Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
P88-Verona - специалист
Здравейте,

Обмислям покупка на селска къща за която се оказва, че първият етаж някога бил пекарна - сладки, хляб, нещо такова. На втория си живеели собствениците. Сега я продават, но се чудя да се захващам ли заради предназначението. Било скъп и дълъг процес, макар, че според собствениците това било "лесна работа". Само предназначението ме спира. Не, че няма други къщи, но тази е 10 000, камък и тухла с гредоред. Ако тук има хора с опит пишете.
brick - специалист
Че кой ще ти забрани да ползваш (на първо време) и "пекарната" за живеене, при положение че дори е в собствена еднофамилна къща? На теория сигурно някой има право да санкционира за това, на практика в конкретния слъучай изглежда невероятно. Пък междувременно ще си придвижиш смяната на предназначението. То е по-трудно в другата посока - от жилишно към производствено помещение, щото тогава трябва да покрие маса изисквания.
шоп - майстор
Провери и партидата на тока. Да не се окаже промишлен и да удариш на греда.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет май 26, 2022 12:43 amP88-Verona написа:
Здравейте,

Обмислям покупка на селска къща за която се оказва, че първият етаж някога бил пекарна - сладки, хляб, нещо такова. На втория си живеели собствениците. Сега я продават, но се чудя да се захващам ли заради предназначението. Било скъп и дълъг процес, макар, че според собствениците това било "лесна работа". Само предназначението ме спира. Не, че няма други къщи, но тази е 10 000, камък и тухла с гредоред. Ако тук има хора с опит пишете.
Изобщо не те бърка предназначението. Даже си е в плюс. Само ще си прокараш ток от жилищната към "промишлената" част. Абе я я кажи къде е тази пекарна с жилищен етаж, аз да я купя. Заскучала съм се. Колко е голям дворът ѝ?
P88-Verona - специалист
чет май 26, 2022 9:15 ambrick написа:
Че кой ще ти забрани да ползваш (на първо време) и "пекарната" за живеене, при положение че дори е в собствена еднофамилна къща? На теория сигурно някой има право да санкционира за това, на практика в конкретния слъучай изглежда невероятно. Пък междувременно ще си придвижиш смяната на предназначението. То е по-трудно в другата посока - от жилишно към производствено помещение, щото тогава трябва да покрие маса изисквания.
Това е супер инфо!
n_a написа:
Изобщо не те бърка предназначението. Даже си е в плюс. Само ще си прокараш ток от жилищната към "промишлената" част. Абе я я кажи къде е тази пекарна с жилищен етаж, аз да я купя. Заскучала съм се. Колко е голям дворът ѝ?
Амиии сори, :-D бих ти казал само ако нещо ми обърка плана ... Шегата в страни, но ако нещо може да се обърка, със сигурност ще се обърка.
шоп написа:
Провери и партидата на тока. Да не се окаже промишлен и да удариш на греда.
Това не се бях сетил, понеже е селска къща... и ако се окаже че е промишлен ще ми побелеят ли косите?
GGK - напреднал
Първо, най-важното е какво пише в нотариалния акт на имота. Как точно е описан имота там?

Второ, нали знаете, че не малка част от новото строителство (поне в София) бълва "ателиета", които са за "индивидуална творческа дейност". Което не спира народът масово да живее постоянно в тях.
feikot - специалист
Смененото предназначение е само в твой плюс. Кой пък ще ти каже да не спиш там, стига да не печеш милинки и да спиш де. А върви да смениш на жилищна площ предназначението на пекарна, те тогава побеле вече.
Партидата ако е промишлена няма да побелееш, просто ще плащаш в повече. Ако горния етаж е с битова ставка, пускаш си 4 квадрата кабел да захрани долния етаж и си отличник.
chapara - майстор
За да има промишлен ток трябва да има регистрирана фирма с всичките му салтанати. Като заявиш че няма дейност и от енергото офицялно ще ти решат проблема. А ако после заявиш дейност пак ще ти го направят промишлен. Собственоста е твоя, може да правиш всичко което не противоречи на закона.
P88-Verona - специалист
Благодаря. Получих отговорите които търсех.
Lutchezar - майстор
Имам магазин който отдавам под наем. Нямаше рвгистрирана никакъва фирма на адреса, директно промишлен едно тарифен го пуснаха, 15KW по спомен. ЧЕЗ.
Та за тока трябва да се провери какви партиди има на адреса. Така или иначе при сделка се представят документи за платени всички задължения до момента.

Тема "Смяна предназначени на имот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: