Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
P88-Verona - специалист
От известно време в главата ми се върти идея за къща от стъклопластови GRP тръби. Гледам предлагат се диаметри от по 4 метра и дължини до 18 метра.
Дебелините варират, но най-често са 7 см. През изминалите три месеца все по сериозно мисля за този проект.

Имам три идеи. Може да се реализират самостоятелно или комбинирано. Основното върху което мисля е дали да ги заровя (изцяло или 1/2) или да ги оставя над земята.
Харесах идеята заради един имот с чудовищна денивелация - повече от 50 градуса.

Какво е мнението ви за идеята по същество — къща от стъклопластови GRP тръби?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Добра си е идеята. Тръбата ще е хидроизолацията, все пак си трябва носеща конструкция и термоизолация. Всичко зависи от дизайнера :-)
Има върху какво да мислиш в дългите зимни нощи - дизайн, цена, достъп/транспорт... Супер е за мазе на вилата
Изображение
torbalan - Дървен философ
Не мисля, че тези тръби имат по-добри качества от бетона или пък са по-евтини...

А с бетон освен тръба, може да се направи абсолютно всяка друга форма.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб ное 06, 2021 6:24 pmtorbalan написа:
Не мисля, че тези тръби имат по-добри качества от бетона или пък са по-евтини...

А с бетон освен тръба, може да се направи абсолютно всяка друга форма.
Нищо не разбираш. Изпаднаха едни тръби...
MamaMy - майстор
През някои от тези тръби минава известно количество светлина. В същото време те до някъде са лош проводник на топлина. На първо четене ми се струват подходящи за подобен проект. Проблема е какви химикали се изпаряват от тях и колко са безопасни от екологична гледна точка.
Иначе знам една сграда която беше изградена от кули свързани с тръби във въздуха. От долу под тях си бяха полянки с трева. Беше много футуристично. От вън приличаше на лабиринт или макет на молекула. От вътре беше много комфортна, но не е от стъкломат, а бетон, желязо и алуминий. Сега вече са я застроили плътно. Това е централната болница в Никозия. Бившата женска болница.
schuldiner - майстор
Те тръбите няма да са изпаднали без пари, щото колегата оглежда какво продават. Но като идея не е съвсем безсмислено. На такава денивелация най-голямата грешка е да правиш солидни основи и масивна конструкция. То зависи и от стабилността на терена, ама да са твърдо свързани телата също е грешка, според мен по-добре независими.
Навремето имахме такъв имот - 4 бунгала на 60 градуса терасирано свлачище, едното бунгало двуетажно, друго с веранда над урвата... супер си беше, прибоят се виждаше някъде в краката. Що купони са ставали там...
Аз си го представям в горната част на ската вкопана тръба хоризонтално, а в долната - изправена, така че "таванът" да стане тераса за горната. Две или три такива Г-двойки, без корава връзка помежду им.

Тема "Не стандартна идея за къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: