Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте. Предварително благодаря за всяка помощ и съвет. Поради бързане и наивност, сглупихме да подпишем предварителен договор за дворно място + масивна вилна постройка. Не видяхме прилежащите документи към сградата. Доверихме се и за техен адвокат. Оказа се, че къщата няма Акт 16. Всъщност, все още не смв наясно какви точно документи има и какви няма. Свързахме се с адвокат едва след подписването на предварителния договор 🤦🏻‍♀️ Той все още е в процес на проверка. Но ние се притесняваме. Първо дворното място е Х кв.м , които стават Х+200кв.м с неуредени регулационни сметки. А трябваше да са доста повече (поне по обява), но се оказа че има липсващ нотариален акт. Уж, адвокатката провери. Каза, че не го е намерила и махаме кадратите от сделката. Съгласихме се. Но след това се оказва, че собствениците не са узаконили сградата. Казват, че уж са плащали данък (нв знаем със сигурност) и уж имали строително разрешение от 70-те години, а къщата уж в строена 90-95г. Нямат свидетелство за търпимост, нито удостоверение за ползване. Ние подписахме един “гол” стандартен договор, който не урежда нищо, освен докога трябва да заплатим цялата сума и кога те трябва да освободят имота (което е месец след окончателната сделка). Знам, че постъпихме глупаво. Надявам се адвокатът да даде повече яснота какво можем да направим - дали можем да си възстановим капарото или да продължим с покупката (ако няма да ни коства много пари и нерви). Ще съм благодарна за всякакви съвети и идеи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 03, 2021 10:59 amMeryMery написа:
Здравейте. Предварително благодаря за всяка помощ и съвет. Поради бързане и наивност, сглупихме да подпишем предварителен договор за дворно място + масивна вилна постройка. Не видяхме прилежащите документи към сградата. Доверихме се и за техен адвокат. Оказа се, че къщата няма Акт 16. Всъщност, все още не смв наясно какви точно документи има и какви няма. Свързахме се с адвокат едва след подписването на предварителния договор 🤦🏻‍♀️ Той все още е в процес на проверка. Но ние се притесняваме. Първо дворното място е Х кв.м , които стават Х+200кв.м с неуредени регулационни сметки. А трябваше да са доста повече (поне по обява), но се оказа че има липсващ нотариален акт. Уж, адвокатката провери. Каза, че не го е намерила и махаме кадратите от сделката. Съгласихме се. Но след това се оказва, че собствениците не са узаконили сградата. Казват, че уж са плащали данък (нв знаем със сигурност) и уж имали строително разрешение от 70-те години, а къщата уж в строена 90-95г. Нямат свидетелство за търпимост, нито удостоверение за ползване. Ние подписахме един “гол” стандартен договор, който не урежда нищо, освен докога трябва да заплатим цялата сума и кога те трябва да освободят имота (което е месец след окончателната сделка). Знам, че постъпихме глупаво. Надявам се адвокатът да даде повече яснота какво можем да направим - дали можем да си възстановим капарото или да продължим с покупката (ако няма да ни коства много пари и нерви). Ще съм благодарна за всякакви съвети и идеи.
Не че разбрах какъв е въпросът...
Адвокатът който чакате, същият ли е, който ви е омотал първоначално?
Какво пише като срокове в договора който сте подписали?
Изобщо, какво пише в този договор (няма такова нещо "стандартен" договор) Снимка?

п.с. Парите как дадохте? На нотариус, по банка, на ръка?
нед окт 03, 2021 12:21 pmn_a написа:
нед окт 03, 2021 10:59 amMeryMery написа:
Здравейте. Предварително благодаря за всяка помощ и съвет. Поради бързане и наивност, сглупихме да подпишем предварителен договор за дворно място + масивна вилна постройка. Не видяхме прилежащите документи към сградата. Доверихме се и за техен адвокат. Оказа се, че къщата няма Акт 16. Всъщност, все още не смв наясно какви точно документи има и какви няма. Свързахме се с адвокат едва след подписването на предварителния договор 🤦🏻‍♀️ Той все още е в процес на проверка. Но ние се притесняваме. Първо дворното място е Х кв.м , които стават Х+200кв.м с неуредени регулационни сметки. А трябваше да са доста повече (поне по обява), но се оказа че има липсващ нотариален акт. Уж, адвокатката провери. Каза, че не го е намерила и махаме кадратите от сделката. Съгласихме се. Но след това се оказва, че собствениците не са узаконили сградата. Казват, че уж са плащали данък (нв знаем със сигурност) и уж имали строително разрешение от 70-те години, а къщата уж в строена 90-95г. Нямат свидетелство за търпимост, нито удостоверение за ползване. Ние подписахме един “гол” стандартен договор, който не урежда нищо, освен докога трябва да заплатим цялата сума и кога те трябва да освободят имота (което е месец след окончателната сделка). Знам, че постъпихме глупаво. Надявам се адвокатът да даде повече яснота какво можем да направим - дали можем да си възстановим капарото или да продължим с покупката (ако няма да ни коства много пари и нерви). Ще съм благодарна за всякакви съвети и идеи.
Не че разбрах какъв е въпросът...
Адвокатът който чакате, същият ли е, който ви е омотал първоначално?
Какво пише като срокове в договора който сте подписали?
Изобщо, какво пише в този договор (няма такова нещо "стандартен" договор) Снимка?

п.с. Парите как дадохте? На нотариус, по банка, на ръка?
Здравейте. Благодаря за бързото включване. Адвокатът не е същият. Срокът за превръщането на договора в окончателен е 30.10, а за напускането им от имота - 30.11. Парите ги дадохме на ръка пред техния адвокат (нямаме разписка дори). Въпросът ми е дали вариант да се развали договора (не им търсим неустойката, само нашето капаро) или ако я вземем какви разходи и време ще са ни необходими за да я узаконим, евентуално какви документи, освен нотариалните актове трябва да им изискаме. Адвокатът ни каза само нотариалния акт 🙄 Мога да изпратя снимка по имейл, ако е възможно. Не виждам откъде да ги кача тук
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 03, 2021 12:41 pmMeryMery написа:
... Адвокатът не е същият. Срокът за превръщането на договора в окончателен е 30.10, а за напускането им от имота - 30.11. Парите ги дадохме на ръка пред техния адвокат (нямаме разписка дори). Въпросът ми е дали вариант да се развали договора (не им търсим неустойката, само нашето капаро) или ако я вземем какви разходи и време ще са ни необходими за да я узаконим, евентуално какви документи, освен нотариалните актове трябва да им изискаме. Адвокатът ни каза само нотариалния акт 🙄 Мога да изпратя снимка по имейл, ако е възможно. Не виждам откъде да ги кача тук
Ако изтърват срока за изповядване на сделката, предварителният договор е атакуем.
А могат да изтърват срок, ако не са готови с документите. но е, в предварителния договор как е описан имота...

Но щом сте хвърлили така пари, мисля, че ги губите...

От телефон ли сте или от компютър?
Ако сте на компютър. изберете горе от лентата "стар изглед" по-добре е форумът, освен това пишете в "нов отговор" , а не в "цитат". А снимки се качват от мнооого долу на страницата "прикачи файл"....
brum - майстор
Стандартен договор няма. Качете договора ако искате съвети. Имайте в предвид, че аудиторията тук не са адвокати. Можем да си говорим всичко, ама нищо от това да не е вярно.
muhala - майстор
Ако имате парите (покупка без ипотека) и имота ви харесва - купувайте.
brick - специалист
Не съм спец, но от скромния ми опит в материята...

Работа на сегашните собственици е да извадят удостоверение за търпимост (ако сградата изобщо отговаря на условията за това), преди да я продават.
Незаконен строеж, който не е в режим на търпимост, не може да бъде обект на покупко-продажба. Ако къщата е описана в договора (вашия нотариален акт), нотариусът би трябвало да изиска книжа за нея - разрешение за строеж и последващи актове, или удостоверение за търпимост - за да регистрира сделката.

Като вариант официално може да купите само парцела, а после да твърдите, че не сте знаели* че на него има някаква къща (само ако не фигурира в кадастъра, респ. в скицата)... и или да си я ползвате като незаконна докато може с надеждата да нe възникне проблем, или да тръгнете вие по мъките да й вадите удостоверение за търпимост, но на вас това ще бъде доста по-трудно, отколкото за сегашните собственици, които са били участници в строежа й или поне свидетели.

Ако дадете заден ход по сделката, за дадените на ръка пари се пригответе да пиете една студена... в тази ситуация дори относително коректни хора ще си намерят самооправдание и аргументи да не ви върнат капарото.
ky-kyy - майстор
Кви аргументи да си търсят, като по закон капаро не се връща......

И друг път съм го споменавал, ама да се повторя - Според мен, а и не само...влагането на пари в имот, който няма да се обитава постоянно, не е много разумно. Говоря за нормални хора, с условно честно спечелени пари. За разни олигарски и кредитни милионери и другата сволоч, нещата са други. Ама такива не искат съвети из интернет, затова моя съвет е - Прежалете капарото и не се занимавайте повече с този имот. Ще затънете с повече пари, нервите и високото кръвно като бонус. Пари се изкарват. Живота е учител. Учете се.
nikolson - майстор
Имате обява, т.е. оферта. В договора трябва да е описано какво купувате. Ако не отговаря на описанието, това прави договора нищожен. Дали те дължат неустойка, че не са изпълнили договора? Добър адвокат лесно би се справил. И, все пак, зависи от имота. Дали цената, с всички изброени недостатъци на имота, не е изгодна. Не би било зле да пазите кореспонденция, снимка на обявата и други факти, които са ви "накарали да се насочите към подписване на договор".
Благодаря на всички отзовали се. Пиша през телефона. Намерих откъде да прикача снимките, но ми дава че файлът е прекалвно голям. Мога ли да ги изпратя по някакъв начин на някой оттук и да ги качи?

Тема "Проблем при покупка на селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: