Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
niki7000 - напреднал
Здравейте,

Къщата е строена през 1977г. и е с основи 50-60см (повече камъни и по-малко бетон), рандбалка с бигли високи 25см, през 30-40см. Почватна е глинеста, подпочвени води ако има, са дъблоко. Има 3 шахти в различни точки на местото и се пълнят само при дъждовно време. Има пукнатити по челната стена вътре в къщата и външно по зида 3-4мм.

Удачно ли е да укрепя основите с L образна рандбалка, на 20 сантиметра дълбочина плътно до основите (без да ги подкопавам), с височина 40см. вертикално и 40см. хоризонтално и 6.25м. дължина по протежението на цялата основа отпред ? Нямам възможност да направя обръч около цялата къща, отляво и отдясно има плочки, отзад има стълбище. Притеснявам се от тежестта на новия бетон и слягане му, да не тежи на старите основи и предната стена.

Притеснявам се да свързвам новия бетон с армировка към основите, защото навремето са лели 1.20м. / 60см. "пета" с армировка към основите и там са най-големите външни пукнатини по зида.

"Петата" е изкъртена и железата под нея са срязани. Причината да се отлее този бетон преди 20-ина години е слягането на къщата в единия ъгъл. Не е съобразено, че най-вероятно причината е била дъждовната вода от покривния улук. Вече улука е плътно по къщата и е отведен на 3-4м. от нея. Канализационната тръба минава под основите.

Дренаж има направен зад къщата. Отпред искам да направя, след като се излее бетона. Изкопа е почти готов.

Благодаря предварително за помощта! Прилагам и снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
шоп - майстор
Според мен си наеми специалист, който на място да направи оглед и да направи проект за цялостно укрепване на къщата.
Нямам представа колко етажна е къщата, но за мен това разпукване по ъглите е опасно.

Най-доброто е цяла стоманобетонна клетка около къщата. Ще ги прежалиш плочките.
niki7000 - напреднал
вт сеп 28, 2021 6:04 pmшоп написа:
Според мен си наеми специалист, който на място да направи оглед и да направи проект за цялостно укрепване на къщата.
Нямам представа колко етажна е къщата, но за мен това разпукване по ъглите е опасно.

Най-доброто е цяла стоманобетонна клетка около къщата. Ще ги прежалиш плочките.
Мерси за насоките! Нямам възможност да се консултирам с конструктор за съжаление. Обстойно говорих със строителен инженер и ми обясни, че L образната форма на бетона, хоризонталната му част ще играе роля на контрафорс. В друга тема във форума са укрепили такива основи само с вертикална положен бетон плътно до основите, чакам автора да се логне и да видя как е ситуацията при него. Иска ми се да чуя и други професионални мнения.

Къщата е двуетажна + таванско помещение. Задната и част е вкопана в земята. Пукнатините в предния ляв ъгъл и предната стена са от повече от 20 години. Не умаловажавам проблема, само не знам дали бетона ще укрепи основите или ще играе роля на излишна тежест. Предполагам ще тежи само надолу и не носи друга освен собсвената си тежест. Притеснявам се от бъдещо слягане на новия бетон.

Като лаик виждам основите сравнително добри за годините когато са изливани. Единствено под "петата" не са откривани и няма да къртя, заради вибрациите.

P.s. Темата е дублирана и помолих модераторите да изтрият другата.
BLUEPUPIL - майстор
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Обстойно говорих със строителен инженер и ми обясни,
че L образната форма на бетона, хоризонталната му част
ще играе роля на контрафорс.
Едно просто чертежче ще е незаменимо!
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Притеснявам се от бъдещо слягане на
новия бетон.
Недей!
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Не умаловажавам проблема, само не знам дали бетона
ще укрепи основите или ще играе роля на излишна тежест.
Предполагам ще тежи само надолу и не носи друга освен
собсвената си тежест.
Вариантите са два:
1..Без подкопаване под фундамента
Отвътре и отвън, двустранно се изливат
армирани ивици бетон.
2..С подкопаване под фундамента
Едностранно само отвън с подпиране и
отново армирана ивица бетон.


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (8.39 KиБ) Видяна 4040 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (8.73 KиБ) Видяна 4040 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (72.25 KиБ) Видяна 4040 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (12.71 KиБ) Видяна 4040 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (75.79 KиБ) Видяна 4040 пъти
niki7000 - напреднал
ср сеп 29, 2021 11:41 amBLUEPUPIL написа:
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Обстойно говорих със строителен инженер и ми обясни,
че L образната форма на бетона, хоризонталната му част
ще играе роля на контрафорс.
Едно просто чертежче ще е незаменимо!
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Притеснявам се от бъдещо слягане на
новия бетон.
Недей!
вт сеп 28, 2021 8:13 pmniki7000 написа:
Не умаловажавам проблема, само не знам дали бетона
ще укрепи основите или ще играе роля на излишна тежест.
Предполагам ще тежи само надолу и не носи друга освен
собсвената си тежест.
Вариантите са два:
1..Без подкопаване под фундамента
Отвътре и отвън, двустранно се изливат
армирани ивици бетон.
2..С подкопаване под фундамента
Едностранно само отвън с подпиране и
отново армирана ивица бетон.



1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
Благодаря за отделеното време и детайлната информация!

Скоро питах за подкопаване на основите, казаха ми че могат да го направят метър по метър по дължина, но с тези основи носи риск да стане беля. Отвътре да се разбие всичко и да се копае изглежда солиднен вариант, ще се укрепи равномерно отстрани, няма да има възможност само под основите.

Това е чертежчето и като го погледнах, видях че много малко количество бетон ще влезе под основите, повече ще има във фугите между камъните.
Остава ми вариант (при условие, че новия бетон няма да тежи и да тегли основите, без армировка към старите), да разчитам на дренажа да създаде равномерна влага на глинестата почва и да се създаде по-здрава почвена основа. След провилен дъжд тази година, пукнатината от вътрешната стена на фасадата, намаля с 1-3мм, след продължителната суша се върна до 4-5мм. (първата снимка от тази тема viewtopic.php?t=57611). Това е направил @panaira при къща с трегер и плоча и без пукнатини : viewtopic.php?f=47&t=57811&start=10

Изображение
iliya_i - майстор
ср сеп 29, 2021 2:32 pmniki7000 написа:
Изображение
Това "чертежче" не е много в ред. Трябва долния край на вертикалната бигла да е на едно ниво с долния край на хоризонталната. Съответно надлъжната армировка да е обхваната и от двете бигли плътно, а не да е струпана на едно място, а биглите да са си свободни.
niki7000 - напреднал
ср сеп 29, 2021 6:33 pmiliya_i написа:
ср сеп 29, 2021 2:32 pmniki7000 написа:
Изображение
Това "чертежче" не е много в ред. Трябва долния край на вертикалната бигла да е на едно ниво с долния край на хоризонталната. Съответно надлъжната армировка да е обхваната и от двете бигли плътно, а не да е струпана на едно място, а биглите да са си свободни.
Да, мерси за корекцията.

Тема "Укрепване на каменни основи къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: