Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Christo - майстор
Да споделя малко инфо за размисъл. Купихме преди десетина години чисто нов апартамент на децата в София. Фирмата-строител, предната година беше спечелила награда за много качествена строителство. Шефът имаше някакъв вимпел на бюрото си и много се гордееше с него. Последен етаж.... При първите по-сериозни дъждове се появи едно мокро петно на тавана в хола. Качих се на покрива и намерих няколко съмнителни момента. Повиках майстор(уж голям специалист), да огледа обекта. Набелязахме какво трябва да се прави. Понеже живея на 180км от София, нямах възможност да го "паса" какво прави и отидох да приема обекта, вече завършен. Изглеждаше ми всичко да е ОК, кихнах паричките и до първия дъжд. Стана наводнение и после се наложи да сменяме паркета. Стана скандал, "майсторът" поиска още пари, аз му теглих една и се разведохме, като проблемът се задълбочи, вместо да се оправи. Повиках други спец... Взех си 14 дена отпуск и висях там от сутрин до вечер над главите им, все едно са арестанти. Изринахме всичко от покрива. Намерихме слой теракота, като първи опит за покритие, още два слоя различни мушами и последния мой опит за справяне- общо четири покрития. Всичките направени като за умряло и с очакван резултат. Може би са минали шест години от тогава. Всеки път като се чуем, питам как е великият супер дупер модерен плосък покрив. Никога не бих си причинил такова нещо, със всичките му барбакани, решетки и други простотии. Може да изглеждат тези покриви секси и модерни, но са много капризни от към материали и качество на работата. От къде ще си внесете качествени изпълнители, не знам.
fbr - майстор
+1. И тия надзидове ако не се облекат, тъй като там се трупа сняг, след немного време, се компрометира. И ако се ползват метални тръби за отичане на барбаканите, корозират и компрометират таваните на плочите, през които минават.
nelina_london - специалист
Забелязвам,че след 5тата година,двете къщи с плосък покрив в квартала ,имат едни линни по фасадата на втори етаж,където е текла мръсна вода от обшивката на надзида.Това може ли да се избегне по някакъв начин,освен с тъмна мазилка в зоната?
schuldiner - майстор
пет яну 07, 2022 12:36 pmnelina_london написа:
Забелязвам,че след 5тата година,двете къщи с плосък покрив в квартала ,имат едни линни по фасадата на втори етаж,където е текла мръсна вода от обшивката на надзида.Това може ли да се избегне по някакъв начин,освен с тъмна мазилка в зоната?
Шапките /обшивката/ трябва да са с наклон към покрива.
Забелязах, че наклон 2-3% не върши работа, особено за ламаринени капаци. На къщи с модерна топлоизолация бордът се получава 70-80 см и събира много вода... а преди това прах.

Иначе ако ме питат какви покриви предпочитам да работя - скатни, естествено, заради работата с дърво. А и парите са доста повече. Но ако го правя за себе си - категрично плосък, т.е. до 5%.
Dessie - специалист
@Christo - плочките са възможно най-голямото дърво при покритие покрив / тераса под която има жилищно пространство. Ядохме го преди 4 години в сегашната къща, където част от хола се явява под терасата на спалнята, а тази тераса е чадтично покрита от стрехите на покрива. Както споменах - имаме катерици, които тук в махалата са изключително безстрашни от хората, нагли и опасни са, буквално ядат всичко - от оставена чиния с месо до мазилката на къщата :-) Та понеже къщата е стара и никой по ония времена не е чувал за мрежи по улуците, камо ли за снегозадържащи елементи - в някакъв момент са се затапили улуците точно над терасата на спалнята и т.к. както казах къщата е стара и няма нито съществен наклон на терасите, нито сифони и започнало капчица по капчица да рони фугата на плочките, та в една прекрасна пролетна утрин усъмнахме с локва на дивана и кълбести орнаменти в шпакловката на тавана.
Консултирахме се със съседа, който е представител на Сика и ни продадоха някаква миризлива гад, която не си спомням как се водеше ( ако на някой му трябва ще потърся кофата в гаража), с която намазахме обилно плочките и повече проблем не е имало. На пипане прилича на някаква адска смес между силикон и битум, цвета и е л@йняно жълт, но е факт, че проработи :-) В кооперацията до нас за 6 години 3 пъти правят ремонт на подобна тераса и все не уцелват нещата, все просълзява в апартаментите отдолу….В кооперацията, в която живеехме преди да се нанесем в къщата на покривната тераса също при строежа също бяха налепили плочки , но не гранитогрес, ами буквално фаянс, който след първата зима беше станал на юфка и протече. Остраниха проблема бързо, не съм питала как, защото не ми е било в компетенциите по ония времена изобщо, но е факт, че за 10-те години след това проблем не е имало.

@nelina - този детайл ще трябва също да го обмислим добре, защото и аз забелязвам подобни екстри не само по къщите, но и по кооперации, които са само с мазилка и нямат декоративни елементи, които да скрият дефекта. Както казах, в къщата, в която сега живеем имам подобен проблем с терасите, а те дори бордове нямат, но при дъжда прахта от плочките остава директно забита в мазилката и няма изчистване. Предполагам, че както @ shulinder казва ако се даде подходящ наклон и евентуално се оформи някакъв по-отдалечен от борда водокап, който все пак да пази малко ще се получат нещата. Говоря на босо, защото нямам идея дали има подобна технология за покрив, дано се включи някой знаещ :-)

@fbr -дали не е по-разумно да се използват пластмасови елементи, за да се избегне корозията. Не съм гледала обаче, дали в пвц водостоците може да се сложи нагревател…Видях, че по отношение на барбаканите има избор според изолационното покритие на покрива….
Christo - майстор
Аз не казвам, че е невъзможно да се направи плосък покрив да не тече. Просто трябват качествени материали и качествени ръчички... И двете неща са дефицитни по нашите ширини. Трябва да се предвиди и това, че фасадите ще се мокрят при всеки дъжд и съответно мазилки, прозорци, фуги и т.н. трябва да са водоустойчиви. И слънце ще пече, защото няма стрехи.
gruio - специалист
Това със стрехите е малък детайл който не се забелязва докато не започнеш да имаш проблеми. Ако строя къща задължително със стрехи, бордове или нещо от сорта. Къщите тип трансформатор изглеждат добре, но всичко трябва да е много изпипано за да е както трябва и трябва някой много да обича да мие прозорци.

За малко имахме къща на етап груб строеж със плосък покрив, за това съм се интересувал толкова много по темата. В една чупка която се получаваше нямаше борд/стреха и като завали дъжд след 5 минути и двете стени в ъгъла подгизваха. Добре че я разкарахме тази къща.
kivanov - специалист
Аз дълго се чудех за покрива и т.н., но в крайна сметка мерак се гаси с пари и главоболия ;) Надявам се през февруари да започна строеж и съм със равен покрив и мисля идната седмица да събера оферти от няколко места за хидроизолацията. Нямам стрехи, но вторият етаж стърчи над първия с 1.4м (за да се блокира слънцето). Фасадата е вентилируема с Ламинам и поради това водата ще се стича, а няма да мокри и т.н. В един ЕПК блок, в който помагам за ремонт, покривът не беше пипан 15 години, а се появяваха само навлажнени области при силни валежи. Сега покривът е ремонтиран и вероятно няма да има проблеми още 15 години. Говоря за "топъл" покрив.
BLUEPUPIL - майстор
нед яну 09, 2022 10:16 amkivanov написа:
Нямам стрехи, но вторият етаж стърчи
над първия с 1.4м (за да се блокира слънцето).
Дано не е конзола, а е
подпряно с колони. Ако
не, още не е късно.

Прикачен файл:
1RDF.PNG
1RDF.PNG (151.74 KиБ) Видяна 463 пъти
Dessie - специалист
пон яну 10, 2022 2:17 pmBLUEPUPIL написа:
нед яну 09, 2022 10:16 amkivanov написа:
Нямам стрехи, но вторият етаж стърчи
над първия с 1.4м (за да се блокира слънцето).
Дано не е конзола, а е
подпряно с колони. Ако
не, още не е късно.


1RDF.PNG
BLUE - защо да не е конзола?

@ kivanov - следя ти темата от близо, още повече, че си от моята страна на Витоша :-) Стискам ти палци за успешен старт през февруари и се надявам да споделяш развитието в темата ти, за да почерпя опит :supz:

Тема "Плосък или двускатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: