• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
нед юни 04, 2023 4:36 pmrook написа:
Има ли значение, ако по-високия терен е от другата страна на подпорната стена?
Има!

Къде е задната пета?
Прикачен файл:
images-3-19.jpeg
images-3-19.jpeg (67.67 KиБ) Видяна 994 пъти
Прикачен файл:
23.png
23.png (3.81 KиБ) Видяна 990 пъти


Ето моите препоръки:

Прикачен файл:
40-CRW-1.jpg
Прикачен файл:
50-CRW-2.jpg
rook - напреднал
Задна пета няма. Ако има такава, то тя трябва навлиза в съседното място (което не е редно мисля) или да изместя цялата подпорна стена с разстоянието на задната пета. Тогава ще подаря доста квадрати и комшиите, а мястото ще стане по-малко (то и сега не е голямо).
BLUEPUPIL не мога да разбера кой е по-критичния вариант на подпорната, при конструкцията която е дал конструктора. Дали когато е натоварена "външно" или "вътрешно"? Има ли смисъл от бетон с по-голяма якост? По проект имам отвори за отводняване, мисля на 15см от кота терен.
BLUEPUPIL - майстор
пет юни 09, 2023 8:37 amrook написа:
Задна пета няма. Ако има такава, то тя трябва навлиза в съседното място (което не е редно мисля) или да изместя цялата подпорна стена с разстоянието на задната пета. Тогава ще подаря доста квадрати и комшиите, а мястото ще стане по-малко (то и сега не е голямо).
Не бих правил под. стена по границата.
Няма достъп до дренажа.
пет юни 09, 2023 8:37 amrook написа:
BLUEPUPIL не мога да разбера кой е по-критичния вариант на подпорната, при конструкцията която е дал конструктора. Дали когато е натоварена "външно" или "вътрешно"?
Няма такива определения "външно" или
"вътрешно". Всичко зависи от основната
арм., която е винаги откъм пръстта.

Липсата на пета се компенсира с повече
маса=по-дебела под. стена, иначе почва
да се накланя, макар и в повечето случаи
да е малко, но пък се увеличават пукнатините.
rook - напреднал
Има подложен бетон, който се надявам да спомогне да не се накланя. Бетона на подложния е даден б10, но ще бъде б15, а на подпорната е дадена б20, но ще сложим б25. Говорих със строителя днес и каза, че ще коментира с конструктора дали да не сложи по-голяма армировка (мисля, че беше дадено с 8ца).
Знам, че не е правилно за "вътрешно" и "външно", но така ми беше по-лесно да определя натоварването на подпорната. Под "външно" имам предвид ситуацията, където терена е по-висок и ще е натоварена от външната страна спрямо нашия терен. Както го е дал конструктора. Под "вътрешно" е противоположното натоварване, там където е ниската част на терена.
Ходихме да гледаме и един строеж на 100тина метра и се вижда, че на няма и метър започва твърда почва и май ще копаем до нея.
MamaMy - майстор
Има начин подпорната стена да не се наклони. Правят се котви. Това са напречни "подпори" на стената, но изкопани във високата страна от към пръстта и отлети заедно със стената. Може дори да не са с нейната височина и после да се заринат тактично ако е в твоя парцел. Като порасне трева отгоре въобще няма да си личат.
BLUEPUPIL - майстор
съб юни 10, 2023 11:41 pmMamaMy написа:
Има начин подпорната стена да не се наклони. Правят се котви. Това са напречни "подпори" на стената, но изкопани във високата страна от към пръстта и отлети заедно със стената. Може дори да не са с нейната височина и после да се заринат тактично ако е в твоя парцел. Като порасне трева отгоре въобще няма да си личат.
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (70.09 KиБ) Видяна 761 пъти

Или обратно
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (13.09 KиБ) Видяна 761 пъти
MamaMy - майстор
:thumbs:
Tочно това е. Втория вариант обаче е грозен и непрактичен. Трябва много да е на зор положението да се навиеш на него.
rook - напреднал
Подпорните стени не са с еднаква височина по цялата си дължина. Двете най-натоварени стени са с дъжина около 25 метра, като в единия си край ще са по около 2 метра под и над кота терен, а в другия по 20 сантиметра. Падат се ъгли местата, където ще са с най-голяма височина, т.е. перпендикулярните им стени служат като котви.
Слагам пак снимка на вертикалната планировка, където се виждат моментните и проектните коти(или както там се казват изолиниите на настоящия и бъдещ терен). Отбелязъл съм и двете най-критични места (според мен), защото там ще е с най-голяма височина подпорната стена.

Прикачен файл

IMG_20221006_055913.jpg Със синьо съм направил където е високо и ще трябва да отнемам от терена, а в червено е ниско и ще насипвам.
rook - напреднал
След доста забявяне, дойде ред за избора на тухли. Чуденката е междеу Поротерм 25 Термо (на Винербергер) и Климатон 25 Класик(Керамика Бургас). Някой има ли скорошни преки наблидения над някой от двата (или и на дввта) вида тухли? Как са като качесто?
adventure1 - напреднал
С климатонските зидах, според мен са добре изпечени ако съдя и по сабления трион с който ги режа. 10 тухли на 12 палета брак.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: