Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radulan - напреднал
Парите винаги са проблем, но в случая сравнено с другите разходи по строеж на къща найстина не са много.

Иначе явно сте прави за външната изолация.
Но тогава за какво са ми тези тухли изобщо?
Магнезиеви плоскости, дебела вата и ГК не е ли по добър вариант?
Има и магнезиеви плоскости сандвич със стиропор, плоскостите по 4мм, общо дебелина 17 см.
Lutchezar - майстор
Явно си от поколението дето чете само началото. :-D Написах ти за какво са тухлите.
radulan - напреднал
Лъчо - ако знаеш колко съм изчел по темата и конкретно в този форум...

Че тухлите са носещ елемент - абе де да знам, слагаш тухли, но понеже са калпави ги изолираш с вата отвътре, отвън...пък всъщност носят само себе си.

Че са акумулатор - и тази теория издиша...

Не ме разбирай погрешно, от деситилетия живея в къща със зидове тухла и половина единички, със замазките зидовете са 50 см. и е студено като спре парното. Хората казват - ееее, трябва си отвън стерипорче...ами тогава за къв....са ми тези тухли.

Та събирам мнения, един едно казва, друг друго...
Ако съм пропуснал правилната тема да прочета - съжалявам, продължавам да чета.
Пък любимото ми е - "чети, много е писано по въпроса" :-D
resistbody - майстор
Тухлите отдавна не са носещ елемент... За да бъдат носещи има определени критерии..
Акумулатор са и още как, затова се прави зид и външна изолация... Сега съм с вътрешна и знам какво е като няма акумулация... За чист зид без изолация е друго... Не пречи да си направил стените с плоскости вата и картон, все пак така се правят сглобяемите дървени къщи..
radius - майстор
Еми стерипорчето отвън ще ти направи тухлите акумулатор.
А стената от магнезий и т..н, като се напиеш и залитнеш, може да паднеш в двора.
Lutchezar - майстор
Почти всички стари печки са с тухли. Последното поколение са акумулиращите печки. То тухлите четворки не са точно този тип тухли и затова се редят така че да се запечата въздухът в тях и да е като изолатор.
То по тази логика можеш да си направиш от врати от хладилници. Но е топло само докато го топлиш. Спираш печката, отваряш вратата на огромното на чертежа антре и топлината вече е навън. Основната функция на антретата е да разделят жилищната площ от външния свят.
Сподели в коя част на България ще строиш, на какъв климат, какво е лятото, каква е зимата. Може пък да се окаже че това което те съветваме не е правилно в случая.
radulan - напреднал
На няколко километра от морето.
Зимите не са студени, падат до около нулата, рядко отрицателни, влажно е, духа североизточен вятър.
Лятото до около 30-32 градуса, висока влажност, лек бриз.
В началото ще се ползва през уикенда, по нататък може би и постоянно.

За акумулатор - от вътре монерална вата + ГК и вече не е акумулатор.

За здравината на магнезиева плоскост - не е сериозно това със залитането :-D
Не знам колко държиш на алкохол, явно доста, аз на втората ракия си лягам :-D
Jacomo - специалист
12 см кух керамичен блок е компромис дори за вътрешна стена. А като го надупичш да сложиш окачвачите, ще става течение между контактите :D
Lutchezar - майстор
Дай малко повече информация, какво си замислил, какво си купил, направил ли си вече нещо, или все още планираш?
Какво ще са основите, каква е почвата, разни такива. И 95% от мненията тук да са грешни, все ще има полза от останалите 5%.
Лично аз мисля че грешиш някъде в похода със стените, според мен ще получиш нещо по-студено от каравана или фургон и в пъти по-тежко, а може би и по-скъпо.
radulan - напреднал
Оооо, въобще не мисля, че 95% от мненията ще са грешни.
Напротив, тъкмо обратното.
Човек пита някъде или някого, като предполага, че ще получи адекватен отговор.
От МНООООГО прочетеното в този форум виждам, че почти всички отговори са изключително точни и коректни.



Само на проект съм все още.
Почвата не знам каква е, виждам я като песъчлива, не е чернозем, камъни и скали няма. Терена е почти хоризонтален, денивилация метър на 25 метра, подземни води мисля няма, без да съм проучвал.
Ивични основи ( размерите ще ги каже конструктора ), един етаж, 90 м2, фундамент, колони и пояс от ЖБ, студен двускатен дървен покрив, и керамика.

Не ми е ясен зида за сега. Виждам във форума, че за него има най много спорове. Другите неща са доста по ясни.

Тухлите - отново питам като не знаещ - слагаш керамика, но понеже не е добър изолатор и слагаш от вътре вата+ картон на конструкция. С картона се работи лесно, става идеално право, скриваш в него кабели, тръби...
От вън слагаш 10 стиропор и мазилка. Тогава тухлите за какво са ми? Сериозно?

BLUEPUPIL не се включва, но неговата идея много ми допада - ЖБ колони с пояс запълнени със сухо строителство. ГК, магнезиеви плоскости, вата, стиропор, фибран...
Разбира се имам нужда от помощ за подробностите - как, колко, какво...
Благодаря!

Тема "Строене с прави тухли 4ки, а не легнали." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: