Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Carusine - помощник
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Колко би била рязликата в цената при финдамент с ивичести основи и маза. Мазата би била с хидроизолация и направена по всички правила за да може да се ползва за игра, хоби, офис.....
Колко на 1м2 можем да очакваме? просто не можем да решим да правим ли или да се откажем..... с колко ще вдигне цената на къщата.
( за къщата сега имаме оферта по 900еур на квадрат без подовете и плочите в баните),което не е малко и сме на кантар зя мазата.
nikolov333 - майстор
Мазе направено по-всички правила е скъпо, а колко точно не мога да кажа, особено при днешните цени..
Dessie - специалист
Ще си говорим общи приказки така без детайли, ама карай…. Имам оферта от ноември за груб строеж на мазе 160 м2 - грубо цената за изпълнението е 75 к евра с ддс и без изолациите. Нестандартното в случая бяха 3 бр. английски дворове с размери 220х110 см. Смятам, че офертата е доста скъпа, т.к. сравнявайки цените на други строители има съществени разлики в цената труда, но тази беше най-подробна и я взех за ориентир. При общо рзп на къщата 600 м2, изпълнението на мазето е остойностено почти на цената на двата надземни етажа.
Чираче - майстор
съб яну 15, 2022 12:50 amCarusine написа:
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Колко би била рязликата в цената при финдамент с ивичести основи и маза. Мазата би била с хидроизолация и направена по всички правила за да може да се ползва за игра, хоби, офис.....
Колко на 1м2 можем да очакваме? просто не можем да решим да правим ли или да се откажем..... с колко ще вдигне цената на къщата.
( за къщата сега имаме оферта по 900еур на квадрат без подовете и плочите в баните),което не е малко и сме на кантар зя мазата.
Лично аз къща без мазе не признавам. Направете мазе под цялата къща. Задължително с вътрешно стълбище и външена вход.
Предполагам, че първата плоча ще е поне на 80 см над нивото на земята заради капилярната влага. Сложете още поне 80 см за ивичните основи. Заложете поне 15 см за плочата над мазето заради вибрациите при ходене на етажа. Още 10 см за под на мазето. Накрая се получава, че изкопа за мазето трябва да е дълбок поне 2 м. Вместо багера да копае само ивични основи, може да изкопае целия обем за мазето. Разликата в кофражиране с ивични основи и с мазе е само 1 м. по височина. Разлика има и в бетона. Но, каквато и да е разликата, мазето си е мазе. И си заслужава да го има. В него може да се монтира котела за отопление, рафтове за зимнина, и за каквото се сетите.

Съвета ми е да направите мазе.

Притеснява ме само офертата от 900€. Твърде много е, според мен. Потърсете и други оферти.
zz_stefanov - майстор
То за изборът дали да има мазе освен парите, трябва да се гледат и куп други неща: терена, има ли в другите къщи мази, наводняват ли се, много ли ти трябва подземно помещение ако парцелът ти позволява същите сервизни помещения под формата на леки пристройки.... .
Мазето с годините винаги събира утаения пепелак на всяка сграда, освен за склад за зелето и виното, за други дейности свързани със задържане в него, не бих го препоръчвал:)
Успех и да пишеш какво сте решили :)
Christo - майстор
Споделям напълно мнението на Чираче.
nelina_london - специалист
Изказвам лично мнение,като човек ,който също е мислил по този въпрос,преди да обмислим окончателно нашия проект .
Мазето има само само 2 положителни страни -зимнина и по-добра лятна температура.Минусите,че е скъпо(над цената на един жилищен етаж,по моите проучвания преди 2 г),тъмно и ниско, и си помислете дали ще се отоплява зимата.
Ако ви е нужна допълнителна квадратура,за посочените неща -"офис и игра" предлагам следните варианти.
Вариант 1 -пристройка
Минусът тук е,че тази пристройка си има основи и покрив,т.е.това е по-скъпия вариант,но е безценна ако има отделение за склад,защото е с лесен достъп,без стълби.
Вариант 2 -подпокривно пространство при скатен покрив и при наличие на плоча(не че и при гредоред не става.
Най-евтиния вариант,но част от квадратурата на първи етаж ще бъде изядена от стълбище.Ако е просто с капандура и подвижна стълба,едва ли ще се ползва активно ,заради достъпа.
Ще трябват и достатъчно прозорци в надзида или покривни и лятото може да е доста по-топло,въпреки изолацията.
Ще допълня със статия,която вече не актуална ценово,но може да послужи за ориентир за процентното съотношение. Цената си я умножение ×2
https://archcons.blogspot.com/2019/08/h ... t.html?m=1
Carusine - помощник
съб яну 15, 2022 9:54 amЧираче написа:
съб яну 15, 2022 12:50 amCarusine написа:
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Колко би била рязликата в цената при финдамент с ивичести основи и маза. Мазата би била с хидроизолация и направена по всички правила за да може да се ползва за игра, хоби, офис.....
Колко на 1м2 можем да очакваме? просто не можем да решим да правим ли или да се откажем..... с колко ще вдигне цената на къщата.
( за къщата сега имаме оферта по 900еур на квадрат без подовете и плочите в баните),което не е малко и сме на кантар зя мазата.
Лично аз къща без мазе не признавам. Направете мазе под цялата къща. Задължително с вътрешно стълбище и външена вход.
Предполагам, че първата плоча ще е поне на 80 см над нивото на земята заради капилярната влага. Сложете още поне 80 см за ивичните основи. Заложете поне 15 см за плочата над мазето заради вибрациите при ходене на етажа. Още 10 см за под на мазето. Накрая се получава, че изкопа за мазето трябва да е дълбок поне 2 м. Вместо багера да копае само ивични основи, може да изкопае целия обем за мазето. Разликата в кофражиране с ивични основи и с мазе е само 1 м. по височина. Разлика има и в бетона. Но, каквато и да е разликата, мазето си е мазе. И си заслужава да го има. В него може да се монтира котела за отопление, рафтове за зимнина, и за каквото се сетите.

Съвета ми е да направите мазе.

Притеснява ме само офертата от 900€. Твърде много е, според мен. Потърсете и други оферти.
Цената е на дървена къща, но наистина качествено направена. Колебаем се още между дървената и с пълнените тухли на виенербергер.
Основете трябва дя ся на 1,20м и цокъл 40см, та остава още 1м да се изкопае. Но просто не знаем с колко ще оскъпи с 30.000-40.000еур или по-малко. По принцип много ни харесват мазите в Германия- сухи, с отопление, прозорец, направо са си за живеене. Няма проблем да се съхраняват дрехи, книги там, няма влага....
schuldiner - майстор
Мазето е отживелица. А че е и скъпо - има защо. По мои сметки под 200 лв./м2 с всичко трудно ще стане. Разбирам да е на терен с денивелация, където едната фасада ще е над кота нула, като вкопан етаж, а то... да дълбаеш в равното, че да правиш жилищна площ под земята... Като имаш пари, купи си земя /по-голям парцел/, а не ги закопавай. Далеч по-разумна ми се струва инвестиция в асансьор :-D

ПП Дървена пристройка със същата фасада като на основната къща може и на половината пари.
LazarGanev - "Велик майстор"
Напълно съм съгласен със schuldiner - оправдано е само при терен с голяма денивелация, Аз имам 2 етажа полувкопани, защото имам 7м денивелация по диагонал на терена

Тема "Маза на едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: