Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
мислех да го отложа за по-късен етап, но предвид, че цените на строителните материали тръгнаха стремително нагоре, реших да закупя материалите сега, пък като му дойде времето ще действам. Та, искам да сложа вата между ребрата на двускатен покрив. МОга да сложа макс. 12см, но мисля, да го направя с 10см, така че в останалите 2см, да поставя ГК и да оставя ребрата видими. Въпросът ми е, каква вата е най-подходяща и има ли смисъл въобще, след като е само 10см. В момента лятото горе не може да се стой. Върху ребрата е накована дъсчена общивка, после паропропусклива меммрана, двойна скара и керемиди.
Пеш - специалист
пон мар 14, 2022 9:51 pmnautilus33 написа:
...
В момент това правя , между гредите на горните стаи са 14х10см. Аз слагам 5см каменна вата и 2х5см минерална вата. затварям с мембрана и гипскартон показват се 2-3см гредите.
Цените се вдигнаха от преди месец с 20%... вероятно и още в близко бъдеще..
Утре ще ти пусма снимки.
PIP - майстор
пон мар 14, 2022 9:51 pmnautilus33 написа:
Здравейте,
мислех да го отложа за по-късен етап, но предвид, че цените на строителните материали тръгнаха стремително нагоре, реших да закупя материалите сега, пък като му дойде времето ще действам. Та, искам да сложа вата между ребрата на двускатен покрив. МОга да сложа макс. 12см, но мисля, да го направя с 10см, така че в останалите 2см, да поставя ГК и да оставя ребрата видими. Въпросът ми е, каква вата е най-подходяща и има ли смисъл въобще, след като е само 10см. В момента лятото горе не може да се стой. Върху ребрата е накована дъсчена общивка, после паропропусклива меммрана, двойна скара и керемиди.
Ако искаш да се виждат гредите 2см са малко, защото реално ще ти останат само 0.5см и като сложиш силикона естетически няма да изглежда добре. Заложи поне още 2см. Аз съм с подобен таван, 14см греди, като вататата е 2х4см плътност 80кг/м3. Слагам 4см, след тях летви 2.5х4см към ребрата и между летвите втория кат вата 4см, която идва на нула с летвите. По тоя начин се получава застъпване на наставките на ватата и монтажа на гк е лесен.
nautilus33 - майстор
Имаш ли някоя снимка, да го видя?
PIP - майстор
пратих ти я на съобщение
schuldiner - майстор
пон мар 14, 2022 9:51 pmnautilus33 написа:
Здравейте,
мислех да го отложа за по-късен етап, но предвид, че цените на строителните материали тръгнаха стремително нагоре, реших да закупя материалите сега, пък като му дойде времето ще действам. Та, искам да сложа вата между ребрата на двускатен покрив. МОга да сложа макс. 12см, но мисля, да го направя с 10см, така че в останалите 2см, да поставя ГК и да оставя ребрата видими. Въпросът ми е, каква вата е най-подходяща и има ли смисъл въобще, след като е само 10см. В момента лятото горе не може да се стои. Върху ребрата е накована дъсчена общивка, после паропропусклива меммрана, двойна скара и керемиди.
Слагаш 10 см и оставяш 2 см над ватата за въздушния поток. На билото съединяваш двата ската с клещи на височина около 1/2 метър, пълниш хоризонталната част с 20-30 см вата. В останалите 20-30 см се събира въздухът от междуребрията. Затваряш с пароизолацията и картона, като маркираш ребрата над него. Монтираш 5х10 греда директно към реброто /винтове 6х120 през 60-80 см са напълно достатъчни. За скрит монтаж на винта с остро длето вадиш стружка 2мм като само я надигаш и под нея пробиваш за винта. После с лака стружката си ляга перфектно, дори да си я откъснал.
Ако основният проблем е прегряването, осигури по-добра циркулация на въздуха над ватата, съоветно отдушници по билото. Сухият монтаж на билните капаци не е достатъчен, трябва сериозен открит отдушник от порядъка на Ф80 за 50-60 квадрата скат. За двускатен най-лесно е с отдушници или вентилатор, които се монтират на фронтона. На по-нагрятата стена отворът е високо, на по-хладната възможно по-ниско.
Grozdev - специалист
----- И 5 см и 50 см вата ,, и мембрани и 2 да са и със разстояние към дъсчената общивка ,
даже и отвори на фронтоните / както посъветваха / + вентилатор,, ,,,... Приготви си 1 сериозен климатик за лятото.!!!
И велукси по ската да има, няма те спасят от жегата.
п п.
без климатик или конвектор ,, Хладното идва към 3-4 ч посред нощ , и при отворени врати и прозорци .
Изключение е ако се намираш в някой балкан , а не в града.!
:yawinkle:

Тема "Каква вата за скатен покрив?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: