Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
Аз реших да не правя, една голяма дупка за пари... особено като моя терен с 5см денивелация на 30метра... за по малко вдигнах още един етаж отгоре... за зимнина ми стига подстълбието... И съм от "село" да се каже, гледаме си заразават и животни за колене..

Не намирам колегата да цитирам, но не се връзвай с тея пълнените тухли(13лв парчето), по-добре сложи 25-цата и да я изолирай отвън..
nelina_london - специалист
Няколко пъти са обсъждани въпросните тухли и коефициентно не могат да надделеят над тухла с хубава изолация от 15 + сантиметра.
Имаме градинска постройка за сечива-косачка,тример,и ръчни инструменти,както и двоен гараж за една кола,достатъчен да прибере сезонни неща.Но,авторът на темата търси жилищна ,а не складова площ и при равен терен,незнам как ще се оправдае инвестицията.
В друг-женски форум има тема за сглобяеми/дървени къщи и се показа двуетажна къща,така че мансардния вариант на гредоред също може да е опция и ще бъде постигнат с по-малко средства.
nelina_london - специалист
Ауууу...ами когато си нямам късмет да те срещна преди съпруга ми.... :-D
Вероятно тогава ,освен готвенето,щях да мъкна не тухли и изолация ,а желязо и термопанели,но поне нямаше да се налага да изчислявам коефициенти на топлоизолация :-D
Carusine - помощник
съб яну 15, 2022 8:49 pmresistbody написа:
Аз реших да не правя, една голяма дупка за пари... особено като моя терен с 5см денивелация на 30метра... за по малко вдигнах още един етаж отгоре... за зимнина ми стига подстълбието... И съм от "село" да се каже, гледаме си заразават и животни за колене..

Не намирам колегата да цитирам, но не се връзвай с тея пълнените тухли(13лв парчето), по-добре сложи 25-цата и да я изолирай отвън..
Защо са лоши пълненити тухли?
resistbody - майстор
нед яну 16, 2022 12:20 amCarusine написа:
съб яну 15, 2022 8:49 pmresistbody написа:
Аз реших да не правя, една голяма дупка за пари... особено като моя терен с 5см денивелация на 30метра... за по малко вдигнах още един етаж отгоре... за зимнина ми стига подстълбието... И съм от "село" да се каже, гледаме си заразават и животни за колене..

Не намирам колегата да цитирам, но не се връзвай с тея пълнените тухли(13лв парчето), по-добре сложи 25-цата и да я изолирай отвън..
Защо са лоши пълненити тухли?
Една тухла е 13-14лв, в един квадрат вкарваш 16 тухли = 200+лв за квадрат.
Една тухла 25N+F пак поротерм е 3.60-4лв макс и се слагат 11 тухли в квадрат = около 40лв/кв.м.
Изолация 20см ЕПС е 20лв/кв.м. + разход за лепене и дюбели. И в двата случая трявба да имаш външна мазилка..
Накрая какво имаш, по скъпа стена с 20% по-ниска стойност на изолационни характеристика(нищо че е след десетичната запетая..
nelina_london - специалист
Отделно,че ще трябва да се изолират стоманобетонните колони ,които при стандартна тухла са с нейната дебелина(не съм веща дали може да са с по-малко сечение) и така изолацията пред тях,за да изравнят тухлата може да е макс 13 см.
Когато разговарях с проектантът на една от пасивните къщи,които посетих,бе потвърдено същото-сметката за енергоефективност с тухлите Поротерм с изолация не излиза ,а дори цената им не бе коментирана.Ставаше въпрос за Енергийното и представяне и да не забравяме,че какъвто и изолационен разтвор-лепило да се използва,той се явява прекъсване на топлотехническите параметри на тухлата.
Christo - майстор
За мен е пълна загадка, какво са искали да постигнат с тая странна тухла. Нали наличието на много канали, пълни с въздух, прави тухлата лош проводник на топлина. Като пълним каналите с вата, която провежда топлината по-добре от въздуха, влошаваме изолационните параметри? В добавка и дооста по-високата цена.
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 12:48 amresistbody написа:
нед яну 16, 2022 12:20 amCarusine написа:
съб яну 15, 2022 8:49 pmresistbody написа:
Аз реших да не правя, една голяма дупка за пари... особено като моя терен с 5см денивелация на 30метра... за по малко вдигнах още един етаж отгоре... за зимнина ми стига подстълбието... И съм от "село" да се каже, гледаме си заразават и животни за колене..

Не намирам колегата да цитирам, но не се връзвай с тея пълнените тухли(13лв парчето), по-добре сложи 25-цата и да я изолирай отвън..
Защо са лоши пълненити тухли?
Една тухла е 13-14лв, в един квадрат вкарваш 16 тухли = 200+лв за квадрат.
Една тухла 25N+F пак поротерм е 3.60-4лв макс и се слагат 11 тухли в квадрат = около 40лв/кв.м.
Изолация 20см ЕПС е 20лв/кв.м. + разход за лепене и дюбели. И в двата случая трявба да имаш външна мазилка..
Накрая какво имаш, по скъпа стена с 20% по-ниска стойност на изолационни характеристика(нищо че е след десетичната запетая..
По принцип аз исках дебели тухли виенербергер без никакви допълнителни изолации, но тогава тухлите трябва да са 50см, а в БГ ги няма. Знаеш ли каква топлопроводимост се получава при 25 N+F+ 20см ЕПС? Това ми хареса при дървенити къщи на спонец- 0,15 е проводимостта на стените.
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 12:48 amresistbody написа:
нед яну 16, 2022 12:20 amCarusine написа:
съб яну 15, 2022 8:49 pmresistbody написа:
Аз реших да не правя, една голяма дупка за пари... особено като моя терен с 5см денивелация на 30метра... за по малко вдигнах още един етаж отгоре... за зимнина ми стига подстълбието... И съм от "село" да се каже, гледаме си заразават и животни за колене..

Не намирам колегата да цитирам, но не се връзвай с тея пълнените тухли(13лв парчето), по-добре сложи 25-цата и да я изолирай отвън..
Защо са лоши пълненити тухли?
Една тухла е 13-14лв, в един квадрат вкарваш 16 тухли = 200+лв за квадрат.
Една тухла 25N+F пак поротерм е 3.60-4лв макс и се слагат 11 тухли в квадрат = около 40лв/кв.м.
Изолация 20см ЕПС е 20лв/кв.м. + разход за лепене и дюбели. И в двата случая трявба да имаш външна мазилка..
Накрая какво имаш, по скъпа стена с 20% по-ниска стойност на изолационни характеристика(нищо че е след десетичната запетая..
А кой вариант е по-добър 38см тухла и 10см каменна вата или 25см плюс 20см каменна вата?
nelina_london - специалист
Въпросът не е към мен,но веднага прилагам таблицата с изчисленията за 24/25ца тухла +20 см EPS.Нашата къща е така,коефициентът е точно 0,15 с всички вътрешни и външни мазилки.
Прикачен файл:
Screenshot_20220116-101749_OneDrive.jpg
Screenshot_20220116-101749_OneDrive.jpg (74.71 KиБ) Видяна 587 пъти
Предпоследната графа е получената стойност,а последната е минималната референтна по наредба 7.

С каменна вата ще е една идея по-добре.По въпросът дали 38ца+10см изолация или 25ца+20 см изолация съм за последния вариант.13 см тухла не се равнява на 10 см изолация.
Имаме една малка стеничка с 38ца Поротерм,отново с 20см изолация ...от партидата ли беше незнам,но се оказа в пъти по-трошлива от керамичните блокове на Младост.Не можеше да се отреже с професионална машина под ъгъл.

Тема "Маза на едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: