• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bidjo - напреднал
Здравейте, заел съм се с един ремонт на една стара керпичена къща с каменни основи. Като за начало започвам с дневната. Едната стена е каменна вкопана, а дръгата е керпичена, някога е била външна а сега е междина между дневната и кухнята. Идеята ми е следната, пъртво махам ламперията, пода и дъските на тавана. Изчиствам едната стена до камък, фугирам и лакира. Другата, мисля да премахна керпича и да остане само дървената рамка, като преградна.
Прикачен файл:
0-02-0a-4c1b6c76a359ce8161a876468cb569218c0cab7a958e11ad27a20cc867ccf5c8_a0c69329.jpg
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Следващото нещо е да сваля нивото на пода и да направя замазка.
Понеже за пръв път се занимавам с ремонти в такъв тип къща, имам няколко питания.
1. Имали някакъв конструктивен проблем да махна керпича от стената и да оставя дървената конструкция на стената, което да обработе и и байцвам?
2. Какъв е най удачния начин за направа на замазка на пода? Мисля да сложа пясък, найлон, фибран и отгоре замазка, после дюшаме или ламинат.
Благодаря и очаквам всякакви съвети
joro_kem - специалист
по въпрос 1 - не, ако оставиш всички греди и спънки по начина, по който са монтирани. конструкцията е гредоред и товара се носи от гредите. стига да са здрави, все пак.
по въпрос 2 - на твое място бих направил следното: най-отдолу дебел найлон, бетонова подложка с арматурна скара за изравняване на пода, след което изолация (не знам с фибран дали е удачно) и завършваща замазка. правил съм същото нещо в кирпичена къща с каменни основи преди 30-ина години и ползвах около 5 см перлитен слой за изолация между двете замазки (то тогава и нямаше много избор на материали, де).
miliad - майстор
По въпрос едно, изобщо не очаквай чудеса от дървената конструкция в стената. Ще е изгнила в основите, ще е наядена от дървояд, ще са груби греди къде дялани с брадвата, къде останали с кората. А криви пирони по тях колкото искаш.
Тъкмо в момента съм разкрил такава конструкция, но не ми се занимава да обработвам снимките да видиш какво чудо е. И не ми е първата такава конструкция която виждам.
joro_kem - специалист
съб ное 27, 2021 2:48 pmmiliad написа:
По въпрос едно, изобщо не очаквай чудеса от дървената конструкция в стената. Ще е изгнила в основите, ще е наядена от дървояд, ще са груби греди къде дялани с брадвата, къде останали с кората.
не може да се обобщава така. това, че при теб на два пъти е било така, не означава, че всички греди в кирпичени стени са в състоянието, което описваш :idea:
miliad - майстор
Joro_kem, никъде в моите писания не съм употребил "два пъти".
Автора може да направи една бърза проверка на материала, ако къщата е с оригиналаната покривна конструкция.
Каквото види на тавана, това ще бъде и в стените, но с по-лошо качество и състояние.
bidjo - напреднал
Малко се забавих, но рестартирам проекта.
След като избуших стаята имам вече яснота и нови притеснения за развитието на ремонта.
Намеренията ми за пода се усложниха. Основите на каменния зид се оказаха плитки и задълбочаването на пода е под въпрос.
Прикачен файл:
277535877_5446221392072328_2024520067682284378_n.jpg Сегашно положение
Желано крайно ниво.
Прикачен файл:
IMG_20220326_154244.jpg
Прикачен файл:
InkedIMG_20220326_154311_LI_1.jpg
Тези камъни са дълбоки
Прикачен файл:
IMG_20220326_154201_1.jpg Тези камъни са дълбоки
Идеята ми е да задълбая около 20см, да излея нещо като стъпки под камъка, около 7-10см навътре под каменния зид.
После полагам найлон, арматурна мрежа N8 и 8-10см замазка. После фибран 5-6см и накрая ламинат или дюшаме.
нещо такова.
Прикачен файл:
278045990_5463492720345195_807876720160796121_n.jpg

Та да попитам, добре ли ще стане или пропускам нещо.
Другото ми притеснение е за влагата. Къщата е на скат и целият зид е вкопан. Усеща се лека влага близко до зида.

(Не знам защо снимките не ми се подреждат една под друга)
MamaMy - майстор
Извинявай колега bidjo, но би ли споделил приблизително в кой район на БГ се намира тази къща?
Подобни перфектно дялани камъни в къщите се наблюдават само в близост до бивши крепости от където навремето са се снабдили селяните с "безплатен" материал. Все пак нашите строители са доста пестеливи на усилия и не вярвам някой да дяла челото на камък който ще бъде измазан в последствие. Отделно, че са малко районите на страната в които са се добивали и дялали такива големи камъни почти еднакви по размер. :roll:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб апр 16, 2022 7:32 pmMamaMy написа:
Извинявай колега bidjo, но би ли споделил приблизително в кой район на БГ се намира тази къща?
Подобни перфектно дялани камъни в къщите се наблюдават само в близост до бивши крепости от където навремето са се снабдили селяните с "безплатен" материал. Все пак нашите строители са доста пестеливи на усилия и не вярвам някой да дяла челото на камък който ще бъде измазан в последствие. Отделно, че са малко районите на страната в които са се добивали и дялали такива големи камъни почти еднакви по размер. :roll:
По селата в русенско къщите масово са с такива камъни . Русенски камък. Е, някои и крепости си имат
Изображение
Изображение
MamaMy - майстор
На втората снимка е това за което говоря. Камъка на оградата е дялан бял камък от местните. Челото не е дялано. Може и с декоративна функция да е, но... Другия е някакъв различен прилича на пясъчник. Не знам кой е местен при вас. Във Велинград тротоарите са дори от мрамор. Там си е местен. На Крушуна основите на къщите са варовик с мидички от местността Маарата. На местните не им е пукало особено за водопадите.
Grozdev - специалист
Камъка в основите е солиден и дялан.
За влагата която се усеща без външно копане ,,/ подмазване - изглаждане или бетон/ и хидро-изол. ,, няма да се спре.
Зидани са с глина поне от снимките така се вижда .
Вътре може си ги фугираш с хоросанов разтвор / може и с бял цимент към него за по добра визия.
Спокойно можежеш да подкопаеш на цяло основите до средата на зида и да ги подлееш с бетон
като искаш да смъкнеш нивато на пода . !/ първо основите и после смъкване на нивото./
Но по етапно две по две срущуполажни страни .!
Останалото както си го описал .
бет. настилка с мрежа найлон от долу фибран ...и т н т .
Колкото до дървената констр от съборения кирпич / ако е,, а не плетарка / дулма ! ,,,,
Зависи от какъв материял са .? Само да не са от бук..! Това че имат дупчици от червояди не е критериЙ за здравината.
В повечето случи ,,ако не са изгнили от дългогидшни течове на вода ,, са си достатъчно здрави.
Кирпича когаго НЕ Е киснат постоянно с вода , предпазва дървото в годините и го варди и от червояди !
Дървото пострадва повече където е открито.
Успех с начинанието.
:yawinkle:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт в стара керпичена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: