• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
chF
Здравейте ,

Неудобно ми е от въпроса , но както се казва , по-добре 20минути да питаш глупави въпроси , отколкото цял живот неук и прост.
Предистория - Имам парцел, и миналата година планирах строеж на къща , 2 етажа , около 80 м2 на етаж, нищо специално.За последната година икономическата ситуация се промени драстично , а първоначалния ми план беше да строя със собствен капитал, бях планирал 120к лева(Знаете как е , пари нема- действайте!) , при положение , че аз ще си направя много неща сам - ел. инсталация, вътрешна шпакловка , ламинат ,външна изолация , боядисване и други малки ремонти. Отоплението го бях планирал на подово отопление с термопомпа или пелетна горелка , 1 солар за топла вода на покрива. Умувах вариант за климатици , но при положение че подовото ще си го навия сам или с приятели (имам известен стаж в това , и в ОВК сектора) , не ми се виждаше голяма разликата. Плана беше за монолитно строителство , отказах се от варианта със сандвич панелите , заради високата цена на металната конструкция в момента.
Въпросът ми е следния , при сегашните цени , заслужава ли си изобщо за момента да започвам строежа ,и ваденето на всички разрешителни ? Ясно ми е , че никой не може да ми даде точни цени и суми , без детайлен проект , но мен ме интересува ориентировъчна база. Пример , ако съм предвидил 120-130к , а всеки специалист и препатил човек ми каже че минимума е 200к , това променя ситуацията. Бях преровил форума отдавна , и един колега го беше сумаризирал прекрасно , най-груба и ориентировъчна сметка е 1000лв на м2, но това беше коментар от 2018 , така че мисля че вече не е валидно.

Благодаря на всички отзовали се :prayer:
GGK - напреднал
В началото на юли мой приятел започна строителство в село край София. Два етажа монолитно строителство, умерени луксове, РЗП малко над 150 м2. Цената на грубия строеж е 170 000 лв. Изрично ми каза, че се е спрял на малко по-скъпа оферта, защото фирмата му била препоръчана от доволни клиенти, негови познати. Всичко се прави от фирмата, той не влага никакъв собствен труд. Ако я беше направил на един етаж щеше да спести някой лев, но парцелът не позволява. Отделно, проекта, разрешителни, геодезия, простотии с общината и тн. - около 7 - 8000 лв. Завършването ще е някъде следващата пролет.
Pipo71987 - специалист
Няма да стигнат тия парички и за грубият строеж.Аз строя от миналата година,като се има в предвид че направих много неща сам и съм над тоя бюджет,за същата квадратура долу горе.
moimoimoi - майстор
много зависи къде ще правиш къщата, аз съм от сливен и
на мен 2019 година два етажа груб строеж /без покрив/ беше 30 хиляди труд и материали.
подобна къща в софия грубия строеж беше над 100000.


какви материали са нужни за един етаж 80м2 при сегашните цени ?
тухли четворки 3500бр - 4500лв
бетон 15-20 кубика - 4000лева
желязо 2 тона - 6000лева
хоросан 2 кубика - 500лева

материали всичко 15000 лева
krasi92 - майстор
То и някоя дъсчица за бетона ще трябва. И пирони и тел. Сложно е да се определи цена.
nikolson - майстор
Погледни от друг ъгъл. Каква е алтернативата и как изглежда.
schuldiner - майстор
С тези 15 кубика бетон ще имаш късмет ако въобще се покажеш над кота 0...

Алтернативата, nikolson, е да изчака година-две, понеже сега нарастването на разходите изпреварва значително доходите. Лошото е, че от готовите пари няма да остане много, ако не се инвестират. А как и къде е по-сложен въпрос от самото строителство.

chF, не пречи да си задвижиш документите. Много хора изтърваха най-добрия момент последните две-три години точно заради замотване в бюрокрация. А като имаш проект, вече можеш да го оптимизираш. Сега 2000 лв., 1000 лв., ама за какво? Ако строя за себе си, 120 хиляди ще са ми предостатъчни, щото знам какво искам/не искам и къде може да се спести. За теб - никаква гаранция... по-скоро към 200.
moimoimoi - майстор
тези 15-20 кубика бетон са за плоча,колони и греди,т.е. за етаж над земята,за основи естествено ще трябва още бетен а ако има и мазе и още бетон
nikolson - майстор
Алтернативата, nikolson, е да изчака година-две, понеже сега нарастването на разходите изпреварва значително доходите. Лошото е, че от готовите пари няма да остане много, ако не се инвестират.
Именно. При инфлация (това е обезценка на парите, а не поскъпването), пари не спестявай, а ги харчи. Т.е., по-добре даже вземи кредит и го похарчи. При 4-5% лихва и инфлация 15% е ясно какво става с дълга.
Dessie - специалист
Не си уточнил много неща - къде е имота, какъв статут има, ток, вода, комуникации?!? Това, че искаш да си правиш сам част от нещата е супер, но преди да стигнеш до изброените от теб имаш много други :-)
Освен бетон, тухли и желязо трябва да се предвидят и други разходи - оформяне на документи ( отнемат и много време), механизация ( няма да копаеш фундаменти с лопатка), геодезисти, геолози, строителен надзор, ако мястото е отдалечено ще имаш по-големи разходи за транспорт на материали, кофраж…. Не е бакалска сметка. Разбирам желанието за ориентир в цените и е възможно да получиш горе-долу достоверна информация, но трябва да уточниш някои подробности за които питах по- горе + че ще трябва да се заложат и някои индивидуални параметри :-)
  • 1
  • 2

Тема "Ориентировъчна цена за къща ~160 м2 при сегашната ситуация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: