Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
monkata200 - специалист
След ремонта на покрива имам идея за усвояване на таванското. Въпросите ми са от къде да започна и как да процедирам. Мисля да започна със преградните стени, които да иззидам с тухли 4-ка. Върху стените да сложа греди и напречни греди, които да носят окачения таван. На външните стени да направя предстенна обшивка с гипскартон. Нямам опит с гипскартона и тук ще се уча. Приемам всякакви съвети относно изпълнението. Предвиждат се 3 стаи и баня със обща площ 65кв.м. Поповете на покрива съм ги предвидил да влязат с преградните стени. Надзидите са 2.30м. Тавана на стаите ще тръгва от надзида по наклона на гредите на покрива и ще се хоризонтира на 2.50.
muhala - майстор
Аз облякох един таван така и се получи нещо такова:
Изображение Изображение Изображение

Стана така:
ИзображениеИзображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Направих го с двойна скара и двоен пожароустойчив картон. Според мен и един пласт е достатъчен. Розовия картон освен, че е пожароустойчив е изключително здрав. Нищо общо с белия, който се чупи само с поглед.
Окачвачите са такива и се завиват с по два или три винта в ребрата.
Изображение

Над скарата сложих фолио, за да диша сачака. После вата, паропреграда и картон.
Изображение Изображение

За повече инфо, мога да покажа още снимки. Сам си го правих и мисля, че стана добре.
monkata200 - специалист
Изображение Изображениепри мен височината е голяма и не мога да го направя целия таван по ребрата на покрива. Интересен ми е момента със захващането на 2.50 височина, защото билото ми е 4м. Поздравления за получения резултат.
muhala - майстор
Зависи какво искаш да направиш. Височината не е проблем, даже дава простор. При мен най-високата част е на 3.60
monkata200 - специалист
Питането ми е как точно да захвана окачения таван. Дали да се захваща за гредите на покрива с някакви дълги окачвачи или да си направя носеща ко струкция въру преградните стени със греди 10х10 примерно през 1 метър и за тях да хвана СД профилите. И след като направя преградните стени от къде да започна с гипскартона-от стените или от тавана?
muhala - майстор
пет сеп 10, 2021 1:49 pmmonkata200 написа:
Питането ми е как точно да захвана окачения таван. Дали да се захваща за гредите на покрива с някакви дълги окачвачи или да си направя носеща ко струкция въру преградните стени със греди 10х10 примерно през 1 метър и за тях да хвана СД профилите. И след като направя преградните стени от къде да започна с гипскартона-от стените или от тавана?
Искаш ли да сваляш височината ? Ако не искаш и искаш картона да върви по тавана, то не ти трябват никакви други конструкции освен котва-окачвачи и дройна ЦД скара.
PIP - майстор
Покрива ти изглежда много добре и позволява да оставиш част от гредите да се виждат. Ако държиш да свалиш високата част сложи клещи между на желаната височина изравнени от долу и направо монтирай гк на тях. Моя таван е така на 2.4м
monkata200 - специалист
Искам да сваля височината до 2.50. От крайщата ще тръгна по наклона и след това искам да се хоризонтира на 2.50
monkata200 - специалист
пет сеп 10, 2021 2:18 pmPIP написа:
Покрива ти изглежда много добре и позволява да оставиш част от гредите да се виждат. Ако държиш да свалиш високата част сложи клещи между на желаната височина изравнени от долу и направо монтирай гк на тях. Моя таван е така на 2.4м
Мислих и този вариант, но за да ги сложа на 2.50 трябва да са дълги около 6 метра клещите, което ме притеснява дали няма да провисват. Като цяло точно между вариянта с клещи и с конструкция върху преградните стени се колебая, но не мога да преценя.
muhala - майстор
Сега те разбрах.
Не знам дали се казва клещи, какот е наречено по-горе, но аз бих направил следното:
Бих наредил греди между двете вътрешни столици. Под тях напречно една греда, а самата тя подпряна с друга вертикална (поп?).
Изображение

Така ще си направиш второ ниво на тавана, за да стигаш и до капандурата.
БТВ: Според мен гредата, която подпира билото е много тънка за тази височина. То се вижда, че се е изкривила.

Тема "Тавански етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: