Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bonevn - помощник
пет юли 23, 2021 3:59 pmMamaMy написа:
Извинете за офтопика, но я гледам тази тема от доста време и ме човърка от вътре един въпрос:
Осъдихте ли дървото? Може би чакате някой грамотен модератор за рецензии? Няма да дочакате. Най-много да се засъди и той. :-D
Явно освен че ще се учим да строим, ще трябва и за правописа да внимавам. :axe:
Писах вече да пъти на модератор, но за съжаление нямам бутон за да се коригирам.
mkocev - специалист
Доста смело начинание, успех! (най-вече с парите;)).
Икономията от мащаба в строителството, обикновено се постига при блокове и кооперации. При къщите нещата са по-далече от търговията.
Дано поне оправят заглавието на темата, че така и не успях да му свикна :)
KingLin - майстор
чет юли 22, 2021 5:27 pmbonevn написа:

2. Изграждане на път - тук още няма развитие и това ме притеснява... точно днес видях че са почнали да си изграждат път комшии в близост до мен (аз съм последен имот на асфалт). Утре ако мерна някой ще го запитам дали сами си го правят или са успели да измрънкат от общината

3. Спряхме се на архитект. Офертата му ни устройва и изглежда доста диалогичен и креативен. Като недостатък мога да отчета само, че като че ли няма много опит (млад е). Предполагам че това няма да е фатално, тъй като все пак няма да строим екзотики, но все пак това ме притеснява до някъде. Това което смятам е да използвам помощта и на познат конструктор за да не направим някоя глупост. Аз се нахендрих при голям и опитен архитект и то се оказа по-лошо, ама то не е за разправяне направо

На база на вашия опит, стоманобетонна конструкция ли е по-рентабилно или старото и познато монолитно строителство? (предполагам тук цената на желязото играе най-голяма роля) Аз лично съм любител на монолитното (стоманобетон), ти предполагам питаш за метални конструкции - има член на форума дето може да ти обяснява предимства и недостатъци, дано се включи. Цената на джилезуту вече писах колко скочи.

4. Ел и ВиК ..... тук е мътна и кървава явно :butthead: .
В началото на въпросния път има вече присъединена новопостроена еднофамилна къща. За нея е направено ново ел. трасе от трафопост на 150 м от нея.
Съседния парцел до въпросния клиент на ЧЕЗ е в процес на проектиране (същите собственици).
След като получим нотариалните актове започваме и нашата епопея с ЧЕЗ и ВиК. Силно се надявам да не ни тикнат условие за трафопост, но да видим....
така или иначе ви трябва предварителен договор с ЕРП-то - идете, те ще пуснат проучване и ще върнат отговор
Относно ВиК не съм проучвал варианта за сондаж, но ми допада идеята за това да сме независими от ВиК. Да разбирам че по рентабилно излиза да е общ? При всички положения мисля че ще сме със септична яма, защото така или иначе цялото село се излива с дерето, а парцела няма директен достъп до там (има друг имот през който трябва да премине тръбата с отпадни води).
По закон нямате право да изхвърляте отпадни води в дерето. Има процедура за заустване на обработени отпадни води след преминаването им през пречиствателна станция, обаче ЕЖК (една жена каза :) ) че била много трудна и тромава. Аз сложих още един съд 2,5 кубика след пречиствателната станция и дренаж. Кеф ти да източиш с медоноската, кеф ти да си полееш (предстои да разбера колко мирише обаче), кеф ти да си ходи в дренажа. След като сте 4 къщи може да помислите за обща пречиствателна станция. Има теми по въпроса и общо взето вариантите са 3-4 всичките на сходни пари. Има и евтини такива, но не препоръчвам. Важното тук е да е аеробна, а не да е анаеробна. Разбирай един компресор вкарва въздух.
Относно сондаж - ако селото е с много попивни септични ями, вероятността да имате доста влошени качества на водата е почти 100%. Аз съм със сондаж и лабораторните резултати показа високи нива на почти всичко. Желязо, манган, варовик, ешерихия коли и куп още неща, дето не бях ги чувал даже. Сам си изградих всичко по пътя на водата от сондажа до мивката. Ще се опитам да цитирам цени. Резервоари 2х1 кубик - 300 лева, помпа до 55м напор (сондажа е 40 м) около 600 лева (центробежна многостъпална с метална перка, за 80 метра мисля беше близо 900), филтър за пясъка, възвратни клапани, фитинги и полиетилен тръби около 300 лева, хидрофор около 500 лева, филтри за фино пречистване, кранове, манометри, ПП тръби, УВ лампа - почти 1000 лева, табло дето управлява и пази помпата, кабели и датчици за сондажа и резервоарите около 400 лева. Като консуматив за в бъдеще се броят пълнителите на филтрите, които са по 5-10 лева на 3 месеца и УВ лампата която е 120 лева на година, т.е. за една година разхода е около 300 лева или 25 лева на месец, ако сложим и тока за помпите да речем че ще стане 50-60 лева. Аз толкова плащам на ВиК, където живея в момента, докато стане къщата. Обаче със сондаж вода на корем :) Та на фона на 15-20 хиляди лева дето ми искаха от ВиК за да ме включат, мисля, че избрах по-добрия вариант. Молим се само да не пресъхне сондажа :roll: Омекотител не съм слагал още, но примерно такъв струва около 1000 лева и консуматива му (сол някаква) е около 50 лева на година. След всичкото това водата все още не е годна за пиене, но е готова за подаване към душове, мивки, тоалетни и т.н. За да я направя годна за пиене съм се спрял на система за пречистване с обрана осмоза. Цена около 400 лева. Консумативите не са ми ясни, че не съм я закупил още. Слага се под мивката примерно и си има отделна батерия. За тая цена има включен минерализатор, защото след обратната осмоза остава само водната молекула и водата освен, че не е приятна на вкус, не може и да достави необходимите минерали на организма, та за това се вкарват допълнително след пречистването. От хора, които ползват такова нещо имам само положителни отзиви.
Ааа забравих цената на сондажа да включа. Преди 3 години, като го правиха, цените бяха по 130-140 лева на метър с включено всичко. Ако водата ви е плитко и не дълбаете повече от 20-25 метра, има хора дето и за половината пари ще го направят, но всичките такива, като им казах, че искам 40 метра, казаха, че не могат на такава дълбочина. За да се ориентирате със сондажа, не е нужно да викате факирите с лозови пръчки или така наречените радиестезисти. Обиколете и питайте хората в района, кой, какъв сондаж/кладенец има, колко метра е дълбок, какъв дебит вади. Имайте в предвид, че няма да търсите подводна река. В 99% от случаите се хващат водоносни слоеве и те не са 50 см широки, че да ви е нужен шарлатанин да ви каже "ей те тука отдоле тече водата". София мисля беше някакво поле, дето предполагам, че водата излиза на приблизително еднакви метри. При мен е свлачище и в рамките на 300 метра по права линия има кладенци дето са 5 метра дълбоки и хората имат вода в мазите, има кладенци на 15 метра и такива като мен, с по 40-50 метра сондажи. Затуй питане му е майката. Не е срамно и хората не хапят (повечето :lol: )
Дълго стана, но се опитвам да дам есенцията от моя опит. Късмет!
bonevn - помощник
Доста време мина от последния пост по темата, та да споделя докъде сме стигнали:

1. С разделянето на парцелите всичко приключи. Вече всеки е горд собственик на 444 кв.м. - определено се получиха малки парцели, че и на общината трябваше да дарим едни 130 кв.м. за улична регулация. Но какво да се прави - ще проектираме къщите разумно.

2. Относно пътя, няма промяна в ситуацията.

3. Относно проектирането - нещата вървят добре. Спряхме се на 2 варианта, които качвам и ще се радвам да получа Вашето мнение какво може/трябва да се оптимизира по тях.
3.1 вариант, в който гаражът е 'пред' къщата (север-запад). Плюсът му е, че използваме максимално оптимално северната страна на къщата - за гараж. Минусът, който никак не е за пренебрегване е, че затваря много гледката на къщата, която ще е 'над' парцела (север).
3.2 вариант, в който гаражът е 'под' къщата (юг-запад). Плюсът, е че е максимално отдалечена от останалите къщи, т.е. максимално въздух между тях. Минус е една идея по-странното разпределение и интериорни стълби, които не са най-практични като че ли.

Въпреки недостатъците, като че ли клоним към 3.2, поради това че така ще имаме максимално пространство между постойките/къщите.

4.ЕЛ и ВИК :rolleyes:
Местното ВИК дружество ни отговори, че няма инфраструктура която експлоатира наоколо, което е една идея странно, предвид факта че има водопровод наблизо. Предполагам, че от местното кметство ще имат повечи информация по темата.

ЕЛ и там сме със становище. На 1-во четене не виждам притеснителни неща, като изключил факта че ЧЕЗ нямат посочени никакви срокове и за чия сметка ще бъде това което никак не е малко. Прилагам и становището за тези от вас, които са 'врели и кипели' в това за мнение и съвет.

Прикачен файл

p32021-12-14 23_28_10-Window.png

Прикачен файл

p22021-12-14 23_27_44-Window.png

Прикачен файл

p12021-12-14 23_26_32-Window.png

Прикачен файл

v3.2.jpg

Прикачен файл

v3.1.JPG
bonevn - помощник
За да имате цялостна представа за парцела, изпращам и разделението което имаме. Проектите които приложих по-горе са за К4.

Лека вечер.

Прикачен файл

scheme.jpg
resistbody - майстор
Тоя гараж го забрави, направи си къщата както ти е кеф, после прави допълващо застрояване.. имота ти е терсене, ситуирай го някак в дъното според мен.. освен ако не си задължен с плътна линия като мен..


Eто моето предложение, като може да издърпаш до линия на имота гража.. нямаш лимит за размера му..
Прикачен файл:
`kk.PNG
Dessie - специалист
За Чез Електро - за 15 кв ще платиш близо 700 лв такса присъединяване. съораженията, които са описали за изграждане са за тяхна сметка. Би трябвало сега да са ти дали предварителен договор, с койти да си вземеш РС от съответната община. Сроковете ще ти бъдат описани в договора, който ще искаш след получаване на РС и предоставяне на част Електро - договор за присъединяване. По спомен 8 месеца изготвяне на проект и вземане на РС от тяхна страна за изграждането + 6 месеца за самото изграждане.
Становищата и договорите са им бланкови и написани идиотски, аз самата изпаднах в потрес като видях 14 месеца срок за включване, служителката от фронт офиса им също се озадачи и ми предложи да пише някаква “ жалба” към колегите си. След 3-4 дни ми се обадиха и всъщност поясниха, че при моят случай срокът ще бъде 6 месеца, т.к. нямало да правят нищо ново ( имам дървен стълб на границата на имота), само щели да подменят. Минаха почти 3 месеца от както сум подписала договора, миналата седмица се свързаха с мен и се разбрахме да се чуем за тази или другата да се чуем и да се видим с тях на обекта, защото ще трябвало да подпиша някакви протоколи.
Все още съм в колебание ЧЕЗ ли са идиоти и не знаят какво правят или съседите ми по строеж, защото от ЧЕЗ твърдят, че ще подменят стълб, а съседите обясняват, че всичко ще е подземно, та истината е някъде там :?
iliya_i - майстор
v3.1.JPG гаража е с доста сложни маневри за влизане и излизане. Даже ми се струват невъзможни.
Kalin1983 - помощник
Аз лично бих изключил квадратурата на гаража към къщата и бих се лишил от него. Едно-две парко места винаги може да се обособят.
Пеш - специалист
Съвет и от мен, внимавай с архитектите. Ако архитекта е слаб, ще си платиш за грешките му, в последствие когато строиш. Лично си изпатих за няколко недомислици на моя, вярно спестих си 2-3 000лв от проект и ги дадох при строежа :) . Така че съветвам не се подлъгвайте на по-евтината цена на архитекта.
Наемете си човек, грамотен! за да следи строежите, ако не искате да сте там 24/7 и да решавате за вчера казуси и по-цяла вечер да гледате чертежи и да мислите утре какво може да се обърка, за да ги изконтролирам. - в моя случай, аз не си наех такъв човек и реших, че аз ще се занимавам с това. Мисля че се справих сравнително добре, в предвид че има някаква къща там където трябва :lol: .Но доста напрежение имаше през всичките 3 месеца на строежа.
Също така бих си посъветвал, ако взимате оферти за цялостно решение с материали и труд. Да поискате в офертата да ви дадът информация с какви материали точно ще се строи.

Тема "Да построиш къща и да засадиш дърво..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: