Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
chapara - майстор
При така изправени четворки, достатъчна ли е конструктивната здравина?

Идеята - 12см тухла, отвън минерална мазилка, отвътре конструкция, 5см каменна вата, един лист гипс картон. Дали е достатъчно за ТИ? Говоря за външни стени. Вътрешните ще бъдат конструкция, 5см минерална вата и по два листа ГК от двете страни.

Причината - не за икономия на пари от тухли, а на място. Външните габарити са ограничени - 99 м2. Вътрешното разположение ме принуждава да съм много пресметлив с размерите и даже 20см са ми важни в някой помещения.
[/quote]
Ама ти ще свикнеш ли с непрекъснати пукнатини по стените, вид паяжина??
chapara - майстор
Ако искаш да ги избегнеш през метър височина армирани пояси!
radulan - напреднал
От вътре по гипскартона ли? Нали ще е на конструкция. Той даже не се допира до тухлите.

Или имаш предвид отвън, мазилката?
За това питам за структурна здравина, пукнатини, цепнатини, други проблеми?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Първи профил парите са проблем, втори профил парите не са проблем ...
radulan - напреднал
Какъв първи- втори профил?

Въпроса ми е продължение на въпроса зададен от пусналия темата - какви проблеми да очаквам при изправени четворки с ГК на конструкция? Достатъчна ли ще е ТИ?
шоп - майстор
пон окт 25, 2021 2:08 pmradulan написа:
Достатъчна ли ще е ТИ?
ТИ никога не е достатъчна. 5 см е нищо.
radulan - напреднал
Разбирам. Трябва повече вата.
И все пак темата е за изправена четворка, 12 см - толкова ли е лоша идеята? Идеята е, че каменната вата е много по добър изолатор от тухлата. Защо тогава да слагаме дебели зидове? Не е ли по добре минимална дебелина тухла + повечко вата и ГК?
Lutchezar - майстор
Някога някъде в описанието за топлоизолация на пасивна къща пишеше: 30см вата на стените, 50см вата на тавана. Това е нещо към което се стремим. Тази вата е навън.
Отвътре са тухлите които са като акумулатор на топлина или студ, тоест като изключим печката или климатика те са тези които отдават топлина или хлад.
Ватата от вътре е по-лошият вариант. Освен това тухлите са повече или по-малко носещ елемент.
resistbody - майстор
Тая глупост съм я виждал изпълнена в Турция.. като цяло съм противник на 12см стени.. първо винаги са криви...
Никой няма да ти мери къщата дали е 99 или 109 кв.м. след външна ТИ.. това с 100кв е само за изпълнител на обекта да е в камарата..
Изолация отвън върши повече работа от вътрешнат, като цяло топлопреминаването е еднакво по калкулатора, но губиш ефекта на акумулацията..
Ако проблема са ти парите, спести от зидар и си ги вдигни ти.. тухлите ми бяха 4000, а дадох 2000 за труд.. зависи колко бързаш де..

Тема "Строене с прави тухли 4ки, а не легнали." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: