• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
brum - майстор
Някой има ли коментар по този подход - тънък бетон върху стоманобетонова плоча с контактен грунд и тънка армировка (имало даже нещо като рабица с 2-3мм дебелина)? Има ли шанс да сработи?

Един вид да се направи още един тънък слой на бетона който да се армира където е по-дебело с кламери/арматура, където е по-тънко с мрежа и отгоре да се мине с химията за шлайфана бетон + заглаждане горе с голяма мистрия за заглаждане?

И най-отгоре (ако се окаже, че е нужно) - някаква химия за импрегниране след време.
imegogo - специалист
аз бих сложил арматура поне 1.8мм с бетон б30 шлайфан отгоре
iliya_i - майстор
вт яну 18, 2022 3:42 pmbrum написа:
Един вид да се направи още един тънък слой на бетона който да се армира където е по-дебело с кламери/арматура, където е по-тънко с мрежа и отгоре да се мине с химията за шлайфана бетон + заглаждане горе с голяма мистрия за заглаждане?
Преди около 40 години съм виждал, как се прави водоплътна циментова замазка върху бетон. След заглаждането отгоре се ръси със сух цимент върху мокрото за да се получи водонепропускливост. Тогава друга химия нямаше.
nork - специалист
То за водоплътност може и водно стъкло да се намаже с валяка отгоре и всичко приключва!
Дават го 1:10, но 1:2 покрива над 30 кв на 3 ръце
nikolov333 - майстор
вт яну 18, 2022 5:00 pmimegogo написа:
аз бих сложил арматура поне 1.8мм с бетон б30 шлайфан отгоре
И аз го планирам горе долу така за гаража, но с дребна фракция и пластификатор за бетона. Основния проблем ми е, че бетона се разпрашава и трябва някакво полимерно покритие за финиш..
schuldiner - майстор
Правилният детайл е плоча, наклони със замазка или бетон, хидроизолация, износоустойчива и киселиноустойчива настилка. Киселиноустойчива обикновено се неглижира, затова след време чудният бетон се люпи като юфка. Освен това настилката трябва да издържа/преразпределя товара и да е мразоустойчива.
На 100% водонепропускливост на настилката не се разчитта - асфалтът е порьозен, бетонът е с микропукнатини, дори шлайфаният, плочите имат уязвими фуги... трябва си хидроизолация.
Ако наклонът на рампата е минимален, бих направил замазка, хидро, геотекстил и 10 см слой 2 см чакъл. Объл още по-добре. При по-голям наклон - бетонови паркинг тела върху 10 см пясъчна възглавница или тротоарни плочки за паркомястото.
brum - майстор
Цели си минимална дебелина на настилката. Абсолютният максимум е 12см, че буса който трябва да се паркира там ще почне да опира в навеса.

Наклон не беше даден при изливането на плочата. Пропуск, ама никой не мислеше към онзи момент за тези детайли. Ако бях се сетил наклон щеше да има и плочата щеше да е загладена, а бетона да е с добавки за водоплътност.
kozl - майстор
Армирана замазка за изглаждане на повърхността преди хидроизолация. С наклони доколкото позволява височината. Отгоре 2 пласта битумна хидроизолация и после асфалтиране 4-5 см.
Чудя се м-у хидроизолацията и асфалтовата смес дали да има или няма геотекстил :?

Имам многогодишни наблюдения на няколко сгради. Над 50 г. мозайката в гаражи - напукана да, но износване на слоя освен там де е чукано в-у нея не забелязвам.
Гаража дето ползвам е с пердашена с цимент замазка. Нямам износване на пердашеното, не чукам в-у замазкята, но пукнатини бол. Най-добре се видяха след възникнал теч от водопровода преминаващ през гаража. Добре се бяха очертали пукнатините даже и в мазилката по стени и тавани.
Гаража на сина е най-зле само със замазка и никаква защита в-у нея. Замазката се рони.
Но това са гаражи и при това температурата в тези гаражи едва ли стига до замръзване.
Настилката в тези гаражи страда от химикалите при разтопяване на полепналата киша и от товара на возилото.
А при теб brum ще има замръзване, размръзване и това смятам, че е най-пагубно за бетона, особено когато във водата има соли.
И се чудя как преди повече от 50 г. бетоновата настилка при блока на родителите ми е устискала, а тука де живея, за двадесетина години бетона стана прах и филц.
А отговора е примерно в разликата м-у пресовани и отливани тротоарни плочи.
brum - майстор
Ако е бетон най-вероятно отгоре ще се завърши със запечатващ слой. Нещо което да не позволява влагата да влиза в бетона и да го унищожава. Тъй-наречените полимерни подове.
radius - майстор
Ако ги пече слънце, не мисля че са добър вариант.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Евтин вариант за под на външен гараж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: