Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Атанас Янев 2 - напреднал
Здравейте! Преди 10 месеца закупих къща на 20 години в много добро състояние.

До началото на месец декември нямахме никакви проблеми. В първите дни на декември (преди около 50 дни) се случиха едновременно три неща:
- пуснахме парното, което не беше пускано от поне 6 години (затоплихме цялата къща)
- случи се "леко" наводнение (поне 150-200 литра вода се изляха от прогнила муфа на мивка в банята и водата влезе между плочките и стените, които се оказаха от итонг, майсторите от следващата точка ползваха банята за да мият четки и валяци)
- боядисахме хола (вкарахме още влага в къщата)

От тогава се появяват непрекъснато микро-пукнатини в цялата къща (основно на стени и отскоро на 2-3 места на таван). Пукнатините са различни като посока и размер, като дебелината им не минава 1мм. Особено засегнато е стълбището и коридорите (къщата е на 4 етажа). Наводнената стена се пада вътрешна за стълбището и около нея определено е най-засегнато. Пукнатините не се разширяват и не нарастват в дължина - появяват се рязко и до там. Не бие на кухо около тях, не се люспят.

Когато закупихме къщата беше наскоро боядисана. Извиках конструктор, който беше категоричен - проблемна мазилка, ще се оправи с мрежа и нова шпакловка. Според него пукнатините са по-скоро от затоплянето на къщата (живеем тук от пролетта и действително не сме топлили тогава коридорите и цялата къща).

Както той се изрази - тези пукнатини действат по-скоро на нервите ми, отколкото на къщата. Напълно съм съгласен с него. Около носещите колони няма нито една пукнатина. Влажността в стълбищната клетка варира от 38 до 45%. Къщата се намира във Варна, близо до морето.

Единственото място, където не съм забелязал все още подобни микро-пукнатини е гаражът (който е под хола). Къщата е близнак с обща стена - при съседа няма такива проблеми. Възможно ли е предният собственик да е боядисал къщата с цел скриване на пукнатините, които сега стават видими?

Моля, ако имате опит с подобни аномалии да споделите - меко казано ще се побъркам :rolleyes:

Прикачен файл

5.jpg

Прикачен файл

10.jpg
Последна промяна от Атанас Янев 2 на съб яну 22, 2022 9:48 am, променено общо 1 път.
infomar
Поне кажете каква е мазилката, колко е дебела и каква е боята. Кога е измазвана - преди година.. две... три. Тавана плоча ли е.

https://optolov.ru/bg/dizajjn-vannojj/p ... y-nad.html
Атанас Янев 2 - напреднал
чет яну 20, 2022 4:36 pminfomar написа:
Поне кажете каква е мазилката, колко е дебела и каква е боята. Кога е измазвана - преди година.. две... три. Тавана плоча ли е.

https://optolov.ru/bg/dizajjn-vannojj/p ... y-nad.html
Къщата е измазана преди 20тина години, след това на два пъти е правен козметичен ремонт с пребоядисване и оправяне на разни кръпки (съдя по гладките петна тук-там). Тавана е плоча. Не знам каква е боята и каква е мазилката :?
Чираче - майстор
чет яну 20, 2022 4:00 pmАтанас Янев 2 написа:
Възможно ли е предният собственик да е боядисал къщата с цел скриване на пукнатините, които сега стават видими?

Моля, ако имате опит с подобни аномалии да споделите - меко казано ще се побъркам :rolleyes:
Най-вероятно е така... :? За да я продаде за повече пари. :lol:
Атанас Янев 2 - напреднал
чет яну 20, 2022 5:44 pmЧираче написа:
чет яну 20, 2022 4:00 pmАтанас Янев 2 написа:
Възможно ли е предният собственик да е боядисал къщата с цел скриване на пукнатините, които сега стават видими?

Моля, ако имате опит с подобни аномалии да споделите - меко казано ще се побъркам :rolleyes:
Най-вероятно е така... :? За да я продаде за повече пари. :lol:
Е, получи му се ;) :partyman:
Вижте, ако знам, че и преди ги е имало и сега просто се показват ще съм далеч по-спокоен. Но дали е възможно да се скрият временно с боя? Боядисването е било преди около година.
infomar
чет яну 20, 2022 4:00 pmАтанас Янев 2 написа:

Извиках конструктор, който беше категоричен - проблемна мазилка, ще се оправи с мрежа и нова шпакловка.
Послушай го. Според мен така ще се оправи всичко и ще стане по-добре от сега. Аз така направих в старият апартамент + поставяне на 6мм "депрон".
Атанас Янев 2 - напреднал
чет яну 20, 2022 6:02 pminfomar написа:
чет яну 20, 2022 4:00 pmАтанас Янев 2 написа:

Извиках конструктор, който беше категоричен - проблемна мазилка, ще се оправи с мрежа и нова шпакловка.
Послушай го. Според мен така ще се оправи всичко и ще стане по-добре от сега. Аз така направих в старият апартамент + поставяне на 6мм "депрон".
Благодаря за коментара! Не мога да си обясня защо изведнъж започнаха да се показват - ден през ден по 2-3 нови. Минат не минат 5 дни без нови, спра да ходя из къщата като гламав да се взирам по тавани и стени и хоп - нови, филма се почва от начало. Давам си сметка, че това е къща, а не апартамент, но някак ми се струва странно точно сега да започнат да избиват. Забелязвам, че най-много се показват където мазилката и боята е една и съща, правена по едно и също време с едни и същи материали.
zz_stefanov - майстор
Итонга си е пуклив, по точно, пука мазилката положена по него. Силно зависим от колебанията на влажността. Няма да падне.
Измазване с мрежа с флекс материал и после полимерна шпакловка. Може да опитате и само с полимерната шпакловка. Имам само преградни стенички от итонг, нямам напукване на тази която е мината с полимерна шапкловка. Другата в апартамента направи пукнатина по снадката със старите тухли. Минах я със сатен с малко Ц200 и лента за фуга на Г.картон и повече не се обаждала.
kozl - майстор
Според мен е от мазилката и шпакловката. В наш гараж се пропука тръба на топлата вода през нощта. На сутринта спрях водата, но от тавана падаха капки. Добре се беше наквасило всичко, вкл. таван стени и замазка. След отстраняване на аварията и постепенното изсъхване всичко се напука, най-много тавана.
Пукнатините са като паяжини, многобройни. Най-широки са там де най-близо до теча. Ама понеже теча беше като спрей от топлата вода, та топлата мъгла кондензирала по всичко и немаше нищо сухо. Един ден ми трябваше да подсушавам багажа в гаража.
Мазилката е хоросан, а шпакловката гипсова, стените тухла и бетон. Никакъв газобетон няма.
Имам цокъл по стените с алкидна боя. По цокъла пукнатините са значително по-малко, което си обяснявям с това, че алкидната боя е попречила на овлажняването на мазилката и шпакловката.
Замазката се напука и тя, но пукнатините не са като мрежа от паяк, а са доста по на рядко, но за това пък по-широки и по-дълбоки.

Обяснявам си го с раздуване при овлажняване и после съсъхване.
Ами гипса е хигроскопичен. При басеини и санитарни помещения с влага, вароциментова мазилка, шпакловка с материали на циментова основа, а при големите помещение и стъклофибърна армираща мрежа в шпакловката.
Атанас Янев 2 - напреднал
Благодаря на всички за мненията!

Преди малко свалих боята, която беше започнала да се пука в следствие от наводнението - падна на парцали, като мазилкаката между боята и итонга беше буквално мокра. Явно боята не е дишаща и е задържала вътре влагата. Буквално ръцете ми останаха мокри, а лицето на боята беше сухо. Мисля, че мазилката не е гипсова - тъмна е на цвят и по-скоро прилича на нещо като фин цимент. Добре е залепнала и не се отделя от стените. Дебелината и варира от буквално 1 до 4мм. Няма мрежа, а до колкото се ориентирах видях само два слоя боя - оригиналната като са направили къщата и тази от преди година, преди продажбата. Не съм сигурен, но ми се струва, че няма грунд. Точно в този участък има и пукнатина (първата, която се появи след наводнението) - в мазилката е, като влиза и в итонга на около 2-3 милиметра.

Пукнатините не са като паяжина, а са единични. Скоро се появиха на 3 напълно различни места почти изцяло вертикални с отклонение +-5 сантиметра. Имам и пукнатини между стени от итонг и стени от гипс (затворени ненужни отвори за врати). На една преградна стена с размери 2,60м на 1,40м имам 4 пукнатини - една почти вертикална дълга около 30 сантиметра и 3 почти успоредни хоризонтални, като разстоянието между тях е в отношение 1:2 - предполагам това е височината на зида с итонг. На същата стена снощи се е появила и отзад пукнатина, огледална на едната хоризонтална.

На първият етаж не съм виждал скоро нови пукнатини, основно са на 2 и 3 етаж (наводнението беше в коридор на 2-ри етаж).

Около къщата няма нови строежи или натоварен път, не са преминавали тежки машини.

Според вас имам ли какво да направя като допълнително обследване преди ремонта през идващото лятото?

Тема "Рязка поява на микро-пукнатини в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: