Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
Ако изкопаете само 1 м,ще имате мазе с максимална височина 2м,ако това ви устройва...И Лондонските мазета бяха сухи,при все че климатът им е ужасен ,но в БГ не съм виждала подобно .
Щом строежът ще е от фирма,не бих заложила на дървена.Не съм върл привърженик на тухлата,каквато е българската статистика,но шансът за некачествен строеж е по-малък,отколкото с дърво.
Ако си я правите сами,дървото е вариант .
Чираче - майстор
От 10 човека може да се чуят 10 различни мнения. Всеки има своите аргументи, и е прав за себе си. В крайна сметка си решава собственика.
При мен между две успоредни улици на 20 м има 1 м денивелация. Двора ми е терасиран така, че от по-високата улица се влиза в гаража. От трите останали страни имам прозорци. От по-ниското ниво мазето ми е вкопано на около 1,40 в земята. Едната част е мазе, в която съм монтирал котела, а другата половина е жилищна.
Dessie - специалист
съб яну 15, 2022 11:26 amLazarGanev написа:
Напълно съм съгласен със schuldiner - оправдано е само при терен с голяма денивелация, Аз имам 2 етажа полувкопани, защото имам 7м денивелация по диагонал на терена
Така и за мен е оправдано, но под дървена къща да копаеш мазе ми се струва абсурдно
Carusine - помощник
съб яну 15, 2022 11:50 amDessie написа:
съб яну 15, 2022 11:26 amLazarGanev написа:
Напълно съм съгласен със schuldiner - оправдано е само при терен с голяма денивелация, Аз имам 2 етажа полувкопани, защото имам 7м денивелация по диагонал на терена
Така и за мен е оправдано, но под дървена къща да копаеш мазе ми се струва абсурдно
Тя е дървена, но би била от стабилните дървени къщи. Стени 40см дебелина пълни с каменна вата. При земетръс дървените къщи за неразрушими. Затова и цената е не като на масовите дървени къщи. Дървеният материал го носят от Австрия. В Германия тези къщи са рявностойни на монолитните. Вътре са перфектно изработени и виско енергийни.
Още все пак се колебаем между дървена ( екозид) или монолитна виенербергер.
Carusine - помощник
съб яну 15, 2022 11:36 amnelina_london написа:
Ако изкопаете само 1 м,ще имате мазе с максимална височина 2м,ако това ви устройва...И Лондонските мазета бяха сухи,при все че климатът им е ужасен ,но в БГ не съм виждала подобно .
Щом строежът ще е от фирма,не бих заложила на дървена.Не съм върл привърженик на тухлата,каквато е българската статистика,но шансът за некачествен строеж е по-малък,отколкото с дърво.
Ако си я правите сами,дървото е вариант .
1,20 основи, 40см цокъл и 1м зопълнително вкопаване би се получило.
.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб яну 15, 2022 12:18 pmCarusine написа:
При земетръс дървените къщи за неразрушими.
Напълно съм съгласен, но силен земетръс на човек може да не му се случи в живота, но пожар може да му се случи всеки ден :cool:
nelina_london - специалист
съб яну 15, 2022 12:20 pmCarusine написа:
съб яну 15, 2022 11:36 amnelina_london написа:
Ако изкопаете само 1 м,ще имате мазе с максимална височина 2м,ако това ви устройва...И Лондонските мазета бяха сухи,при все че климатът им е ужасен ,но в БГ не съм виждала подобно .
Щом строежът ще е от фирма,не бих заложила на дървена.Не съм върл привърженик на тухлата,каквато е българската статистика,но шансът за некачествен строеж е по-малък,отколкото с дърво.
Ако си я правите сами,дървото е вариант .
1,20 основи, 40см цокъл и 1м зопълнително вкопаване би се получило.
.
Чудесно е,че материала ще е вносен,той няма база за сравнение с българския.Разковничето е в човешкия фактор.Дали ще ви изпълнят всичко качествено с въпросните мембрани и няма да прониква влага в дървесината.
Добре,но вие отдолу на пръст ли ще останете?Нали трябва да имате бетон и фибран
А в нивото от 40см цокъл ,не влиза ли и плочата,или ако има мазе ще сте на гредоред?
Dessie - специалист
съб яну 15, 2022 12:18 pmCarusine написа:
съб яну 15, 2022 11:50 amDessie написа:
съб яну 15, 2022 11:26 amLazarGanev написа:
Напълно съм съгласен със schuldiner - оправдано е само при терен с голяма денивелация, Аз имам 2 етажа полувкопани, защото имам 7м денивелация по диагонал на терена
Така и за мен е оправдано, но под дървена къща да копаеш мазе ми се струва абсурдно
Тя е дървена, но би била от стабилните дървени къщи. Стени 40см дебелина пълни с каменна вата. При земетръс дървените къщи за неразрушими. Затова и цената е не като на масовите дървени къщи. Дървеният материал го носят от Австрия. В Германия тези къщи са рявностойни на монолитните. Вътре са перфектно изработени и виско енергийни.
Още все пак се колебаем между дървена ( екозид) или монолитна виенербергер.
Аз не оспорвам, че ще е стабилна…. В България единственото предимство на строежа на дървена/ метална къща е бързото строителство. Качеството струва на цената на монолитното, че може би и повече. Другото предимство е, че дървенията може да се счете за по-лека конструкция за по-проблемни терени.

Както каза @nelina_london най-голям проблем е изпълнението :-) навремето имахме идеята да строим с оставащ кофраж, супер идея, бърза и нескъпа - изпълнението се оказа супер проблем. Върнахме се в “стандарта” на обичайното монолитно строителство, единствено не можахме да се “пречупим” за равния покрив…. Та подкрепям мненията за по-стандартно изпълнение, ако държите на напълно вкопано мазе
infomar
Само граждани могат да ви посъветват да нямате маза. Отидете в някое село и поговорете с живущите.
Ако можете да си го позволите - направете го, при няколко препоръки и от мен.
Мазе се строи само веднъж и остава за цял живот. Не се знае на какъв акъл ще бъдете след 20-30 години. По-добре да го имате от колкото нямате. Парите се обезценяват - имота остава. Инфлацията ще е жестока.
- нормална височина
- входът да е от вътре на първият етаж, а не от вънка.
- да е сухо.
- колкото може по-голямо
- пода с плочки.
- предвидете наличие на естествена вентилация.
Carusine - помощник
съб яну 15, 2022 1:22 pmDessie написа:
съб яну 15, 2022 12:18 pmCarusine написа:
съб яну 15, 2022 11:50 amDessie написа:


Така и за мен е оправдано, но под дървена къща да копаеш мазе ми се струва абсурдно
Тя е дървена, но би била от стабилните дървени къщи. Стени 40см дебелина пълни с каменна вата. При земетръс дървените къщи за неразрушими. Затова и цената е не като на масовите дървени къщи. Дървеният материал го носят от Австрия. В Германия тези къщи са рявностойни на монолитните. Вътре са перфектно изработени и виско енергийни.
Още все пак се колебаем между дървена ( екозид) или монолитна виенербергер.
Аз не оспорвам, че ще е стабилна…. В България единственото предимство на строежа на дървена/ метална къща е бързото строителство. Качеството струва на цената на монолитното, че може би и повече. Другото предимство е, че дървенията може да се счете за по-лека конструкция за по-проблемни терени.

Както каза @nelina_london най-голям проблем е изпълнението :-) навремето имахме идеята да строим с оставащ кофраж, супер идея, бърза и нескъпа - изпълнението се оказа супер проблем. Върнахме се в “стандарта” на обичайното монолитно строителство, единствено не можахме да се “пречупим” за равния покрив…. Та подкрепям мненията за по-стандартно изпълнение, ако държите на напълно вкопано мазе

Мисля, че вече дървените къщи са тежки почти като монолитните. Не се ориентирахме към спонец. Не се произвеждят бързо. 7 месеца. Енергийно погледнато са по-добри от монолитните. Естествено всяка нещо има придимства и недостатъци. Не може да се премести отвор в последствие. Но пък стените нямат влага и не са студени...Монолитните къщи са по-евтини пък и класика....

Тема "Маза на едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: