Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
Здравейте, правим нов проект за мечтаната къща и опряхме до дилемата двускатен или плосък покрив.
Къщата е двуетажна с рзп около 250 м2 и зп 150 м2 в София, т.к. на партера до къщата ще е залепен гараж. Визуално се гони някскъв по-модернистичен вид.
Във варианта със скатен покрив на втория етаж ще се получат някои по-големи височини на места, което ми харесва :-) харесва ми и идеята, че като чели по-малко вероятно е да се обърка нещо при изпълнението. Наклоните ще са на запад и на изток. Харесаха ми метални керемиди и фалцови ламсрини за покритие.
От друга страна плоският покрив допълва визуално кубичната къща + улеснява монтажа на соларни панели на покрива с чисто южно изложение. Обаче адски много ме притесняват разни течове :-) Факт е, че 80 % от София е застроена с блокове с плоски покриви, но сигурно поне 50 % от тях текат….:-/

Едит: ценово има ли голяма разлика? Има ли други плюсове или минуси единият или другият вид покрив?
Последна промяна от Dessie на ср яну 05, 2022 1:32 pm, променено общо 1 път.
speka_rs - майстор
Има ли вариант за двускатен покрив Ю-С ?
Dessie - специалист
ср яну 05, 2022 1:32 pmspeka_rs написа:
Има ли вариант за двускатен покрив Ю-С ?
Не, няма как. Строителното петно е правоъгълно и основната гледка е на юг.
brum - майстор
Само като идея - едноскатен покрив с наклон. През една къща на моята има такъв. Покрива от 3 края е скрит с зид и от улицата изглежда плосък. Само от края на където е наклона е отворен и се вижда, че си е нормален едноскатен покрив, но с по-малък наклон. Но от улицата като погледнеш изглежда модерна история - къщата е паралелепипид :) .

Аз за да си докарам малко южен скат направихпокрива четерискатен. Точно щото мисля там да има няколко слънчеви колектора.
gruio - специалист
Плоските покриви биват два вида - топли и студени.

Студените са тези на панелните блокове - такива с две плочи и разстояние между тях. Те са по-малко проблемни.
Топлите са тези които са с една плоча и масово такива се правят на къщи. Проблема при тях е че при дифузия на парите в след време често влагата прониква в топло и хидроизолационните слоеве замръзва, компрометира изолацията и там почват течовете и проблемите . При студените покриви (с подпокривно пространство) този проблем го няма заради така да го нарека двойния покрив(две плочи) и вентилацията между тях. Тя са и много по-лесни и евтини за ремонт.

Ако говорим за практичност и безпроблемно ползване аз бих избрал скатния покрив. При плоския има доста особености на изграждането и изолациите и не знам дали ще намерите някой кадърен да го изпълни както трябва и топлоизолацията никога няма да е добра колкото на скатен. Отделно топлите плоски покриви за мен за по подходящи за места с малък снеговалеж като Варна, Бургас и Пловдив. Отделно изисква на 1-2 години да се почиства. Трябва да се мисли и за достъп до този покрив, ако е вътрешно стълбище което излиза на покрива това ще оскъпи конструкцията допълнително. От една страна се пести от неща като улуци а от друга има много разходи за топло и хидроизолация. Не мога да кажа кое ще е по-евтиното решение.

Ако парите не са проблем и кеф цена няма го направете плосък, и говорете с архитекта дали няма как да се направи ако решите след време да е скатен да може да се направи такъв. Аз лично в София и още повече полите на Витоша къща с плосък покрив не бих правил.

А слънчевите колектори няма ли как да са на гаража?
Dessie - специалист
brum - интересно е предложението с паралелепипеда и разчекнатия покрив, но не е опция. Дългата страна на правоъгълника е с изложение юг/ север и искам максимално да ползваме юга. Идеята на двускатния покрив е да няма плоча под него ( да остане на гредоред, ако правилно използвам термина), да се положи дебело вата и гипскартон, а най-ниската част на втория ( подпокривен) етаж да е 2 м.

gruio - не съм компетентна, но по описанието ти ще бъде топъл покрив. Стълбата ще е външна ( за да не правим допълнителни стълбищни контструкции вътре) - едното рамо ще е от южната страна на гаража, а другото от покрива на гаража до горе от западната ( предполагам). Архитекта предлага да го направим с външно оттичане, за да предотвратим събирането на локви в централната част на къщата. Предполагам, че отстрани погледнато заради борда ще изглежда равен, а всъщност “ басейна” ще е с наклон към единия ъгъл, в който ще е оттичането.

Ако покрива е двускатен, то той ще бъде асиметричен и ще покрие и гаража, като във височината ще се оформи някаква складова конструкция ( тепърва ще я мисля евентуално, защото ширината е 3м и малко) , късата страна на гаража е южно изложение, а дългата западно, а като чели това не е най-подходящото за соларите. Може ни ако остане този вариант ще трябва да се направят и някави ферми, които не е ясно как ще изглеждат и дали в крайна сметка няма да изглежда като някое катун изпълнение :-)

Финансите не са неограничени, напротив, бюджета е водещ при сегашните цени, а пък досега все получавам мнения, че стойностите на м2 покрив бил той скатен/ равен са едва ли не идентични.
mkocev - специалист
Доколкото схванах, ако покрива е двускатен, идеята е, да е само дървена конструкция. При ремонт на покрива, гредата е голяма, а все някога ще се наложи и на някой изобщо няма да му е приятно :)
Ако подпокривното пространство е "бонус" (не е основна жилищна площ) иди-дойди, в другия случай си е греда, която може да се избегне.
Плоският покрив ще изисква повече грижи и в някякъв момент, може и да съжалявате.
Ако непременно се цели кубичен вид, би могло да се постигне с малък надзид/пояс над плочата, който да скрие от всички страни ламаринен покрив (например) с минимален наклон. Така ще се осигури и стабилна основа за монтаж на каквото и да е.
Доста време обитавах последния етаж по дървения покрив на старата ми къща и гледната ми точка е на база опит. Понеже винаги са ми харесвали наклонени тавани на последен етаж (а и от сантимент към предишното жилище), в новото направихме двускатна плоча и отгоре е изолацията и дървенията на покрива :)
Последна промяна от mkocev на ср яну 05, 2022 7:27 pm, променено общо 1 път.
Dessie - специалист
ср яну 05, 2022 7:01 pmmkocev написа:
Доколкото схванах, ако покрива е двускатен, идеята е, да е само дървена конструкция. При ремонт на покрива, гредата е голяма, а все някога ще се наложи и на някой изобщо няма да му е приятно :)
Ако подпокривното пространство е "бонус" (не е основна жилищна площ) иди-дойди, в другия случай си е греда, която може да се избегне.
Плоският покрив ще изисква повече грижи и в някякъв момент, може и да съжалявате.
Ако непременно се цели кубичен вид, би могло да се постигне с малък надзид/пояс над плочата, който да скрие от всички страни ламаринен покрив (например) с минимален наклон.
Съвсем правилно си разбрал по отношение на двускстния покрив и да, за тая работа с ремонта изобщо не се бях замислила в жилищните помещения :?

Чисто визуално концепцията на “ трансформатора” много ми харесва. Милото и той иска плосък ( то и той няма да е баш плосък) и само навежда доводи в тая посока:
1. Ревизирането е по - лесно ( съгласна съм)
2. Цената по изпълнението е една и съща ( така е според строители, с които се консултирахме)
3. Ремонта е по-лесен, защото може да се направи “ кръпка”, докато ако изчезнел от пазара тоя покривен фалцов панел, щяло да трябва да се сменят всички
4. Ревизирането на скатния покрив задължително от специалисти, защото трябват стълби/ скелета, осигурителни въжета и прочее и никой безстрашен не ходи по покривите ей така :-)
5. Твърде вероятно е при гредоредния скат и металното покритие да шуми при дъжд и разхождащи се животинки ( имаме мнооооого катерици)
6. По-лесния вариант за солари на юг
7. Винаги може да се преправи на скатен :-), ако чаааск толкова създавал ядове

Т.к. основната част от подобни разправии ще поемам аз, искам да взема най-доброто решение в аспектите финанси, експлоатация, поддържка :?:
nelina_london - специалист
Деси,нашият е двускатен с метални керемиди.Билната греда е от стоманобетон,както и няколко напречни греди.Дървените греди са със сечение 20/8 см и са с дължина 6м,като разстоянието от билната греда до зида е 480см+100см за стреха.Има нещо като контра греди под тях със сечение 10×10.Всичко гова е пълно с вата (30см +5 см в конструкцията та ГК)Наклонът е минимален.Така спалните на втори етаж се получават 280см в ниската част и 340см във високата.Помещенията изглеждат двойно по-големи отколкото са.Отоплението не е проблем,даже е прекалено топло и децата ходят по потник.Шум няма никакъв,заради изолацията.
Също ,дълго време бяхме в дилема дали покрива да е двускатен или плосък.
Ако имаш въпроси и искаш снимки ,пиши на Л.С.
mkocev - специалист
При нас наклона на покрива май е малко по-голям. Свалих нивото в спалнята на 3,40 - 2,50м :), че ниската част почваше от 2,80 и ми се стори излишно високо :)
Още не живеем там, та не знам в комбинация със стъклената "стена" по единия скат дали ще успеем да го стоплим тоя хамбар, ама и без това не мога да спя на жега. Има 20см стиропор над плочата и 10см вата над картона и в къщата си е направо топло при минусови температури отвън.
За момента не съжалявям за височината, тъй като например 10кв.м. стая с височини 3.30 -2.50 изобщо ни се усеща като малко стайче, каквото всъщност е :)
А като се сетя, че един "гуру" на тема дървени къщи ми обясняваше, че нямало смисъл помещенията да са по-високи от 2.20м и че съм щял да се чувствам като мижитурка и да сьм вечно подтиснат във високо помещение.... разни хора - разни идеали :)
Частично металната конструкция не мисля, че ще спести неприятностите при евентуален ремонт на покрива над жилищно помещение.

Тема "Плосък или двускатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: