Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Croin - напреднал
Стигнах до гредоред, та сега идва въпроса как се правиш гредоред и покрив. Някой има ли представа за какви диапазон говорим, като цена, за четири скатен покрив 90m².

А по - скоро ми се иска сам да го изградя, но си нямам на идея как.

Как се гради гредоред? По - точно как се прави гредоред върху пояс. И през колко метра се слагат мустаци за хващане на самите греди, през колко метра се слагат и самите греди, колко трябва да 'стърчат' извън зида, ако въобще трябва?
nikolov333 - майстор
пон апр 12, 2021 10:17 pmschuldiner написа:

То и само ремонт на покрива са пари, хвърлени на вятъра. Ще излезе 4-5 хиляди на собственик, плюс още толкоз да си спретнат таванските стаи... няма избиване.
Надстрояване със запазване кота корниз и съвременен плосък покрив е най-лесният вариант. Обаче за последните 20 години единици са ме послушали. Сега категорично отказвам да ремонтирам покриви от 60-те в градска част. Но други мераклии има и резултатът се вижда.

ПП От малкото случаи, когато някой ми е повярвал, таванът вече 10-15 години носи приходи от наем, като ремонтът се е изплатил още на петата. В момента изплащането е към 10-12 години, при това само ако е топ-център, а междувременно рискът съседните полета да пропаднат и целият таван да стане необитаем е огромен. Има много по-добри начини да си закопаеш парите, в момента не си струва човек да инвестира в ремонт на стара сграда.
Всъщност струва си, но етажите надстрояване за избиване на инвестицията вече са два. А това вече са сериозни проблеми по градоустройство.
schuldiner е човека от форума, който може да ти отговори най-компетентно.. Цитирам го за да види темата..
resistbody - майстор
пон яну 24, 2022 10:44 amnikolov333 написа:
schuldiner е човека от форума, който може да ти отговори най-компетентно.. Цитирам го за да види темата..
Не мисля, че така работи форума.... известява те ако някой цитира твое мнение... не никът ти като в Фейс-а..
nikolov333 - майстор
Така де.. За това цитирах негово мнение, но е от друга тема и не съм сигурен, дали ще го уведоми така ..
schuldiner - майстор
Аз си виждам темата и без да ме известяват. При цитат или лично излиза на лентата горе и е повече дразнещо, отколкото полезно, но не ми се ръчка да го правя като преди, когато беше изключена "екстрата"...

За гредореда какво да кажа при толкова данни? Столиците се анкерират се през метър в пояса. Мустаците пречат още при заравняването на бетона, после и при нивелирането на столиците - ако са ми оставили такива простотии, направо ги изрязвам и си карам с анкери. За разположението на гредите трябва поне приблизителна схема на светлите отвори и очакваното натоварване. Ако няма други условия, разреждат се по размера на топлоизолацията и на обшивката, с предимство на по-скъпото и трудоемкото; понякога двете съвпадат.
Като материали и труд е малко над половината от цената на покривната дървения. Обаче при премостване на големи разстояния /над 3,5-4 м/ може значително да се увеличи разходът. Също зависи от вида на настилката - разликата кофражни дъски спрямо дъбово дюшеме не е за пренебрегване. При често ползване на етажа над гредореда е желателно да се помисли за антивибрационни подложки под гредите към столиците.
Хоризонталните греди могат да надстърчат навън от поясите, както от ограждащите, така и от вътрешните. Примерно две греди се снаждат не върху междинния пояс, а като се разминават и презастъпват с до метър след него /според провисването/ и същевременно са плътно една до друга и захванати с винтове/болтове. Т.е. рално се облекчава с някакъв процент работата на единичната греда. За стрехата е същото, но връзката е с наклонените греди. Естествено хоризонталните не трябва да надстърчат от ската или надстърчането трябва да е съобразено с височината на гредата и с наклона, пак до около метър.
BLUEPUPIL - майстор
нед яну 23, 2022 2:57 pmCroin написа:
И през колко метра се слагат мустаци за хващане на самите греди?
„Мустаците“ от мека арм. А1
позволяват на столицата да се
завърти около надлъжната си ос.
Затова:
1..Вбетонирани планки;
2..Достатъчно дълги анкери,
ако не се ползват ст. скоби.
Въпрос:
Колко трябва да влезе анкера
в бетона, ако минава през столица
14х14, т.е. колко е неговата обща
дължина?
schuldiner - майстор
Колко трябва да влезе анкера в бетона, ако минава през столица 14х14, т.е. колко е неговата обща дължина?

22 см - 5-6 см в бетона, 1 см за гайката с шайбата и още 1 см за 3-4 оборота, за да се отворят перата/котвите.
При гредореда няма превъртане, затова и могат да се разредят анкерите /нормално в проектите са през 60-80 см/ и да се намали сечението им. За двайсетна анкера не си струва икономията, обаче при 100-200 разликата Ф8-Ф10-Ф12 на 22 см става доста голяма. Вариант при високи столици е анкериране на оребрена планка с анкер ф8 80 мм + 2 винта 6х60. А още по-добре става с шишове от оребрена арматура от 12 нагоре. За разлика от анкерите, арматурата не се къса от резбата при превъртане, освен ако не са някакви специални анкери на специална цена...
нед яну 23, 2022 2:57 pmCroin написа:
Стигнах до гредоред, та сега идва въпроса как се правиш гредоред и покрив. Някой има ли представа за какви диапазон говорим, като цена, за четири скатен покрив 90m².

А по - скоро ми се иска сам да го изградя, но си нямам на идея как.

Как се гради гредоред? По - точно как се прави гредоред върху пояс. И през колко метра се слагат мустаци за хващане на самите греди, през колко метра се слагат и самите греди, колко трябва да 'стърчат' извън зида, ако въобще трябва?
Есента направих дървена конструкция за покрив над гредоред на около 90 квадрата. Като цена ми излезе около 2500 лева дървен материал - носещи части, дъски, двойна скара (това много зависи от региона, около мен има гори в изобилие). Ползвах половината керемиди от старите, купих нови гръцки за 2 ската, капаци за целия покрив, челни капаци, капаци тройници, носещи скоби за билна летва и самозалепващи поли за под капаци и воалит (в момента нямаше мембрана, прецених че разликата в цената ще отиде в пътуване до София) за около 1000 лева. Улуците и обшивката на комините ми ги направиха за още 1000 лева. Цифрите ги говоря малко наизуст, но са в рамките на +- 20%.
Конструкцията я копирахме от стария покрив, разбира се 2-3 пъти по-дебела дървения. Тук нещата са строго индивидуални, например на мен ми се наложи да прекъсвам средната столица, заради комините. Като правило заа разтоянието на мертеците, мисля че беше 50-70 см между тях, Стрехата трябва да е съобразена с дебелината на мертеците, т.е. ако искаш да е голяма, трябва да са дебели. Ако още нямаш изолация я предвиди в големината на стрехата.
Размерите на дървенията са: столици - 12/14 (включително и тези върху гредореда), попчета - 12/12, мертеци - 6/12, дъски - 2.5, летви - 2/3 и 3/4. Понеже бързахме преди зимата, не сме правили бетонен пояс върху стените, а подложна столица 10/10.

ПП: Не разбрах дали става въпрос за нов покрив или ремонт на стар. Ако е стар и променяш формата на покрива ти трябва разрешение от общината, съгласувано с конструктор, защото ако се различава от оригиналните планове се води преустройство, а не ремонт.

Тема "Четири скатен покрив над гредоред конструкция." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: