Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
RiddleBG - напреднал
Сделката за имота вече е факт и съм горд собственик на приличен двор:

Прикачен файл:
viber_image_2021-10-09_13-00-23-483 (2).jpg
viber_image_2021-10-09_13-00-23-483 (2).jpg (36.99 KиБ) Видяна 2499 пъти

Дължината по северната улица е около 50 метра, а по западната около 27 метра. Както стана ясно от предишната тема, след консултации с конструктор, двете постройки по северната граница трябва да се съборят (едновремено или поетапно) и на местото на едната от тях да се започне строеж на нова къща (за сега предпочитанията ми са това да стане в западната част на парцела на местото на сегашната къща). Не знам дали ще ми разрешат да строя по улицата, като старите постройки или ще ми искат някакви отстояния, но другата седмица ще поискам виза за проектиране, за да видя какво ще ми разрешат.

Въпрос: Да бутам ли старата къща предварително или да го правя когато започна да правя фундамента? Под половината къща има мазе - мога ли да го запълня с остатъците от къщата или трябва някакво специално укрепване ако върху него ще е фундамента на новата?

Идеята ми е за не много голяма къща с дневна, трапезария и кухня в отворен план, основна спалня, спалня за гости, баня с тоалетна и отделно тоалетна и може би малка веранда от южната страна. В малката постройка до западната улица има зидана пещ и оджак, така че може да се сложи един навес напред и да се обособи лятна кухня с барбекю зона на следващ етап.

Въпрос: Да разположа ли всичко на един етаж или да повдигна малко покрива с цел да използвам подпокривното пространство за спалнята за гости? Ако се мине на вариант с горна спалня плоча или гредоред (дървени или метални греди)да бъде?

Ще развивам темата по време на целия процес на строителство, защото може да е интересна и на други.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако си извадиш разрешително за ремонт и не събаряш предварително и наведнъж къщата, ще можеш да строиш върху нейното петно. Ако я събориш, почваш наново всичко, вадиш за строеж и спазваш отстояния. Изобщо ли не четеш писано из форума?
RiddleBG - напреднал
чет окт 21, 2021 3:49 pmn_a написа:
Ако си извадиш разрешително за ремонт и не събаряш предварително и наведнъж къщата, ще можеш да строиш върху нейното петно. Ако я събориш, почваш наново всичко, вадиш за строеж и спазваш отстояния. Изобщо ли не четеш писано из форума?
Чета, но реших да започна начисто с проекти и както си му е реда. Петното на старата е малко (50-60м2) и няма да стигне. Ако се налагат отстояния няма да е голям проблем, защото двор има колкото искаш.
Пеш - специалист
чет окт 21, 2021 4:22 pmRiddleBG написа:
чет окт 21, 2021 3:49 pmn_a написа:
Ако си извадиш разрешително за ремонт и не събаряш предварително и наведнъж къщата, ще можеш да строиш върху нейното петно. Ако я събориш, почваш наново всичко, вадиш за строеж и спазваш отстояния. Изобщо ли не четеш писано из форума?
Чета, но реших да започна начисто с проекти и както си му е реда. Петното на старата е малко (50-60м2) и няма да стигне. Ако се налагат отстояния няма да е голям проблем, защото двор има колкото искаш.
А защо, не направиш разрешително само за допълнителна постройка, долепена до основната сграда. Имай предвид че ако избягаш над 100кв влизаш в доста по-сложен филм. Трябва ти строителен надзор, къщата ще трябва да се строи от фирма( която е в камерата на строителите) съответно и цените ще са различни , помисли дали не може да започнеш с петното и в последствие да се направи допълнение към основната къща.
RiddleBG - напреднал
чет окт 21, 2021 10:08 pmПеш написа:
чет окт 21, 2021 4:22 pmRiddleBG написа:
чет окт 21, 2021 3:49 pmn_a написа:
Ако си извадиш разрешително за ремонт и не събаряш предварително и наведнъж къщата, ще можеш да строиш върху нейното петно. Ако я събориш, почваш наново всичко, вадиш за строеж и спазваш отстояния. Изобщо ли не четеш писано из форума?
Чета, но реших да започна начисто с проекти и както си му е реда. Петното на старата е малко (50-60м2) и няма да стигне. Ако се налагат отстояния няма да е голям проблем, защото двор има колкото искаш.
А защо, не направиш разрешително само за допълнителна постройка, долепена до основната сграда. Имай предвид че ако избягаш над 100кв влизаш в доста по-сложен филм. Трябва ти строителен надзор, къщата ще трябва да се строи от фирма( която е в камерата на строителите) съответно и цените ще са различни , помисли дали не може да започнеш с петното и в последствие да се направи допълнение към основната къща.
Проверката от конструктор показа, че основите на старата къща са компрометирани, както и три от стените. Постройката просто не е безопасна и не ми се иска да се срути сама, не дай си боже върху някой.

Нямам намерение да излизам над 100 м2, даже и това е много, очаквам да стане около 75-80м2. По голямо не ми трябва.
RiddleBG - напреднал
В главата ми се върти нещо подобно, като дизайн:

Прикачен файл:
1.jpeg
Прикачен файл:
3.jpeg

Мисля да оставя тавана в пълната му височина над дневната, за да създам обем, а над другите помещения да направя окачен таван. Няма да има подпокривно пространство изобщо или ще е само над спалните и сервизните. Плоча, в този или подобен вариант на покрива, няма да има изобщо.

Друг вариант е нещо традиционно, като това:

Прикачен файл:
azalia-1.jpg.opdownload.jpg

Все още се колебая дали да е монолитна или сглобяема конструкция. Мненията тук, във форума са разделени, но и темите, които четох са от преди няколко години. Това, което разбрах е, че сглобяемото, ако искам да е качественно излиза по-скъпо от монолитното. С днешните цени на материалите едва ли нещо ще се е променило. С удоволствие очаквам мнения или идеи :-D
Christo - майстор
Традиционните решения са станали традиция, защото са успешни. Двускатният покрив има предимството, че е по-лесен за изграждане, но придава на сградата вид на барака или стопанска постройка. И к'во прайм? Това бялото между двете нива на билото ще е мокро след всеки дъжд с вятър от "неправилната" посока. Хайде, проблемът може да се заобиколи с някаква водоустойчива мазилка, ами столиците и обшивката над тях? Ами челната дъска? Аз бих подредил критериите така: първо практична, второ без излишни разходи, последно красива. Може и да има други съображения, въпрос на вкус.
Поздрави и успех в начинанието!
RiddleBG - напреднал
Говорих с главният архитект на общината и за мое учудване изглежда, че ще ми разреши да строя по уличната регулация (тоест върху петното на старата къща). Чакам тази седмица да ми излезе скицата за да пусна за виза. Сега започвам да мисля как да бутам старата къща. Покрива е около стотина квадрата общо (четирискатен) с битумни керемиди. Под тях може би има и някаква изолация. Правен е преди 5-6 години и дъските изглеждат прилични.

Прикачен файл:
P1080662.jpg
Прикачен файл:
P1080664.JPG
Прикачен файл:
P1080672.JPG
Прикачен файл:
P1080674.JPG
Прикачен файл:
P1080676.JPG
Възможно ли е да запазя нещо от него като материал и дали ще си струва усилията и цената за внимателното му разглобяване?
RiddleBG - напреднал
Визата за проектиране е готова.
Прикачен файл:
Виза за проектиране.jpeg
Виза за проектиране.jpeg (115.27 KиБ) Видяна 1984 пъти
Възнамерявам да строя върху петното на старата къща, но ще се изместя 3-4 метра от разрешената граница (в дясно, по-далеч от кръстовището) за да оставя там место за гараж (като начало вероятно навес).


Сега остава да реша дали да е монолитно или сглобяема конструкция. Препоръчват ми три фирми за сглобяеми къщи, с доказано изпълнени поръчки и добри отзиви за изпълнението:
1. АМЕРИКАН ТИМБЪР ЕООД - Шумен
2. Братя Пашкулеви ООД - Брацигово
3. Евтин дом ЕООД - София

Някой има ли преки впечатления от тези фирми да даде отзив или ако може да препоръчате някоя друга, отговаряща на условията. Цените предполагам ще са приблизително еднакви, важното е фирмата да е надеждна и да работи качествено.
Vodica - напреднал
Здравей!
Те, жените, не са много за слушане ;) , ама да си кажа:
Поздравления за чудесния парцел и успех в начинанието!
1. От снимките - дървения материал от покрива изглежда читав, запази го. Имаш си друга постройка в имота, ползвай за склад всичко, че с тези растящи цени...
2. Парцелът ти е ъглов, като моя. Чудех се дали ще ми наложат дъно и се надявам да е като при теб - нямаш дъно и по двете граници със съседите отстоянията ти са по 3 метра.
3. Ако ще правиш сглобяемо, само Американ Тимбър. Но имай предвид, че са заети май 2 години напред. Дълго проучвах изпълнители на сглобяеми къщи, исках да си правя такава. За жалост, финансите няма да са достатъчни и това много ме натъжава. Но това момче работи с такъв мерак и влага много в машини и развитие, че шапка му свалям. /Май му направих реклама, а той дори не знае коя съм. :lol: /
Впрочем, ако се спреш на изпълнител, който ти харесва как работи, попитай го към кой проектант да се обърнеш. Работата може да изглежда като направена отзад напред, но точно при изпълнението започва да личи добрата работа на проектантите. Това се отнася за сглобяемото строителство, че сега набира скорост. За монолитно, нещата отдавна са изговорени.
Ще следя.

Тема "Нова къща от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: