• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
rook - напреднал
Здравейте. Дойде и моето време да се допитам до знаещите (много от вас и можещи). Поредна тема за строеж на къща. :) Изчетох доста теми и разбрах, че всяка подробност е от значение. Заданието е двуетажна къща със стъпка около 80кв чиста жилища площ(около100кв с външния зид и ТИ). Към момента е на етап проект (в момента се проектира). Плосък покрив, който по проект е неизползваем, но ще бъде изпълнен като за използваем(дебелина на плочата и крайни покрития). Района е гр.Варна, м-т Горна трака. Иска ми се да е енергоефективна, дори пасивна, но вероятно няма да ни стигнат силите чак за пасивна. Не се интересуваме от сертификат за пасивност, а това да е удобна, функционална, икономична. Идеята ни беше за кубче(не искаме тераси, навеси, козирки и др. подобни), но поради наклона на терена ще е 12 на 8.5 метра. Искахме долния етаж да е комбинирано кухня с всекидневна, баня с тоалет, сервизно помещение и стълби, а втория етаж да са 3 спални, баня с тоалет, сервизно, стълби. В момента е влязло някакво изискване, което задължава къщата да е достъпна за инвалиди. Наложи се да се прави още една спалня на първия етаж, поради което кухнята+всекидневната станаха по-малки от желаното, но не искаме да увеличаваме квадратурата. Парцела няма вода и ток. Тока е лесен -на 5 метра от мястото, проблема е с водата – има тръба която минава през място и отива в комшиите, но ВИК я нямат нанесена при тях. Искат да платя за изграждането на доста метри уличен тръбопровод. Не искат да кажат цена за изграждане на този етап, само са дали становище. От други източници разбрахме, че става дума за десетки хиляди лева и сега сме се насочили към сондаж.
Почвам с въпросите.
1. Първия ще е за основите. Мисля да изолирам първо с течна хидроизолация ивичните основи(отстрани), после ХПС 10см от двете страни на ивичните основи и най- отвън релефна мембрана, която да минава и под ивичните основи и плочата. 10см ХПС под и над плочата, течна хидроизолация над плочата. В бетона за основите мисля да добавя и добавка за водоплътност. При обратния насип мисля да направя дренаж от чакъл от външната страна на основите. Не обяснявам много добре и ще се опитам да направя някаква схема, ако не се разбира. Пропускам ли нещо за основите?
2. Плоския покрив е следващия. Мисля да е по схемата обратен покрив. Бетонна плоча – замазка за наклон(1,5-3%) - течна хидроизолация – ХПС – защитна мембрана (геотекстил или релефна мембрана) – чакъл (като едрина не знам колко и се срещат доста различни мнения, също и дебелината на слоя не знам колко да е) – крайно покритие (не съм решил какво, но вероятно някакви плочки). Какво пропускам и бъркам ли някъде?
Ще имам и много други въпроси, но иксам да ги задам, след изясняване на тези двата. :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юни 21, 2022 4:48 pmrook написа:
... В момента е влязло някакво изискване, което задължава къщата да е достъпна за инвалиди. Наложи се да се прави о...
Нещо не сте разбрали. Надявам се, грешката да не е в архитекта ви
kr1100 - майстор
вт юни 21, 2022 4:48 pmrook написа:
Парцела няма вода и ток. Тока е лесен -на 5 метра от мястото, проблема е с водата – има тръба която минава през място и отива в комшиите, но ВИК я нямат нанесена при тях. Искат да платя за изграждането на доста метри уличен тръбопровод. Не искат да кажат цена за изграждане на този етап, само са дали становище. От други източници разбрахме, че става дума за десетки хиляди лева и сега сме се насочили към сондаж.
Мога да те светна за водопровода. Съсед наблизо поиска оферта миналата година от ВиК то за водопровод и канал -
70 000 лв. само за няма и 50м.
Включи се в нашата кооперация / над 120 имота вече/ за водопровод и канал за 5000лв
moimoimoi - майстор
козирки - над входната врата и на покрива,пазят от дъжд и слънце
rook - напреднал
n_a - Ако има грешка, то е в него. Няма против, да ми обясниш повече. Да съм по-точен, каза - "В момента е влязло такова изискване, което е породено от изискванията на ЕС. Пратили сме запитване до министъра дали важи и за еднофамилните сгради и какво правим с вече проектираните. Най-веротно ще важи за всички, затова е добре, да я проектираме така".

kr1100 - Не знам в близост да има кооперация. Тръбата, която минава през мястото е много стара работа(метална и май е на 3/4). Ще я видя какъв диаметър е и какви са възможностите да се включа.

moimoimoi - За входната врата мисля да има някакво предверие, което ще се изгради допълнително, а вероятно ще свързва и гаража. За козирки на покрива може да закрепя някаква ламарина, където ще са капаците по борда. Не искам бетонни козирки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср юни 22, 2022 7:37 amrook написа:
n_a - Ако има грешка, то е в него. Няма против, да ми обясниш повече. Да съм по-точен, каза - "В момента е влязло такова изискване, което е породено от изискванията на ЕС. Пратили сме запитване до министъра дали важи и за еднофамилните сгради и какво правим с вече проектираните. Най-веротно ще важи за всички, затова е добре, да я проектираме така".
Наредбата е от миналата година, февруари в действие. Тази година публикуваха пояснения, които леко облекчават. Съжалявам, но по вашите думи излиза, че архитектът ви е некомпетентен.
И друго - ако наистина се налага да имате на първи етаж отделна стая, си има решение, които не включват описаното от вас
Да си построиш дом е голяма работа и със сигурност помага сами да четете и да чертаете. Евтините архитекти нямат въображение
brick - специалист
ср юни 22, 2022 8:24 amn_a написа:
ср юни 22, 2022 7:37 amrook написа:
n_a - Ако има грешка, то е в него. Няма против, да ми обясниш повече. Да съм по-точен, каза - "В момента е влязло такова изискване, което е породено от изискванията на ЕС. Пратили сме запитване до министъра дали важи и за еднофамилните сгради и какво правим с вече проектираните. Най-веротно ще важи за всички, затова е добре, да я проектираме така".
Наредбата е от миналата година, февруари в действие. Тази година публикуваха пояснения, които леко облекчават. Съжалявам, но по вашите думи излиза, че архитектът ви е некомпетентен.
И друго - ако наистина се налага да имате на първи етаж отделна стая, си има решение, които не включват описаното от вас
Да си построиш дом е голяма работа и със сигурност помага сами да четете и да чертаете. Евтините архитекти нямат въображение
+1
В текста на наредбата съвсем ясно е посочено за кои видове сгради са изискванията, и еднофамилините къщи не са сред тях. Какво запитване до министъра, защо...

Аз обаче не смятам предвиждането на достъпност в един нов дом за излишно. Дано не ви се налага, но в къщи сме гледали болен човек със 100% инвалидност и знам в такава ситуация колко препятствия се оказва, че има в едно обикновено жилище. А с напредването на възрастта и стълбите до втория етаж почват да стават проблем.
resistbody - майстор
ср юни 22, 2022 11:00 ambrick написа:
А с напредването на възрастта и стълбите до втория етаж почват да стават проблем.
Точно затова не ми харесват съвременните проекти със спални само на 2-ри етаж.. прадядо ми последните си 15 години от живота не се беше качвал на втория етаж.. добре е да се остави една малка, сега за кабинет евентуално за спалня след време..
nelina_london - специалист
От всичко ,което разбрах ,бих казала ,че 10 см XPS под плочата е безмислен .По-добре увеличите този над плочата ,но не мога да кажа с колко ,защото е въпрос на район и изчисления .При нас 12 см се оказаха достатъчни по изчисления и на практика .
Винаги съм била "за" спалня на първи етаж ,въпреки ,че или увеличава площта на основата ,или във вашия случай изяжда от други основни помещения .
Чакълът е полезен отвън ,тъкмо ще даде здрава основа ,за последваща настилка .Добавката за водоплътност на основите е задължителна от моята гледна точка .
Успех !
rook - напреднал
Благодаря на всички, които се включиха с мненията си за стаята на първия етаж. Идейния проект го одобрихме преди 10тина дена и вече се работи по останали. Възможно е да се направят някакви промени, но за момента ще има спалня и на първия етаж.

n_a - по мое мнение, не е много евтин архитекта, но и ние не сме търсили най-евтиния. Главен архитект на община е, млад (около или малко над 40г), добре се държи, останахме с добро впечатление, близък ни го препоръча. Видяхме се с трима архитекти и се спряхме на него.

nelina_london - обезсмисля се топлоизолацията и на ивичните основи, ако няма под плочата(според мен :) ). Тогава трябва да минем на вариант, да мисля прекъсване на термостата между плочата и тухления зид. Да слагам първи ред Итонг, както е при вас(такива спомени и имам). Не ми пречи да прекъсна термоста, въпреки топлоизолацията на основите.

Благодаря на всички за мненията ви.
За да е по-ясна схемата на основите, а и на покрива, ще сложа снимки. Червената линия, която съм начертал при основите е хидроизолираща мембрана. Първата е на основите, а втората и третата - покрива.
Прикачен файл:
IMG_20220621_192701.jpg
IMG_20220621_192701.jpg (40.66 KиБ) Видяна 3033 пъти
Прикачен файл:
Resizer_16559108072711.jpg
Прикачен файл:
Graphik_Terrasendach_Kiesbettjpg.jpg
Graphik_Terrasendach_Kiesbettjpg.jpg (96.29 KиБ) Видяна 3033 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: