• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
bojo_5 - помощник
Здравейте,

Откъде в София или Своге мога да намеря дюшеме 4 метра на 9 см, на около 2,5 см?!

Досега намирам все с висока влажност, над 12% или нужното, но с дължина 3 метра.

И ако се ползва дюшеме с висока влажност, то има ли начин това да е безпроблемно ?!

Благодаря!
torbalan - Дървен философ
Не е безпроблемно. Като изсъхне се нацепва. Ако имаш желание - мога да снимам.
Предполагам за чамово говориш.

По-добре загледай вариант за дъбово или някаква друга дървесина, дето е за дюшеме.
radius - майстор
Малко съм позабравил процентите, но ми се струва, че абсолютно сухия материал, само от въздуха вдига над 10%. Един вид искаш невъзможни неща.
bojo_5 - помощник
съб яну 22, 2022 9:47 pmtorbalan написа:
Не е безпроблемно. Като изсъхне се нацепва. Ако имаш желание - мога да снимам.
Предполагам за чамово говориш.

По-добре загледай вариант за дъбово или някаква друга дървесина, дето е за дюшеме.
другата част е чамов
bojo_5 - помощник
съб яну 22, 2022 11:05 pmradius написа:
Малко съм позабравил процентите, но ми се струва, че абсолютно сухия материал, само от въздуха вдига над 10%. Един вид искаш невъзможни неща.
Ако сложа влаже, през лятото като изсъхне, ще се нацепи
Vlad76 - специалист
нед яну 23, 2022 7:45 pmbojo_5 написа:
съб яну 22, 2022 11:05 pmradius написа:
Малко съм позабравил процентите, но ми се струва, че абсолютно сухия материал, само от въздуха вдига над 10%. Един вид искаш невъзможни неща.
Ако сложа влаже, през лятото като изсъхне, ще се нацепи
По принцип с 6 процента влажност трябва да излиза материала за дюшамето от сушилната камера след което поема малко влага. Тъй че 10-12% влажност би трябвало да е нормална Другото което знам е, че дюшаме се кове в най горещите и сухи месеци (юли, август и отчасти септември),за да не се отварят големи фуги.
radius - майстор
Никой не казва да слагаш влажен, а че нормално сухия материал не е 6%.
bojo_5 - помощник
нед яну 23, 2022 8:34 pmradius написа:
Никой не казва да слагаш влажен, а че нормално сухия материал не е 6%.
Ок, значи 10-12% стават. А ако дъските са 20%?

И последен въпрос - май наистина най-добре е да се накове през лятото на горещо, а дотогава просто да ги наредя дъските?!
шоп - майстор
нед яну 23, 2022 9:00 pmbojo_5 написа:


Ок, значи 10-12% стават.
Погледни в големите строителни хипермаркети. Там е внос ( Германия, Австрия, Финландия)
не е евтина, но е с отлично качество Пакетирани и фолирани. Скоро взимах сачак от Хоум Макс. Перфектен!
От бг производител трябва една по една да ги оглеждаш ламелите, че ще ти набутат буквално капаци, сабии и вертолети:-)

Това за лятното коване е отживелица.
Сега при -10 влажността навън е минимална. Купуваш, монтираш и забравяш.
Lutchezar - майстор
Отчитам 75-85% влажност в София последната седмица, не бих казал че е малко. Но има достатъчно влагоабсорбатори за намаляването ѝ в помещението.
  • 1
  • 2

Тема "Откъде дюшеме с влажност 6-7%" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: