Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kivanov - специалист
Колко кв.м. е къщата, защото не ми се струва голяма, а 220 000 ми се вижда бая. Мога да ти дам координатите на моя надзор (София), но нямам още впечатления.
bonevn - помощник
вт май 24, 2022 11:58 pmkivanov написа:
Колко кв.м. е къщата, защото не ми се струва голяма, а 220 000 ми се вижда бая. Мога да ти дам координатите на моя надзор (София), но нямам още впечатления.
226 м2 заедно с гаража.
kivanov - специалист
ср май 25, 2022 2:37 pmbonevn написа:
вт май 24, 2022 11:58 pmkivanov написа:
Колко кв.м. е къщата, защото не ми се струва голяма, а 220 000 ми се вижда бая. Мога да ти дам координатите на моя надзор (София), но нямам още впечатления.
226 м2 заедно с гаража.
Тези 220к са за къщата с фасадата или само за грубия строеж. Просто не успях да разбера с точност.
resistbody - майстор
Моя XPS 10см по периферията(56л.м.) + дренажна мембрана ми струваше 1000лв, изолация на рандбалките 60см, тоест целите.. Само че миналия юли е купуван.. наскоро взимах 8-ца за пода 180квадрата за 3100лв.. може още да е поскъпнал...

Гледам шнуровото скеле 4лв на линеен метър, ако това е дължината на шнуровете ще излезе дебело... моето беше с 14 точки всеки шнур по 20 метра...

И гледам в насипни работи два пъти има XPS... трябва да решиш със мембрана или без ли ??

Изопните работи много скъпи пак ми се виждат.. какъв е тоя ръчен изкоп 29 кубика ?? Механичния изкоп е нормален като цена..

...това е на първо четене...
kanevg - специалист
И на мен ми се виждат много 225000лв за 226 квадрата къща, дано са с ДДС, тогава вече е по-приемливо.
И аз започвам да строя след 20тина дни в околностите на Варна, 236 000лв за 335м2.
63м2 мазе, 130м2 първи етаж и 145м2 втори.
isakow - помощник
Да поразмърдам малко темата. Как върви строежа? Започнахте ли?

Поздрави :supz:
bonevn - помощник
Добре че напомни. :axe:
Спряхме се на строителна фирма която ни предложи схема близка до тази при строителството на 'стопански принцип' (мисля така се нарича) т.е. пълен контрол от моя страна върху разходите като има фиксиран % надбавка за тях - разумно предвид 'цифроманията' на всички останали.

От началото на този месец и аз мога да се похваля с реалното започване на строителството. И с това, първото разочарование от 'професионалисти' в сектора - "Бидона Холдинг" [-X . След като се мотаха 3 дни с изкоп и една камара свинщини се разделихме с тях.
Изкопа на ивиците стана за 2,5 дни като нямаше извозване на пръстта и това забави малко нещата. Справиха се отлично и дори мисля дали да не направя кофража едно лицев на места. Почвата е глинеста.
Едни бързи 7 куб.м. подложка и в момента сме на етап армировка и кофраж на стъпките.

И тук идват първите ми въпроси:
1. Да изолирам ли стъпките с 3 см XPS или е безсмислено и може ли да се сложи XPS-a в кофража?
Виждам различни мнения за начина на полагане (в кофража или в последствие), а строителя ме съветва дори да не слагам XPS на стъпките (те са на около 1.2 м дълбочина) и да сложим само външно по стените (XPS 5 sm) до кота 0 (планирам както хидро, така дренаж с тази глина).
2. Позициониране на пречиствателна станция. Предвид позицията на къщата спрямо парцела и наклона му, единственото място което мисля за подходящо за ПС е до самата къща и зад гаража. Какво отстояние е нужно за самата ПС от стъпките?
3.Заустване на дренаж. Предвид това че стъпките са на около 1.2 м от кота 0, не знам дали е възможно да отведа водата до втори съд (който да събира пречистената от ПС и дренажна вода) с цел повторно ползване?

Следващите няколко дни ще кача и малко снимки.
Прикачен файл:
Screenshot 2022-10-27 235603.jpg
Прикачен файл:
1.png

Тема "Да построиш къща и да засадиш дърво..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: