет юли 08, 2021 7:58 amkozl написа:
Потърси конструктивните чертежи, там се виждат носещите елементи.
Дали ще мога да ги намеря в общината, защото не е много сигурно, че са в инвеститорът.



Забелязах на няколко места решение като това
Изображение
в краен случай може да прибягна до него.
Има ли строителен надзор (консултант)? Ако да при него трябва да има заверен проект. За РП или УД (Разрешение за ползване) се подават също пълен комплект от проекта към досието на строежа. Къде е досието на строежа? Кой отговаря за строежа и въвеждането му в експлоатация? Там търси проект и необходимите ти чертежи
Има и такава възможност, но си мисля, че няма да ти се наложи. Пробий тухлите на няколко места да се убедиш, че са решетъчни. Обаче над тухлите може да има още една греда, като тая де си нарекъл "хоризонтална бетонена колона по тавана".
schuldiner - майстор
То явно няма много документи сградата или не са от най-верните...
Аз първо бих проверил стената към пода - да не е с обратна греда. Щото съединяването тогава става голям проблем.
В общи линии, могат да се махнат тухлите, все някъде ще се покажат шайба и трегер, пък по тях и новото отворче. И дано да е повече от три метра широко...
mrsch66 - специалист
Сега да сутринта бях почнал да пиша наложи се да прекъсна и като се върнах дописах и публикувах сега като го гледам пак си мисля че статика няма да се съгласи да отвори всичко ще е нещо като на снимката.
  • 1
  • 2

Тема "Има ли носещи тухлени стени в новото строителство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: