• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пон юли 18, 2022 4:47 pmrook написа:
Вече ми дотежава да коментирам с тях(проектантите) моите виждания и разбирания. Вярно, че са специалисти (или поне така трябва да е) в областта си, но изобщо да не чуват и друга гледна точка….
Напълно те разбирам и ти съчувствам. И при мен е същото. До сега няма нито една идея която съм имал или нещо което съм научил или видял от този форум или пък съвети. И не, не. Все едно да споря с радиото. Не мога да си го обясня. Уж си плащаш, а пък накрая пак повече се говори отколкото се слуша.
resistbody - майстор
пон юли 18, 2022 4:47 pmrook написа:
Не успях да го навия да бъде с по-дебела тръба от 16мм. Нито на 20, нито на 17мм се съгласи.
И какъв му беше довода да не ползва тръби с по-голям диаметър ?
Лично моите проекти ЕЛ и ВиК са щета, но така или иначе няма да ги изпълнявам както са разписани ми е все едно.. просто да взема РС..
rook - напреднал
resistbody 17ката вече не се ползвала. Преди време се била ползвала, вече не. То няма много смисъл от нея, ако ползваш 16х1.5, защото има същото вътрешно ф като 17х2.0(това си е мое разсъждение). Ако чуденката е между 16х2 и 17х2, тогава вече си има предимство 17ката. 20ката много трудно се огъвала и трудно се нареждала.
То и аз почнах да питам на кое от проекта се държи, когато се въвежда в експлоатация къщата. Което е различно от проекта, но няма да има проблеми, го оставяме. Още не сме стигнали до ВиК и ел. проекта, но вероятно и аз ще ги оставя да си ги направят както преценят, а после ще са други при изграждането. Поне се разбрахме да в включена рециркулацията на топлата вода, че ще е с един бойлер двата етажа.
skostadinov Вие сте доста напред, но сходни проблеми. Напълно еднакви за водата. Вече има определени две места за сондаж от двама различни човека. Ще трябва да видим и този, който ще сондира какво ще каже, че да определим мястото. Дано да съвпадне с някое от предните две. :) Това което аз забелязвам, че проектантите обичат да работят с нещо, което им е познато. Различните неща не им допадат много. Тук виждам хора(архитекти, проектанти и изпълнители), които имат добро виждане на нещата и си мисля, че трбяваше още на етап избор на архитект да искам мнения и препоръки.
skostadinov - специалист
ср юли 20, 2022 5:52 amrook написа:
Това което аз забелязвам, че проектантите обичат да работят с нещо, което им е познато. Различните неща не им допадат много. Тук виждам хора(архитекти, проектанти и изпълнители), които имат добро виждане на нещата и си мисля, че трбяваше още на етап избор на архитект да искам мнения и препоръки.
Дам, за съжаление и аз стигнах до този извод, но на цената на много нерви. И при мен е същото с арх. и нежеланието и да се прави каквото и да било извън познатата материя и комфортната зона. При положение, че съм заявил от самото начало, че няма да пестя пари от проектиране и съм готов да си плащам, но да получа по-смисълен и детайлен проект. Уви не се получи :)
Трябваше и аз да потърся съвет тук във форума преди избора на архитект. Приемам, че е трябвало така да се случил с цел да научим някакви житейски уроци :)
nikolov333 - майстор
И аз смених първия архитект с който започнах. С втория имах късмет и съм го препоръчвал, в някоя от темите. Понеже проектирахме в първата вълна на ковида, почти целия проект го направихме с teamviewer и viber. Накрая винаги има нещо което ти идва да промениш в движение, но най-важното е да се извлече възможния максимум от разположението и ориентацията в парцела.
brum - майстор
пон юли 18, 2022 4:47 pmrook написа:
BLUEPUPIL вероятно не е. Знам, че ще е 14см плочата над първи и втори етаж, и ще има греди, където има стени (над някои стени, а не над всички). Затова е нужно да кажем къде и с какви размери ще има отвори за въздуховодите, за да направят някакво усилване в тези места.
Има и скрити греди. Но може да се наложи да вдигнеш леко дебелината на плочата. При мен само гредите по периферията на плочата се подават под нея. Всичко друго е вътре в плочата. И съответно с вентилацията нещата станаха лесно.
rook - напреднал
Малко да обновя темата.
Още в началото коментирахме с архитекта, че искам малко да се намали наклона(който е около 4 метра) и дори не ми пречи, ако едини ягъл на къщата е леко вкопан, а другия леко надстърча. Идеята ми беше от 4м да стане на 2 метра денивелацията(дори в началото не исках да я променям, но казаха, че е много голяма). Като ми додаоха вертикалната планировка, видях, че доста се различава от първоначалното.
Прикачен файл:
IMG_20221006_055913.jpg
Пак говорене, говорене, говорене и в крайна сметка не разбрах, кое налага толкова радикална промяна на терена. Дали е законово изискване, дали от практична гледна точка, конструктивна ли е причината или има нещо друго. Пак поисках да е само намалена денивелацията и да е подпорна стена, където е шкарпирания скат.
Прикачен файл:
Screenshot_2022-10-06-05-44-11-262_cn.wps.moffice_eng.jpg
След някоя и друга седмица ми изпратига редактираната вертикална. Бяха направили само подпорната стена. Явно си има причини да е така, които към момента не ги знам.
На мястото вече има и сондаж, за който трябва да се вземе помпа, но ще е отделна тема и в друг раздел.
П.П. Малко ми е трудно от телефона да пускам коментари и е възможно да не съм направил нещата както трябва. Дано да се виждат картинките и да ми се разбира какво съм написал.
BLUEPUPIL - майстор
Няма такива нормативни изисквания.
Може да строиш, без изобщо да моделираш терена.
Нещо вертикалните планировачи те работят.
Защо им плащаш, като не правят това, което искаш?
nikolov333 - майстор
Движението по наклон и изкачването и слизането по стълби става серьозен проблем в някой момент. За това аз лично моя парцел го изправих с две подпорни стени, 1 година преди да започне строежа за да се слегне добре..
rook - напреднал
Конструктора е дал варинат на подпорната стена, когато по-високия терен е от външната страна. Има ли значение, ако по-високия терен е от другата страна на подпорната стена? Едната подпорна стена ще натоварена по този начин(там където парцела е висок), но другата ще е натоварена противоположно (ниската част на парцела). Добре ли е бетон В20 за подпорна стена с височина (до) 2м? Има ли нужда от някакви добавки към бетона?

Прикачен файл

Resizer_16858851921681.jpg
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: