• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
чет юли 07, 2022 10:57 amnelina_london написа:
skostadinov,у нас , с южните прозорци слънцето изобщо не влиза лятото ,така че не само ,че не са фактор ,но и лятото се държат по-добре и от източнитите .
Ах, да права си. Забравих, че вие сте се погрижили добре да си засенчите прозорците за лятото когато слънцето е високо. Прости ми за неуместното сравнение.
resistbody - майстор
И аз се чудех за конвектори, но като съдя по сегашната ми къща няма смисъл яка термопомпа да блъска за 1-2 стай.. Изложението ми е 1:1 със сега и охлаждам целия етаж с една китайска 12-ка с псевдо изолация.. та заложих на подово и китайски климатици.. все пак ще оставя тръби за конвектор/радиатор, че жената не вярва в подовото...
Аз не съобразих отвори в гредите за рекуператора и ще имам декоративен куфар в коридора... сега ако почвах щях да настоявам за безгредова плоча... пъти по-лесно и бързо... още в началото искахем безгредова, но конструктура ни разубеди, че нямало смисъл..
skostadinov - специалист
чет юли 07, 2022 10:30 pmresistbody написа:
И аз се чудех за конвектори, но като съдя по сегашната ми къща няма смисъл яка термопомпа да блъска за 1-2 стай.. Изложението ми е 1:1 със сега и охлаждам целия етаж с една китайска 12-ка с псевдо изолация.. та заложих на подово и китайски климатици.. все пак ще оставя тръби за конвектор/радиатор, че жената не вярва в подовото...
По принцип Samsung имат ТП към които можеш да вържеш както водни конвектори, така и конвевктори на директно изпарение, които са си точно духалки на климатици и работят на фреон. Иначе ТП, както и климатиците са достатъчно интелигентни, че да модулират и намаляват мощността в зависимост от консумацията. Тъй че драми с това няма.

Относно безгредовите плочи и аз и дизайнерите дето ми правиха интериора настоявахме за безгредова, но и в моя случай арх. ме разубеди. Не знам дали е за добро или лошо :)
resistbody - майстор
чет юли 07, 2022 10:43 pmskostadinov написа:

По принцип Samsung имат ТП ...
Запознат съм с TDM серията, аз съм правоспособен техник на хладилна техника, климатици и термопомомпи(не ми е основна работа).. моята ще е самоделна заради парите и наличието на доста подходящи климатици..
skostadinov - специалист
Разбирам. Ами супер!
nelina_london - специалист
чет юли 07, 2022 11:21 amskostadinov написа:
чет юли 07, 2022 10:57 amnelina_london написа:
skostadinov,у нас , с южните прозорци слънцето изобщо не влиза лятото ,така че не само ,че не са фактор ,но и лятото се държат по-добре и от източнитите .
Ах, да права си. Забравих, че вие сте се погрижили добре да си засенчите прозорците за лятото когато слънцето е високо. Прости ми за неуместното сравнение.
Изобщо не е неуместно ,един прозорец не е като тухла +20 см изолация :)
gruio - специалист
Като човек който е имал "модерно кубче" мога само да ви посъветвам да си сложите стрехи. Изобщо не разбирате каква огромна работа вършат докато ги няма. Най-малкото прозорците ще са постоянно мръсни от вън защото ще вали директно на тях, отделно цялата фасада винаги ще е мокра при дъжд. И като завали е много странно да го няма ефекта като отидеш до къщата и да се скриеш от дъжда. Тъпа работа е това да няма стрехи за мен.
rook - напреднал
gruio съгласен съм с вас почти. Имаме къща със стрехи, която е на 2 етажа със двускатен покрив и стрехи. Могат да те опазят от дъжд, само ако си от подветрената страна и то при по-малка височина на къщата. В момента стрехите са дом на доста лястовици. Около къщата е минирано или по-точно цялата южна страна, където е терасата. Терасата е голяма и е на първия етаж, но не може да се ползва заради птичките, а е доста приятно да се седи на нея лятото. Всяко нещо си има предимства и недостатъци. Обмислям да имам нещо като стрехи или по-точно козирка на покрива, която да пази уж нещо.
И други хора в темата изразиха вашето мнение и облислям, какво може да се направи по въпроса.
BLUEPUPIL - майстор
ср юли 06, 2022 9:24 pmrook написа:
но исках въздуховодите да минават през гредите, а не под тях, за да останат в окачения таван. Конструктора иска да знае къде и какви отвори трябват.
За кои греди иде реч?
Тези на плочата?
Тя не е ли безгредова?
rook - напреднал
BLUEPUPIL вероятно не е. Знам, че ще е 14см плочата над първи и втори етаж, и ще има греди, където има стени (над някои стени, а не над всички). Затова е нужно да кажем къде и с какви размери ще има отвори за въздуховодите, за да направят някакво усилване в тези места.

Пак се видях с ОВК-то и сметнал, че ще ми трябва 500м3/ч рекуператор. Според мен много, но започнах да се изморявам да споря. Проекта на подовото е с отделни хидравлични кръгове на термопомпата и подовото/конвекторите. Като подовото и конвекторите също са на два отделни кръга. Термопомпа топли буфер от 150л, а по една помпа за подовото и конвекторите. Питах дали има смисъл от по-голям буфер(според мен е по-добре), а той ми обясни, че можело 80л да сложа и пак било добре. Поне каза, че не прави кръгове по-големи от 80 метра. Не успях да го навия да бъде с по-дебела тръба от 16мм. Нито на 20, нито на 17мм се съгласи. Вече ми дотежава да коментирам с тях(проектантите) моите виждания и разбирания. Вярно, че са специалисти (или поне така трябва да е) в областта си, но изобщо да не чуват и друга гледна точка….
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: