Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Чираче - майстор
съб яну 15, 2022 10:49 pmnelina_london написа:
Ауууу...ами когато си нямам късмет да те срещна преди съпруга ми.... :-D
Никакъв шанс. Късмета е щял да е на баба ти, защото ми е почти наборка :lol: :lol: :lol:
resistbody - майстор
Втори ти трябвада връщаш водата както е по закон, не да я изхвърляш в канала.. ако смяташ да се охлаждаш на сондажна вода или на ТП вода-вода

Сондажа може да е където ти е кеф, това да ти е в мазето е да си шано и да не те хванат властите че ти е нелегален.. или да не ти откраднат помпата :D

Edit: Пак ти казвам, помисли трябва ли ти мазе за: котелно/сервизно или подобно... за стая за игри/кабинет/работилница не си струва и не е комфортно в земята... + това че трябва да направиш стъбище и да се лишиш от РЗП на първи етаж и губиш същото в мазето... т.е. по 10квадрата на етаж
Virtex - майстор
съб яну 15, 2022 11:04 amCarusine написа:
Цената е на дървена къща, но наистина качествено направена. Колебаем се още между дървената и с пълнените тухли на виенербергер.
Дървена с мазе ще има доста предимства, стига да може да се позволи финансово. Ако се направи както трябва, къща с 30-40см 'чиста' изолация няма сравнение с 20см изолация + още нещо. Това е на базата изолация, не монолитно vs не-монолитно строителство.
съб яну 15, 2022 1:53 pminfomar написа:
Само граждани могат да ви посъветват да нямате маза. Отидете в някое село и поговорете с живущите.
Ако можете да си го позволите - направете го, при няколко препоръки и от мен.
Мазе се строи само веднъж и остава за цял живот. Не се знае на какъв акъл ще бъдете след 20-30 години. По-добре да го имате от колкото нямате. Парите се обезценяват - имота остава. Инфлацията ще е жестока.
- нормална височина
- входът да е от вътре на първият етаж, а не от вънка.
- да е сухо.
- колкото може по-голямо
- пода с плочки.
- предвидете наличие на естествена вентилация.
доста точно го е казал Informar.

Както казва шоп:
нед яну 16, 2022 1:56 pmшоп написа:
Ако финасите са кът Ви съветвам да отложите строежа. Времената са динамични и да се стигне до недострой е много вероятно.
...
Ако все пак имате 100% самофинансиране умножете по 2 или х3 за да излезат сметките верни и да се нанесете в мечтаната къща.
Успехи!
Къща се строи (по принцип) веднъж - ако искаш мазе, а не направиш след време ще те е яд. Отделно ако се гони икономия няколко етажна къща губи смисъла си, защото стълбището хаби достатъчно полезна площ, която се плаща така или иначе. Докато стълбище за мазе може да бъде стръмно, но малко и да не пречи на използваемата площ.

Материалите сега са стабилни (макар и скъпи) и може да има леки корекции надолу, но не и много. Дървен материал от Австрия (забравих фирмата) беше 650-700лв кубик, сега е 1100, беше 1150лв. Отделно OSB станаха много скъпи, а те трябват за дървена къща.
Приятел тъкмо приключва такъв строеж, не му излезе 2х както писа шопа, но му излезна 20% отгоре до врати и замазки. С тях колко ще скочи - не знам.

Варианти за по-евтино изпълнение има - не помня термина, но едната страна на кофража може да е самата земя ако е стабилна и неподатлива на срутване. Така се изгражда само вътрешен кофраж, не се копае много и после няма обратен насип. Ако фирмата изпълнител е кадърна може да ползват 'професионални' кофражи, с които се работи лесно и бързо.
За хидроизолацията и включването и в цената - хидрофобен бетон (с добавка за водоплътност или каквото се води) + стабилно вибриране на стените би трябвало да даде достатъчно добър ефект откъм хидроизолация.

Отделно може дървена къща да се прави част по част - по проект е голяма, но при изпълнение да се прави част по част ако е едноетажна. Вероятно и монолитна може да се направи по този начин, но до колкото знам е по-сложно, защото или трябва да има стърчаща арматура или дублиране на греди, което е относително по-сложен процес в 'мокрото' строителство спрямо сухото такова.
Чираче - майстор
пон яну 17, 2022 9:21 pmVirtex написа:

Варианти за по-евтино изпълнение има - не помня термина, но едната страна на кофража може да е самата земя ако е стабилна и неподатлива на срутване. Така се изгражда само вътрешен кофраж, не се копае много и после няма обратен насип.
Това е много грешно изпълнение. От личен опит го казвам. При мен едната ми стена така я направиха строителите, от мързел. Е, излезе ми в пъти по-скъпо. Наложи се наново да копая "на ръка" отвън, и да правя измазване и полагане на хидроизолация. Защото водата капилярно преминава през бетона, и отвътре става мазало. Като се взема окончателно решение, мисля, че това е възможно да е полезно да се знае. При мен строителите даваха 100% гаранция, а после се почесваха по кратуните. :?
nikolov333 - майстор
+1..особено когато става дума за мазе, по няколко причини. Първо едностранен кофраж се укрепва много по-трудно от двустранния и освен това хидроизолацията е по-лесна на равна и гладка основа.

Тема "Маза на едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: