Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ponyasd - помощник
На село къщата е с усвоена тераса, но с масивни тухли навремето преди около 25 години и понеже рядко я посещавам, озниден видях пукнатина на външната стена, от вътре и от вън се вижда пукнатината, та рекох - поддала е , и трябва да я укрепя.Терасата е дълга три метра и дълбока един метър. Ще споделя с вас моята идея как мисля да го направя. Три метра е разстоянието от земята до козирката. Правя на земята две бетонови пети , вкопавам ги в земята и ги издигам на около 5 сантиметра над нея. Купувам 6 метра квадратен профил 8/8/3 примерно , и заварявам от двете страни планки в. Полагам едната греда на бетоновата пета и горе на контакта и с плочата набивам еда дървена подглавка плътно, Дебела около 2 сантима Квадратно парче дърво колкото планката. След това дюбелирам и обличам тръбата с дърво. Идеята ми е да не продължи да поддава козирката . Ако някой има по добра иде янека сподели. Мисля че съм избрал оптималния вариант
http://store.picbg.net/pubpic/F2/5E/856 ... f4f25e.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/AF/D8/aae ... eaafd8.jpg
шоп - майстор
Метални тръби или профилни тръби са подходящи за подпиране на ст. бетонна плоча. Обаче ти имаш усвоена тераса, която е натоварена с зидове от плътни тухли.
80х80х3х3000 според мен е малко и може да се изкълчи. метала в момента е скъп. Аз лично бих минал с отливане на две ст. бетонни колони 25х25см. Кофраж,отвор на плочата и пълниш с вибриране отгоре.

Ако не ти се прави кофраж, може да иззидаш с готови бетонни тухли за огради и пак да ги залееш с бетон отгоре.

Петите дълбоки поне 80 см в земята.
Така бих направил аз.
Успехи!
muhala - майстор
Да не провисне като я подпрете... Момента ще се премести, където няма арматура.
brick - специалист
Щом се е стигнало до това провисване, причинило видимата пукнатина, плочата на балкона се е прекършила по линията на запъване (където я подпира стената отдолу). Сигурно има подова настилка, която скрива пукнатината в плочата, затова не я виждате. Дано плочата е армирана достатъчно, щото зидарията с плътни тухли тежи ужасно. Балконите се изчисляват обикновено за товар 300 кг на м2, а вашият с това усвояване е претоварен близо двойно и е трябвало превантивно да го подпрете с колони.

Относно практическото решение напълно споделям написаното от шоп.

Мога да добавя пожелателно капители (уширения) на горния край на стоманобетонните колони или свързването им с носеща хоризонтална греда, но изпълнението ще се усложни прекалено за човек без опит. В момента се занимавам с почти идентичен на вашия случай (само дето е балконът е доста по-голям и колоните са повече) и предвиждам леко повдигане на провисналата плоча с крик и временно подпиране с хюнебеци, докато стегнат колоните, за да й поемат после реално тежестта и да разтоварят нейната армировка.
ponyasd - помощник
чет юли 15, 2021 11:22 ambrick написа:
Щом се е стигнало до това провисване, причинило видимата пукнатина, плочата на балкона се е прекършила по линията на запъване (където я подпира стената отдолу). Сигурно има подова настилка, която скрива пукнатината в плочата, затова не я виждате. Дано плочата е армирана достатъчно, щото зидарията с плътни тухли тежи ужасно. Балконите се изчисляват обикновено за товар 300 кг на м2, а вашият с това усвояване е претоварен близо двойно и е трябвало превантивно да го подпрете с колони.

Относно практическото решение напълно споделям написаното от шоп.

Мога да добавя пожелателно капители (уширения) на горния край на стоманобетонните колони или свързването им с носеща хоризонтална греда, но изпълнението ще се усложни прекалено за човек без опит. В момента се занимавам с почти идентичен на вашия случай (само дето е балконът е доста по-голям и колоните са повече) и предвиждам леко повдигане на провисналата плоча с крик и временно подпиране с хюнебеци, докато стегнат колоните, за да й поемат после реално тежестта и да разтоварят нейната армировка.
Да, има подова настилка дебело дюшеме. Работата става наистина дебела. Сам няма да се справя с цялата процедура, която наистна не е елементарна. Лошото е че стаята и дюшемето са нови и там никога не е живяно, а сега чупене... :? Мислих и да разкова дюшемето и ако няма пукнатина на плочата да сваля цялата тухлена стена, и да оставя само метър зидан с ютонг и нагорве в PVC дограма, но става мътна и к...Страшно много работа и труд ми се отваря. Мамкаму ! Лошото е и че не мога да го оставя така ще се срине все някога. Човек,а би ли ми дал някаква груба цифра колко би ми струвал ремонта по начина описан от теб ? 3 метра е дълга и на три метра от земята. Нещо грубо, колкото да имам обща представа. Що ми глава пати ..Ена малка пукнатина,а всъщност голям проблем.Надушвах го и имах лошо предчувствие че няма да се измъкна лесно.
kozl - майстор
А то отговора по този казус изцяло зависи от начина на разположението на армировката в стоманобетона.
При всички конзолни изпълнения се подсилва горната армировка. На една конзола бяхя забравили усилителите и се отцепи.
Според мен е нормално конзолата да провисва с времето. Това се дължи на пластичните деформации в стоманобетона.
Също така съм видял подпряна конзола да се спука от долната страна на плочата.
А по същество на схемата подпирането е в 2 точки, а по средата м-у тези точки :?
Всъщност ако пукнатината при прозореца се отваря нагоре, подпирането в 2 точки би следвало да я затвори.
brick - специалист
Още нищо непоправимо не се е случило, не се тръшкайте. Пукнатините не са фатални, ако арматурата още държи, но не го оставяйте така задълго.

Принципно може укрепване да се изпълни и без да разтуряте направената стая и тухлите, като се работи само отвън. Колони могат да се отлеят и без отвори в плочата (респ. махане на дюшемето), за сметка на по-трудоемко завършване на горната им част. Цените зависят от много фактори, но не очаквайте варииантът стоманобетон да е по-евтин (въпреки скока на метала) от вашата експромпт идея с две тръби, дори ако са доста по-солидни от споменатите 80 х 80 х 3. Обаче бетонни колони със стабилни фундаменти решават надеждно въпроса веднъж завинаги и под подобен проект би се подписал конструктор, а под варианта с тръби - не.
BLUEPUPIL - майстор
чет юли 15, 2021 9:55 ammuhala написа:
=== като я подпрете... Момента (опъна-Blue's edit) ще се премести, където няма арматура.
пет юли 16, 2021 8:01 amkozl написа:
Също така съм видял подпряна конзола да се спука от долната страна на плочата.
:arrow: В тези два постта е истината!

Тема "Подпорни колони на еркер/усвоена тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: