Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте Майстори,
нуждая се от вашето мнение по темата която съм описал.Първо да уточня, че съм пълен лаик в материята, и вероятно ако ще правя нещо , няма да го правя аз , а хора които разбират от тези неща.Но все пак , преди да се захвана, ми се иска да имам по-точна представа , дали това което си мисля , може да стане.И така, миналата година разруших стара плетена къща , половината от която беше построена върху каменен зид.Къщата е строена вероятно средата на 19 век , като общата и площ беше околко 60кв.м.Както писах , около 30 кв бяха директно на земята , а другите 30 върху каменен зид, суха зидария ( мисля , че така се казва, камъни залепени с кал).Мястото в момента е собственост по 1/2 на мен и братовчед ми.Двамата искаме да построим нова къща на един етаж , която да наподобява бившата.Неговата част е петното директно на земята , а моята е тази със зидарията.И така, каменните стени са с дебелина около 60см и височина около 1,8м.Помещението е ползвано за мазе.Над него имаше къща от дървени греди и стени от оплетени тънки дървета измазани с кал.Мисля , че се нариа "плетенарка".В момента , три от зидовете са мисля в доро състояние / те частично са подпряни със земя от външната страна/ , но четвъртият / най - дългият/ ми се струва издут и пораместен.Няма представа дали има основи и колко са дълбоки.Та , идеята ми е , да направя отвътре на този зид три вертикални колони , върху които да легне бъдещата плоча , а зидът да не е носеща част и един вид да остане отвън само за декорация.Опасението ми е дали няма да тръгне да пада навън , тъй като колоните ще са отвътре.За останалите три каменни зида , мисля да изчистя замаската от кал, и да замажа с цимент.Ще се радвам ако споделите опит и мнение по следните въпроси:
1.Как да укрепя трите зида които са частино подпряни със земя от вън?
2.Какво да направя с четвъртият , който не е подпрян и според мен е поиздут- как да го укрепя него и дали три колони зелепени за него ще са
достатъчн да го задържат?
3.Всякакви други мнения и идеи относно този проект.
Постът стана малко дълъг и не съм сигурен колко е ясен.Ето малко снимки:


Прикачен файл:
IMG_20220105_144839311.jpg това е проблемният зид
Прикачен файл:
IMG_20220105_144616579_HDR.jpg това е проблемният зид отвън , покрит за зимата

Прикачен файл

IMG_20220105_150027421.jpg така изглежда цялото място
hidrazin - майстор
Прикачен файл:
Да дойдат багерите.png

:partyman:
MamaMy - майстор
В наше село в момента правят подобна простотия. На двуетажна къща гътнаха покрива и втория етаж. Отляха пояс върху зидовете и външни колони в ъглите, а върху тях отляха плоча и започнаха да зидат пак втория етаж. Става нещо като нищо. Колоните само висят от плочата. Изобщо нямат основи. Старите основи от дялан камък на къщата ще трябва да носят и тази допълнителна тежест.
нед яну 09, 2022 8:03 pmMamaMy написа:
В наше село в момента правят подобна простотия. На двуетажна къща гътнаха покрива и втория етаж. Отляха пояс върху зидовете и външни колони в ъглите, а върху тях отляха плоча и започнаха да зидат пак втория етаж. Става нещо като нищо. Колоните само висят от плочата. Изобщо нямат основи. Старите основи от дялан камък на къщата ще трябва да носят и тази допълнителна тежест.
Само да уточня - "простотията" за която пиша не съм я измислил аз.Бях принуден , тъй като старата къща беше тотално разрушена и не подлежеше на ремонт.А защо стана така - защото на тези 60кв. имаше 16 наследника.Така че , в момента искам да възстановя къщата , като поне от части остане нещо от предишната.
Lutchezar - майстор
Проблемът е че нищо съвременно не може да се награди лесно. Ако толкова искаш използвай стария материал в нов строеж, но иначе е все едно да надграждаш римски руини. Защо ли никой не го прави?
Последна промяна от Lutchezar на ср яну 12, 2022 10:42 am, променено общо 1 път.
Christo - майстор
Най-добронамерен съвет.....Чест и почитания, че искаш да възстановиш къщата. Тези дувари не стават. Камъните не са хубави, не са оформени, дребни са и има кал мужду тях. Ако толкова държиш на камменните зидове, бутане, остновно почистване, включително старателно измиване и градеж на ново. Ще трябва майстор каменоделец и силен циментов разтвор със ситен пясък за спояване на камъка и пак ще е компромис. Да мажеш отвън с цимент и пясък, пък вътре да си остане калта- нищо смислено не правиш. От долу преди градежа в основата - ивични основи с арматура! От горе на дувара, преди втория етаж предвиди циментови пояси.
Поздрави и успех!
Чираче - майстор
ср яну 12, 2022 10:42 amChristo написа:
Най-добронамерен съвет....
+1
ср яну 12, 2022 10:42 amChristo написа:
Най-добронамерен съвет.....Чест и почитания, че искаш да възстановиш къщата. Тези дувари не стават. Камъните не са хубави, не са оформени, дребни са и има кал мужду тях. Ако толкова държиш на камменните зидове, бутане, остновно почистване, включително старателно измиване и градеж на ново. Ще трябва майстор каменоделец и силен циментов разтвор със ситен пясък за спояване на камъка и пак ще е компромис. Да мажеш отвън с цимент и пясък, пък вътре да си остане калта- нищо смислено не правиш. От долу преди градежа в основата - ивични основи с арматура! От горе на дувара, преди втория етаж предвиди циментови пояси.
Поздрави и успех!
Благодаря, искаше ми се да не ги бутам , но разбирам , че няма да стане.

Тема "Изграждане на къща върху стар каменен зид" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: