Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
RiddleBG - напреднал
чет ное 11, 2021 12:15 amVodica написа:
Здравей!
Те, жените, не са много за слушане ;) , ама да си кажа:
Поздравления за чудесния парцел и успех в начинанието!
1. От снимките - дървения материал от покрива изглежда читав, запази го. Имаш си друга постройка в имота, ползвай за склад всичко, че с тези растящи цени...
2. Парцелът ти е ъглов, като моя. Чудех се дали ще ми наложат дъно и се надявам да е като при теб - нямаш дъно и по двете граници със съседите отстоянията ти са по 3 метра.
3. Ако ще правиш сглобяемо, само Американ Тимбър. Но имай предвид, че са заети май 2 години напред. Дълго проучвах изпълнители на сглобяеми къщи, исках да си правя такава. За жалост, финансите няма да са достатъчни и това много ме натъжава. Но това момче работи с такъв мерак и влага много в машини и развитие, че шапка му свалям. /Май му направих реклама, а той дори не знае коя съм. :lol: /
Впрочем, ако се спреш на изпълнител, който ти харесва как работи, попитай го към кой проектант да се обърнеш. Работата може да изглежда като направена отзад напред, но точно при изпълнението започва да личи добрата работа на проектантите. Това се отнася за сглобяемото строителство, че сега набира скорост. За монолитно, нещата отдавна са изговорени.
Ще следя.
Големият проблем на селските къщи е, че строителството излиза на цената на ново строителство в големия град, но продажните цени са в пъти по-ниски и това ги прави неподходящи за инвестиция. В тази връзка Американ Тимбър ще отпаднат от класацията първо защото ми оферираха цени на нивото на ново монолитно строителство в Пазарджик (със сигурност строеж в София или дори Пловдив при тези цени би бил изгоден, но ще направи селския имот непродаваем, ако се наложи) и второ най-ранната дата за старт на проекта е някъде през 2024 година!

"Евтин дом" предлагат още по-високи цени на ниво груб строеж, но може би по-скорошни срокове...

Брациговци са ми най-близо и поне теоретично не би трябвало да ми начисляват командировъчни и други екстри, на пазара на сглобяемите къщи са повече от 20 години и познавам лично хора строили си къщи с тях, така че им вярвам. Остава само да ми направят и прилична оферта. :)

Ако не се споразумеем за пари ще минавам на вариант монолитен груб строеж, а вътрешното разпределение може да е тухла или сухо (ще го мисля по-късно). Тук като предимство виждам възможността да строя на етапи и съответно да плащам само на завършен и приет етап, но като недостатък е работата със свободни бригади и майстори, което със сигурност може да стопи нервите на човек. :)

Парцелът наистина се оказа попадение като разположение и наличието на ток, вода и канализация. Доколкото знам всички ъглови парцели се водят без дъно и отстоянията са по три метра, но аз ходих в общината и разговарях предварително с главния архитект, защото за мен беше важно да ми разреши строежа по улична регулация (без отстояния към улицата). На скицата се вижда, че техничката ми е боднала строежа в средата на двора (така било по регулационен план), но архитекта не видя основание да не ми разреши строеж по границата на имота. Не знам дали това е въпрос на лично решение или има някакви регулации в законите, но очевидно в малките общини нещата се случват доста по-лесно от големия град.
schuldiner - майстор
От 12 години не ми се беше налагало да слагам срок на валидност на офертите. Сега са месец за месец и пак имах случай на съществено поскъпване при вече започната работа. Това в смисъл, че днешните високи цени може да ти се сторят много изгодни март догодина. Т.е. гледай кой може да започне най-рано и да закупите основните материали сега.
Препоръките за надеждност на изпълнителя си важат, но не знам там с какво може да се помогне. Зачестиха случаите реномирани изпълнители да стават неоткриваеми след едно-две плащания. Тази година завършените от мен чужди проекти са повече, отколкото през всичките предходни години взети заедно...
Чираче - майстор
чет ное 11, 2021 11:25 amRiddleBG написа:


Ако не се споразумеем за пари ще минавам на вариант монолитен груб строеж,
Много лесно променяш нещата, което ми звучи като неувереност какво точно искаш.
Моята къща е с метална конструкция и термопанели. Направихме я аз и двама приятели за 20 дни от бетонната плоча над мазето. Аз бях за всичко - мерене, кроене, хамалогия и всичко друго. Втория беше заварчик и участник. Третия беше общ работник. При сръчни хора всичко се постига с лекота. Не се плаши. Викай НЕВОЛЯТА, и започвай. Фирмите дерат кожи.

Строежа на такава къща не е трудно и сложно.
RiddleBG - напреднал
чет ное 11, 2021 8:19 pmЧираче написа:
чет ное 11, 2021 11:25 amRiddleBG написа:


Ако не се споразумеем за пари ще минавам на вариант монолитен груб строеж,
Много лесно променяш нещата, което ми звучи като неувереност какво точно искаш.
Моята къща е с метална конструкция и термопанели. Направихме я аз и двама приятели за 20 дни от бетонната плоча над мазето. Аз бях за всичко - мерене, кроене, хамалогия и всичко друго. Втория беше заварчик и участник. Третия беше общ работник. При сръчни хора всичко се постига с лекота. Не се плаши. Викай НЕВОЛЯТА, и започвай. Фирмите дерат кожи.

Строежа на такава къща не е трудно и сложно.
Почти позна - знам какво искам, но не съм сигурен как да го направя! :) Изключвам твоя вариант изцяло - вече не съм първа младост, имам проблеми с кръста и не ставам за хамалогията, а и от строителство нищо не разбирам (ако изклчим електро часта, но и с нея не съм се занимавал повече от 20 години).

Сглобяемата конструкция трябваше да стане бързо, чисто и сравнително евтино, но това се оказа възможно само ако наистина си го правиш сам! Офертите на фирмите надхърлят 1000 лв./м2 и то не до ключ, а и етапите на плащане са авансови, като така не оставят никаква шанс за какъвто и да било контрол от моя страна.

Остава ми варианта да строя с майстори по стария изпитан начин - ще има повече ядове с тях предполагам, но се надявам да успея да ги контролиран финансово...

Почвам да си подреждам пъзела със стаите, че ме чака проект :)
resistbody - майстор
НЕ разчитай някой да те офертира под 1000лв/м2 ... познат плати толкова за дървена преди скока на дървения материал.. и това без фундамент
RiddleBG - напреднал
Реших да се откажа от сглобяемата конструкция и да мина на стандартна монолитна. По финансови причини мислех да строя по стопански начин, но вече един месец не можем да постигнем консенсус с проектанта как да вкараме всичко, което искам в 100м2. Започвам да се замислям дали да не мина на вариант фирма, ама тук изникват въпросите как да намеря точната фирма и колко ще ми оскъпи фирмата проекта. Някой има ли актуална информация за цени на фирми на квадрат до етап груб строеж? Ясно ми е, че без количествена сметка няма как да имам точни цифри, но поне нещо ориентировъчно?
nikolov333 - майстор
Това с фирмите над 100м2 е задължително, ама не е фатално.. Има си начини да се заобикаля. Важното е кой ще ти проектира и кой ще е надзора. Гледай да са препоръчани от гл.архитект или от негов роднина.. :lol: :lol: :-D После намираш някоя фирма с регистрация в камарата на строителите да ти даде документи, че уж ще я строи тя и се разбирате, колко струва..$
RiddleBG - напреднал
чет дек 23, 2021 2:29 pmnikolov333 написа:
Това с фирмите над 100м2 е задължително, ама не е фатално.. Има си начини да се заобикаля. Важното е кой ще ти проектира и кой ще е надзора. Гледай да са препоръчани от гл.архитект или от негов роднина.. :lol: :lol: :-D После намираш някоя фирма с регистрация в камарата на строителите да ти даде документи, че уж ще я строи тя и се разбирате, колко струва..$
Тук съм бетониран - проектантът ми е препоръчан от главния архитект :supz: :supz: :supz:
До надзор още не съм стигнал, но ще разчитам проектантът да ми го препоръча! :-D
theagent - специалист
чет дек 23, 2021 9:28 amRiddleBG написа:
... Някой има ли актуална информация за цени на фирми на квадрат до етап груб строеж? Ясно ми е, че без количествена сметка няма как да имам точни цифри, но поне нещо ориентировъчно?
Силно съм песимист, че някой може да даде що-годе смислен отговор на въпроса, още по-малко без количествени сметки.
То дори и с такива сметките са без кръчмаря, защото може да не отчитат особеностите на конкретния обект.

Задачката се усложнява и от това, че цените на всичко (горива, строителни материали) са полудели и трудно може да се предвиди кое колко ще струва след месец-два.
През ноември с парите в ръка чаках седмица за да може търговец да ми каже на каква цена ще ми продаде гипсокартон. В крайна сметка цената се оказа с 50% над тази, на която продаваше миналата година по същото време ...
Последна промяна от theagent на пон дек 27, 2021 6:32 pm, променено общо 1 път.
Пеш - специалист
Малко "акъл" и от мен :) -ако го искаш де... И аз мислех да се включвам в прословутите 100кв., но се отказах.. реално, като сметнеш каква нищожна част е разликата между това да си направиш каквото искаш и да се съобразяваш с някакви си 100кв... е смешно.
Говорим си за стойност от около 2000лв за тех. надзор и още малко такси в общината. Аз не бих си доворил строежа на някакви пишман майстори без договор, тоест без фирма. Говорим си за строежи за по 60-100 000лв..

Ето малко цифри от моя строеж :
РЗП : 214кг , 150кв 1 етаж
Първа копка : 10 сеп 2021
Финални щрихи : 3 дек. 2021
бригада от 4 човека

Материали : 34 000лв
Труд : 34 000лв
---------------------------------
За груб строеж 70 000лв

4000лв проект
600лв община
1100лв надзор
750лв ЧЕЗ

Или около 370лв на м2 до тук.

Според цените в момента се готви за едно 20% нагоре. или към 450-500лв

Тема "Нова къща от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: