• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kozl - майстор
Та въпросът беше:
ср юли 28, 2021 9:56 amHaralampi написа:
Въпросът ми е удачно ли прокарването на външна медна тръба по дворна стена с дължина 40 метра, за да се докара газта от улицата до къщата?
В общи линии верният отговор авторът на темата може да получи от подходящ строителен надзор, съдейки по това как на сграда газта е прекарвана до апартаментите по фасадата и в сградата се ползва газ.
Що се касае до PVC тръбата и при мен се е случвало да се прекарва през таквиз тръби и газ и ток и най-често течности :-D

И да допълня с мале компетенция, натрупана от личен опит.
Коги по трасето има прекарани и други инсталации се копа като за археологически находки или се копа наред и после се възстановява повреденото. Са кое е по икономически удачно, че археологията копа скъпо :? :? :? Ама нели има една поговорка за солта, тоягите и парите, та то от солта се почва....... :weedman:
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 29, 2021 7:29 amkozl написа:
Та въпросът беше:
ср юли 28, 2021 9:56 amHaralampi написа:
Въпросът ми е удачно ли прокарването на външна медна тръба по дворна стена с дължина 40 метра, за да се докара газта от улицата до къщата?
В общи линии верният отговор авторът на темата може да получи от подходящ строителен надзор,
Ами не, няма какво да търси строителен надзор за такъв въпрос, нито пък технически надзор, който реално ще приема обекта. Допустими са и двата варианта. Това е въпрос, на който питащият трябва да си отговори само, след като се осведоми от инсталатора за приблизителната цена на двете трасета. По мои сметки разликата в цената между ПЕВП и мед е минимум 1000-1200лв и то ако медната тръба е ф22х1. Подозирам обаче, че при това дълго разстояние падът на налягане ще е много голям и ще трябва да се мине на тръба ф28х1.5 (тук трябва да има и предварително допитване до проектанта), с което разликата ще стане съвсем убийствена, така че няма кой друг да прецени удачността на такава инвестиция, освен инвеститора. Разбира се не е само цената като фактор, понякога голяма роля играе и фактора "кеф", а както всеки знае - кеф цена няма :wink:
Lisko - майстор
Ето как станаха нещата при мен:
В предварително уговореният ден, фирмата доставчик на газа прати 3-ма момци с багер и лопати. Изкопаха малко да намерят тяхната си тръба която върви успоредно на улицата, после в двора лекинко извадиха чимчета по линията където ще се копае и хвърлиха платнище отстрани. Багера почна да копае и да хвърля пръстта върху платнището. Изкопа докъдето може да се протегне без да стъпва в двора за да не повреди тревата (тоест както е застанал на улицата). Оттам нататък продължиха с едни тесни лопати, буквално двойно по-тесни от нормална права лопата. Стигнаха ъгъла на къщата където бяхме рекли че ще е газомера. От улицата до него пуснаха певеце тръба, инсталираха самия газомер, свързаха тръбите. Зариха всичко, както си беше, туриха обратно чимчетата и хвърлиха малко семе за трева да обере мини-пораженията. Казаха ми - напролет ако има нужда нещо за тревата да се възстановява - да им се обадя, ще дойдат пак и ще оправят. Като гледам обаче, няма да има нужда, почти нищо не личи вече. Всичко това го свършиха за един ден, и помня че като почваха, въобще не беше ранен час. Цената е символична - 15 долара, ако има възможност за пряка линия между голямата тръба и газомера.

Две седмици по-късно ми беше уговорката с фирмата която инсталира горелката и прекарва газа от газомера до нея. Прекараха медна тръба по фасадата на къщата до стаичката с горелката, там вече минаха през стената и свързаха. Казаха че е тяхна задачата и да заземят газомера. Разкачиха ми тръбите на бойлера, преместиха го встрани, махнаха старата горелка (на нафта). Техен подизпълнител, дойде и я прибра за скрап. Сложиха новата горелка, направиха на място тенекиени въздуховоди които да свържат новата горелка със съществуващата система от въздуховоди на къщата, прекараха входната и изходната тръба (за въздух и за изгорелите газове) през стената, монтираха помпичка която събира водата (от горенето) и прекараха маркуче което да я отвежда в канализацията. Вечерта към 6 бяха готови и ме оставиха с работеща горелка и нов термостат на втория етаж.
hidrazin - майстор
чет юли 29, 2021 8:38 amLisko написа:
Ето как станаха нещата при мен:...
Както у нас ... почти. :lol:
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Довеждане на газ до къща във вътрешен двор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: