Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
Голата тухла 38 с пълнеж 38 е 0,18
Тухла 38 с пълнеж + 10см каменна вата = 0,13
Тухла 38 без пълнеж + 10см каменна вата = 0,18
тухла 25+20 Каменна вата = 0,15
Тухла 25+20 ЕПС = 0,15

Това ми излиза по калкулатора на марисан, не съм някакъв проектант или подобен... http://marisan.networx-bg.com:8100/index.aspx


НЕ се занимавай с тея скъпи тухли е моята препоръка освен това вече стария модел го няма и сега е другия който го дават за зидане с пяна, което допълнително ускъпява зидането. Самата технология не е позната на нашите зидари и ще има пропуски, за да разчиташ само на тухлата...
При мен като казах че искам да се зида с шейна за да няма термомост през зидарския разтвор(и пести материал) всички избягаха, само едно момче се съгласи и ми иззида цялата къща сам..


Но пак се отплеснахме от темата за мазето...
Ако сматаш да направиш цял етаж отдолу ще ти излезе повече от надземната част, защото стените са само бетон и желязо + топлоизолация + хидроизолация... + една стая стълбище ще загубиш от едноетажната си къща.. в моя случай избрах да вдигам нагоре... дори да избереш сглобяема къща, пак има вариант за 2 и 3 етажа..
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 10:22 amnelina_london написа:
Въпросът не е към мен,но веднага прилагам таблицата с изчисленията за 24/25ца тухла +20 см EPS.Нашата къща е така,коефициентът е точно 0,15 с всички вътрешни и външни мазилки.

Screenshot_20220116-101749_OneDrive.jpg

Предпоследната графа е получената стойност,а последната е минималната референтна по наредба 7.

С каменна вата ще е една идея по-добре.По въпросът дали 38ца+10см изолация или 25ца+20 см изолация съм за последния вариант.13 см тухла не се равнява на 10 см изолация.
Имаме една малка стеничка с 38ца Поротерм,отново с 20см изолация ...от партидата ли беше незнам,но се оказа в пъти по-трошлива от керамичните блокове на Младост.Не можеше да се отреже с професионална машина под ъгъл.

А какво точно е ЕПС?
А тухлите младост дали са със същите U стойности като на виенербергер 25см тухлата?
шоп - майстор
съб яну 15, 2022 12:50 amCarusine написа:
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Мазето колко м2 ще е?

Не е задължително да е под цялата къща.
Моята къща е приблизително 100м2 застроена площ и имам едно мазе 16м2. Обекта е строен 1968 и завършен 1971година.
Ако сега трябва да строя къша бих я направил с цяло мазе. Ако нямам пари бих се ограничил в 70-80-90м2 но мазето за мен лично е много важно.
От него получавам почти безплатно отопление зимата и охлаждане лятото.

В моето мазе от 16м2 имам сондаж за геотермално отопление и охлаждане, 3200 литра водни буфери за геотермално отопление, работилница, склад за зимнина и целогодишен гъбарник :-)

П.П. Руснаците напоследък с цел икономия на денги правят мазета тип погреби извън основната постройка. Има много икономически разум в това и всеки трябва да си помисли.
шоп - майстор
нед яну 16, 2022 1:41 pmCarusine написа:
А какво точно е ЕПС?
А тухлите младост дали са със същите U стойности като на виенербергер 25см тухлата?
Много четене трябва! :-D
Последна промяна от шоп на нед яну 16, 2022 1:56 pm, променено общо 1 път.
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 11:10 amresistbody написа:
Голата тухла 38 с пълнеж 38 е 0,18
Тухла 38 с пълнеж + 10см каменна вата = 0,13
Тухла 38 без пълнеж + 10см каменна вата = 0,18
тухла 25+20 Каменна вата = 0,15
Тухла 25+20 ЕПС = 0,15

Това ми излиза по калкулатора на марисан, не съм някакъв проектант или подобен... http://marisan.networx-bg.com:8100/index.aspx


НЕ се занимавай с тея скъпи тухли е моята препоръка освен това вече стария модел го няма и сега е другия който го дават за зидане с пяна, което допълнително ускъпява зидането. Самата технология не е позната на нашите зидари и ще има пропуски, за да разчиташ само на тухлата...
При мен като казах че искам да се зида с шейна за да няма термомост през зидарския разтвор(и пести материал) всички избягаха, само едно момче се съгласи и ми иззида цялата къща сам..


Но пак се отплеснахме от темата за мазето...
Ако сматаш да направиш цял етаж отдолу ще ти излезе повече от надземната част, защото стените са само бетон и желязо + топлоизолация + хидроизолация... + една стая стълбище ще загубиш от едноетажната си къща.. в моя случай избрах да вдигам нагоре... дори да избереш сглобяема къща, пак има вариант за 2 и 3 етажа..
Въпросът е, ме не знамколко би струвал етаж 130м2 с примерно 25см тухли и 20см каменна вата.
Мазето има повече предимства от гледна точка на следното: ревизия на каналите на баните, помещение за техниката. А и склад за доста неща. Освен това фундамент с ивични основи се прави така или иначе.
Понеже не знаем цените, гледаме максимално малка да направим къщата. Дори махнахме стаята за гости. Никой не казва цена без количествена сметка, а не мога да платя проект и после да реша да намалям или да увеличавам и на ново да правя...
шоп - майстор
нед яну 16, 2022 1:49 pmCarusine написа:
Никой не казва цена без количествена сметка, а не мога да платя проект и после да реша да намалям или да увеличавам и на ново да правя...
Ако финасите са кът Ви съветвам да отложите строежа. Времената са динамични и да се стигне до недострой е много вероятно.
Особено ако строежа не е 100% самофинансиране.
Ако все пак имате 100% самофинансиране умножете по 2 или х3 за да излезат сметките верни и да се нанесете в мечтаната къща.
Успехи!
nelina_london - специалист
ЕPS е стиропор.Тухла Младост економик е със същата структура ,като Поротерм,а ламбдата я дават дори по-добра .В сайта на Младост са написали 0.198 ,ако може да се разчита всеки път на въпросните ламбди.
Препоръчвам ви да прочетете целият раздел за нискоенергийни и пасивни къщи в този форум,щом търсите енергоефективност.
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 1:56 pmшоп написа:
нед яну 16, 2022 1:49 pmCarusine написа:
Никой не казва цена без количествена сметка, а не мога да платя проект и после да реша да намалям или да увеличавам и на ново да правя...
Ако финасите са кът Ви съветвам да отложите строежа. Времената са динамични и да се стигне до недострой е много вероятно.
Особено ако строежа не е 100% самофинансиране.
Ако все пак имате 100% самофинансиране умножете по 2 или х3 за да излезат сметките верни и да се нанесете в мечтаната къща.
Успехи!
По принцип е така, но не знам кое е по-добрият вариант! Дали да се чака, а инфлацията яде парите или по-добре бързо да се строи!
infomar
нед яну 16, 2022 1:41 pmшоп написа:
съб яну 15, 2022 12:50 amCarusine написа:
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Мазето колко м2 ще е?

Не е задължително да е под цялата къща.
Моята къща е приблизително 100м2 застроена площ и имам едно мазе 16м2. Обекта е строен 1968 и завършен 1971година.
Ако сега трябва да строя къша бих я направил с цяло мазе. Ако нямам пари бих се ограничил в 70-80-90м2 но мазето за мен лично е много важно.
От него получавам почти безплатно отопление зимата и охлаждане лятото.

В моето мазе от 16м2 имам сондаж за геотермално отопление и охлаждане, 3200 литра водни буфери за геотермално отопление, работилница, склад за зимнина и целогодишен гъбарник :-)

Много точно си го казал.
Някой къщи около мен имат кладенци и сонди в мазетата си. Не се страхуват от кражби на помпите и всякакви проверки.
Човекът не иска маза, и след като не иска, не знам що пита. След като има оформено мнение е безполезно да се разубеждава. Явно ще ползва имота за развлечение, а не за постоянно живеене. Явно при него не се краде и няма проблем на набези и може да си позволи допълнителни външни пристройки. Желая му успех.
Последна промяна от infomar на нед яну 16, 2022 2:47 pm, променено общо 1 път.
Carusine - помощник
нед яну 16, 2022 1:41 pmшоп написа:
съб яну 15, 2022 12:50 amCarusine написа:
Здравейте, колебаем се дали дя правим мазе на къщата ни. Ще е на един етаж. РЗП 128м2.
Мазето колко м2 ще е?

Не е задължително да е под цялата къща.
Моята къща е приблизително 100м2 застроена площ и имам едно мазе 16м2. Обекта е строен 1968 и завършен 1971година.
Ако сега трябва да строя къша бих я направил с цяло мазе. Ако нямам пари бих се ограничил в 70-80-90м2 но мазето за мен лично е много важно.
От него получавам почти безплатно отопление зимата и охлаждане лятото.

В моето мазе от 16м2 имам сондаж за геотермално отопление и охлаждане, 3200 литра водни буфери за геотермално отопление, работилница, склад за зимнина и целогодишен гъбарник :-)

П.П. Руснаците напоследък с цел икономия на денги правят мазета тип погреби извън основната постройка. Има много икономически разум в това и всеки трябва да си помисли.
Може ли малко информация за Геотермията? Къде трябва да се намира сондажът спрямо къщата? И каква техника трябва? Ние направихме един сондаж, но казаха, че трябва и втори, защото няма канализация. Доволни ли сте?

Тема "Маза на едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: