Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
RiddleBG - напреднал
Здравейте колеги,

Повече от година си търсихме селски имот и най-после го намерихме. Около 1300 м2 ограден с дувар двор, идеален правоъгълник, на две улици, има ток, вода и канализация (вкарана на две места в двора), кладенец, сонда, орех, асмалък, няколко реда лозе, няколко плодни дръвчета и много празно место за каквото му се иска на човек :) И май предимствата свършват тук. Има три постройки в имота: кирпичена къща, кирпичен хамбар и кирпичена "лятна кухня" с оджак и зидана пещ. Къщата е от 1920 година, другите посройки ще да са от същото време:
Прикачен файл:
Двор.png



Хубавото е, че всички постройки са по дуварите(и са част от тях). На южния дувар има външна тоалетна и кочина, но не съм ги нанесъл, защото със сигурност ще се махат. Всички постройки са върку каменни основи, като под половината къща има и мазе.

Не съм много наясно нито със строителството, нито с законодателството, така че ще разчитам да получа ценни съвети тук :)

Първият въпрос е: От къде да започна?
Искам бързо да направя нещо годно за обитаване (задължително с вътрешни баня и тоалетна), но какво да е? - ремонт на старата къща или бутане на къщата / хангара и започване от нулата? Нямам и много финансови възможности затова стои въпроса ако се прави ново строителство какво да бъде - монолитно или леко (дървена къща, СИП панели или някаква комбинация от дърво и термопанели)?
Още не сме финализирали нотариално сделката, но е въпрос на дни и вече съм на вълна ремонти :) Има ли смисъл, като първа задача да си изкарам виза за проектиране, за да видя на какво петно ще ми разрешат да строя, ако поискам или да трайкам и да използвам петното на старата къща с разрешение за основен ремонт?
И още нещо много важно: преди няколко години е правен ремонт на покрива и сега си изглежда чисто нов! Ще е наистина жалко ако се наложи да се маха по някаква причина! А не знам дали ще е възможно да се прави ремонт без да се пипа покрива?
Ще съм благодарен за всякакви съвети и идеи!

Прикачен файл

01.jpg
RiddleBG - напреднал
Първосигналната ми идея е да ремонтирам основно съществуващата къща, защото от вън изглежда много симпатично с новия си покрив. От вътре нещата не са толкова розови – разпределението не е функционално, част от дъските на пода са изгнили (над избата), не знам състоянието на гредите, таваните са за боклука и не знам как е укрепен покрива и на какво всъщност се държи (иска ми се да махна всички вътрешни стени и да променя изцяло разпределението). Явно се нуждая от оценка на възможностите за реконструкция и основен ремонт. Какъв специалист може да свърши тази работа – архитект или инженер конструктор?
Или мнението на някой майстор ще е достатъчно?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед сеп 19, 2021 3:47 pmRiddleBG написа:
Първосигналната ми идея е да ремонтирам основно съществуващата къща, защото от вън изглежда много симпатично с новия си покрив. От вътре нещата не са толкова розови – разпределението не е функционално, част от дъските на пода са изгнили (над избата), не знам състоянието на гредите, таваните са за боклука и не знам как е укрепен покрива и на какво всъщност се държи (иска ми се да махна всички вътрешни стени и да променя изцяло разпределението). Явно се нуждая от оценка на възможностите за реконструкция и основен ремонт. Какъв специалист може да свърши тази работа – архитект или инженер конструктор?
Или мнението на някой майстор ще е достатъчно?
Кирпичена къща не е баш да подлежи на реконструкция
Много симпатично изглежда отвън, а и аз съм върл фен на кирпича. Лятото хлядно, зимата лесно се топли... Комфортно ми е.
Аз бих измела, варосала, OSB по под и тавани, с кирпичена замазка за изравняване. За малко време и малко пари работа. И бих обмислила нова къща на място на другите постройки.
Много ми хареса имотът :-). Приятен на големине, каменен дувар, вода...
zz_stefanov - майстор
При кирпича най важното е да няма теч по него. Има много статии из форума за укрепването му. Та на първо време едни улуци и отвеждане на дъждовната вода настрани.
Не ми харесва тоя покрив, защото ако не е вентилиран гние от парите които се отделят в къщата, а селските майстори много не ги вдяват тия неща.
Успех. :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Дай още снимки :-) Може хамбарът да е благодатен....
Огледай сачака на къщата... има ли отнякъде достъп до подпокривното пространство?
RiddleBG - напреднал
нед сеп 19, 2021 4:26 pmn_a написа:
Кирпичена къща не е баш да подлежи на реконструкция
Много симпатично изглежда отвън, а и аз съм върл фен на кирпича. Лятото хлядно, зимата лесно се топли... Комфортно ми е.
Аз бих измела, варосала, OSB по под и тавани, с кирпичена замазка за изравняване. За малко време и малко пари работа. И бих обмислила нова къща на място на другите постройки.
Много ми хареса имотът :-). Приятен на големине, каменен дувар, вода...
Тук само с метене няма да мине :) Спрях се на този вариант защото ми се вижда най-лесен от документална гледна точка, но като изпълнение може да се окаже кошмар. :) Както казах вътрешното разпределение не е функционално и трябва да се промени:

Прикачен файл

Начално състояние.png
Начално състояние.png (70.49 KиБ) Видяна 1137 пъти
RiddleBG - напреднал
Има нетипично голям коридор, някаква стая, в която месили хляба някога и две "жилищни" стаи, но няма баня и тоалетна. Ако може да се махнат всички стени ще разделя пространството на дневна с кухненски бокс, една спалня и баня с тоалетна (като усвоя и част от съществуващата веранда (от стената до вратата за збата). На една от двете страни (южна или източна) ще се изгради веранда.

Вторият вариант е да се направи къща за гости с две спални и обща баня с тоалетна, като основната къща да се изгражда на местото на хамбара.
RiddleBG - напреднал
нед сеп 19, 2021 5:05 pmzz_stefanov написа:
При кирпича най важното е да няма теч по него. Има много статии из форума за укрепването му. Та на първо време едни улуци и отвеждане на дъждовната вода настрани.
Не ми харесва тоя покрив, защото ако не е вентилиран гние от парите които се отделят в къщата, а селските майстори много не ги вдяват тия неща.
Успех. :)
Не мога да намеря търсачка в този форум - как се търси тук? Искам да прочета статиите за укрепване на кирпича.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На кирпичена къща не можеш да премахваш стени. Сори. Обмисли да преправиш плевнята/обора. Със сигурност е едно голямо помещение
Баня и тоалетна е разумно да долепиш до съществуваща къща :-) :-)
Не знам как с телефон, но на компютър, повечето сме избрали "стар изглед" и там някъде горе си пише Търсене, има и лупичка
miliad - майстор
Общо взето само стаята за хляб не бях предвидил.
Ако действително са тънки стените/единичка керпич/ може да ги преместиш. Керпича е пълнеж, но има греди в зидарията. Трябва да се проверят какво поемат те като товар. Обикновенно товар от покривната конструкция се придава на гредата над тях.
Качваш се на тавана и проверяваш как е направен и къде ляга тежеста му.
Иначе може да разшириш стаята за хляб като изместиш стената надясно и стесниш "коридора". В дъното на коридора оформяш ново помещение-баня.Евентуално да откраднеш някое ъгълче от съседна стая за да удължиш банята.
В такива къщи лесно се откриват гредите в стените по вертикалните цепнатини, които ги съпътстват.
Но задължително първо разходка в подпокривното пространство. :oops:

Тема "Стара селска къща - От къде да започна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: